16.11
2017

   9 листопада Верховна Рада на своєму черговому пленарному засіданні прийняла закон про житлово-комунальні послуги. Його підтримали 262 депутати. Автори документа стверджують, що ЖЕКи будуть позбавлені монополії на ринку надання комунальних послуг. У ході обговорення, депутати критикували відсутність у документі норм про якість житлово-комунальних послуг.


   Питання формування тарифів окремо описала заступник голови комітету ВР з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олена Бабак: “Ми пропонуємо виділити з діючого тарифу на воду і тепло, які діють у відношенні до споживача у багатоквартирному будинку, витрати на утримання абонентських служб і визначити їх у розрахунку на зрозумілу для людей одиницю виміру, а саме, у гривнях на одну квартиру в місяць. Це замість незрозумілих, наприклад, “30 гривень за гігакалорію”, щоб людина побачила, скільки їй платити”.

  Вона підкреслила, що згідно з документом, у багатоквартирних будинках електрика і газ обліковуються за індивідуальними лічильниками.

  “Я дуже сподіваюся, що парламент дасть право українським споживачам самостійно, на підставі виваженого економічного розрахунку приймати свої рішення по вибору моделі відносин між монополістами – “Водоканалами” та “Теплоенерго”. Щоб у вас ні в кого не було страхів щодо будинкових лічильників газу, законопроект раз і назавжди чітко зазначає, що у багатоквартирних будинках електрика і газ продаються згідно з показниками індивідуальних лічильників (квартирних) газу й електрики і за прямими індивідуальними договорами з власниками квартир. Виняток становитимуть лише лічильники електрики у місцях загального користування, – освітлення, ліфти”, – уточнила нардеп.

  Законопроект стверджує, що споживач у разі заборгованості за комунальні послуги має платити пеню, однак “пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином”. Таку поправку прийняли з голосу.

   Положення закону такі:

  1. Закон повинен відрегулювати відносини споживачів і постачальників комунальних послуг, у тому числі питання встановлення лічильників і оцінки якості надання комунальних послуг.

  2. З 1 січня 2019 року запроваджується пеня за кожний день прострочення оплати після дати, до якої повинні бути оплачені житлово-комунальні послуги у розмірі 0,01 % від суми боргу. Пеня не повинна нараховуватися, якщо є борг держави перед споживачами по субсидіях або виплаті зарплати бюджетникам.

  Олена Бабак сказала: «Це означає, що 100 днів прострочення – це 1% від суми заборгованості, тобто в рік максимальна сума пені становить 3,65%».

   3. Споживач може відключитися від системи централізованого опалення і постачання гарячої води. У багатоквартирному будинку таке можливе тільки за згодою всіх мешканців (колективний споживач).

  4. Споживач може розривати договір про надання комунальних послуг, попередивши про це виконавця за два місяці.

  5. Виконавець може припинити надання послуг, якщо споживач не сплачує їх, і звернутися до суду.

  6. Ціни і тарифи встановлюються за домовленістю сторін, крім тих випадків, коли ціни і тарифи є регульованими.

 7. Кабмін отримав право встановлювати лише порядок формування тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами.

   8. Документ позбавляє місцеві органи влади права встановлювати тарифи на деякі послуги, плата за які формує загальний тариф з обслуговування багатоквартирних будинків: переробка та захоронення побутових відходів, централізоване опалення та постачання холодної води й інші.

  9. Тарифи встановлюють компанії, які за місцевим конкурсом отримують право на надання населенню послуг із збирання, переробки та захоронення відходів.

   Нагадаємо, у 1996 році Верховна Рада своїм законом тимчасово заборонила стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги: «У зв’язку з невиконанням державою зобов’язань по виплаті заробітної плати, пенсій, стипендій, інших грошових виплат населенню тимчасово забороняється нараховувати по розрахунках з 1 жовтня 1996 року та стягувати з громадян України пеню за несвоєчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична енергія, теплова енергія, водовідведення, утримання й експлуатація житла та прибудинкових територій, сміттєзбирання, ліфтове господарство)», – йшлося у законоположенні.

О.Колмаков

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень