Місто єдності: Олександрії – 279

25 травня Олександрія відзначатиме День міста. За офіційними даними, це буде 279 річниця її заснування. Наш День міста співпадає з київським – столиця також приймає привітання в останню неділю травня. Багато хто намагається потрапити цього дня до Києва, але є любителі саме олександрійського вайба – у День міста у нас і повітряні кулі літали, і топові зірки виступали, і навіть фестиваль пива проводився. Але все це було до 2022 року, а від початку повномасштабного вторгнення Олександрія стала містом-волонтером, приймає переселенців, допомагає ЗСУ, живе і працює заради однієї спільної мрії та мети.
Вже понад три роки наше місто стало рідним для тисяч людей, які знайшли тут прихисток і розпочали нове життя. Олександрія – маленьке місто з великим серцем, її затишні вулиці сповнені духу історії і, водночас, живуть у ритмі сучасного активного життя.
Війна змінила не лише наше життя, а й ставлення до рідного міста – ми стали любити і цінувати його ще більше. Місто нашого дитинства, нашої юності, надії, місто, яке лікує рани, заспокоює й огортає теплом затишної домівки, місто, яке допомагає пережити скрутні часи, вірити в себе, йти далі і досягати успіху. Як би часом не руйнувалося життя, які б бурі не вирували в ньому, а схід і захід сонця над Олександрією все такі ж прекрасні, і після грози над містом на фоні темно-сірих хмар все також грає подвійна або й потрійна веселка.
Хороша енергетика у нашого міста. І це відзначають абсолютно всі – і місцеві жителі, і приїжджі. А ще у нас гарна архітектура, є свої туристичні магніти – музей родини Чижевських, будинок купця Штромберга, Палац культури «Олександрійський театр», будинок Піщевича, будівля пожежного депо з каланчею, спортивна автомототраса «Вербова Лоза» і затишний парк імені Шевченка.
Крім цього, дуже популярний у туристів затоплений Морозівський розріз – справжній рай для любителів красивих фото, і ще багато місць на природі, адже Олександрійщина – це край озер і штучних водойм. На колишньому гранітному кар’єрі цілий рік проживають лебеді, влітку завжди людно на Байдаківському розрізі з прибережною зоною відпочинку.
Недарма Олександрія увійшла до ТОП-10 місць для ментального відновлення за версією сайту медіарішень «Рубрика» та керівників українських туристичних клубів. Це такі собі місця сили з потужною енергетикою, гарними краєвидами, де можна поновити власні ресурси і черпати натхнення.
До десятки місць сили також увійшли: Сколе – містечко у Львівській області; Верховина на Прикарпатті; село Буша у Вінницькій області; Качанівка у Чернігівській області; Холодний Яр – лісовий масив на Черкащині; Поділля; Вижниця, Чернівецька область; Полтавщина, напрямок Опішні та Більського городища; Богуслав та Ржищів на Київщині.
Окрема гордість нашого міста – бренд, розроблений чернівецькою дизайн-студією RIZDVO і презентований у 2021 році. Засновник і керівник студії дизайнер Денис Зазубек, котрий займається розробкою графічних брендів для різних міст України, зазначив, що у тренді – відхід від пострадянського минулого і курс на європейський рівень, тож і в нашому бренді відображені перспективи розвитку, демонстрація, що місто стає сучасним і яскравим, відкриває простір для нового, виходить з минулого, але пам’ятає про нього.
Мінімалістичні зображення герба, театру, фонтана, панно на ПК «Світлопільський» та Палаці урочистих подій, основні зелено-жовто-малинові кольори з герба міста й два додаткові – білий та чорний – все це уже понад чотири роки використовується у контенті міської ради, на комунальному транспорті, у численній сувенірній продукції з брендом міста, який став впізнаваним і дуже популярним.
Олександрія – місто контрастів. Її образ сформували будівлі дореволюційної та радянської доби, що стали візитівками міста. Місцями образ типового радянського міста розчиняється в старій забудові XIX сторіччя, демонструючи особливу оздобу колишніх будинків фабрикантів і купців. Сьогоднішня Олександрія – це неосяжний простір для нової історії, яку щодня творять її містяни. Навіть в умовах повномасштабної війни.
Два минулі Дні міста у 2023 та 2024 році проходили під гаслом «Олександрія – місто-волонтер». У 2023 році під час благодійних спортивних та культурних заходів і аукціонів в останні вихідні травня було зібрано 1 746 000 гривень на купівлю броньованих автомобілів для бійців з Олександрії, які воюють на фронтах російсько-української війни.
У 2024 році під час відзначення Дня Олександрії на потреби ЗСУ зібрали 350 тисяч гривень на засоби радіоелектронної боротьби та автомобіль для військових. Тоді до 130-річчя Дмитра Чижевського та Дня міста випустили першу олександрійську марку тиражем 250 штук. Макет розробив заслужений художник України Олександр Охапкін. На марці зображений Дмитро Чижевський, Гайдельберзька університетська бібліотека у Німеччині, Карлів міст у Чехії та Олександрійський театр. Отримані від її продажу гроші направили на потреби українських бійців.
І це вкотре свідчить про те, що наше місто – це не лише вулиці, будівлі та парки. Це перш за все люди, які тут живуть. Саме ми, олександрійці – головне багатство нашого міста, його душа і його серце. Ми живемо, працюємо, навчаємося, організовуємо та відвідуємо різні заходи, займаємося спортом, маємо досягнення і прославляємо Олександрію. І це все завдяки нашим захисникам, які захищають нашу державу. І День міста нагадує нам про те, наскільки важливо берегти й примножувати все те, що робить Олександрію та Україну унікальними й неповторними. Щодня спільно і згуртовано ми маємо творити новітню історію нашого міста заради майбутнього наших дітей та з поваги до наших батьків.
Цьогоріч ми відзначаємо не лише день нашого міста, а й день нашої стійкості та єдності. Нехай наш дух не зламається, а віра в перемогу буде незгасною! Світла пам’ять всім загиблим героям! Нехай наш рідний край буде захищений від ворога, а мир і спокій повернуться до кожної домівки.
Благополуччя, миру, добробуту та взаєморозуміння всім олександрійцям!
Олена Карпачова
Фото: Віталій Попков
Залишити відповідь