23.07
2018

     Дев’ять випадків кору зафіксували фахівці в Олександрії за перші шість місяців 2018 року. Із тих, що захворіли, четверо – діти до 17 років, які не мали щеплення проти кору. Нещодавно в області зареєстровано 12 нових вірусологічно підтверджених випадків кору, з них 7 випадків у дорослих та 5 у дітей. Восьмеро з них госпіталізовані в інфекційні відділення закладів охорони здоров’я за місцем проживання з середнім ступенем важкості захворювання. Якщо взяти загалом, то з початку року на Кіровоградщині зареєстровано 244 вірусологічно підтверджених випадків кору, серед них 90 випадків у дітей та 3 випадки у вагітних жінок. Таку інформацію повідомила Надія Оперчук, заступник директора з дослідження біологічних факторів Кіровоградського обласного лабораторного центру.


   Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Переважно на кір хворіють саме діти, які не мають щеплень. Однак дорослі та підлітки, яких не вакцинували в дитинстві, також можуть захворіти. Це підтверджує ситуація в Україні: з початку 2018 року кір діагностували у понад 15 тисяч людей – у 6 243 дорослих і 9 018 дітей, від ускладнень хвороби померло восьмеро з них.

   Вірус кору передається повітряно-крапель-ним шляхом при тісному контакті з хворим з моменту появи перших симптомів хвороби до 5 дня від початку висипу. Фахівці Міністерства охорони здоров’я занепокоєні такою ситуацією і дедалі частіше публікують повідомлення на своєму офіційному сайті про необхідність додатково вакцинуватися не лише дітям, але й дорослим.

   «Вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних хвороб. Альтернативи щепленням немає. Це потрібно для захисту організму. Інфекційні хвороби дуже небезпечні, можуть викликати ускладнення, інвалідність, деякі – смерть, – застерігає Алла Павлівна Кривоконь, завідувачка відділення профілактики поліклініки Олександрійської міської лікарні №1. – Щеплення формують імунітет шляхом вироблення антитіл, як і при захворюванні. Ці антитіла в подальшому захищають організм від хвороб, від яких зроблено щеплення. Завдяки вакцинації, людство здолало натуральну віспу, синдром вродженої краснухи і майже перемогло поліомієліт, дифтерію, кір, гемофільну інфекцію. Проте останніми роками, як наслідки антивакцинальної кампанії, ми спостерігаємо повернення хвороб, які свого часу було подолано методом щеплень. Вакцинація проводиться від народження і протягом життя, згідно з календарем щеплень. Багато країн світу, в тому числі й в Європі, пройшли через антивакцинальний рух 70-90-их років. В Україну ця хвиля дійшла декілька років тому та, на жаль, підтримувалась у ЗМІ, іноді навіть лікарями».

   Проте місцеві лікарі зазначають, що сьогодні з’явилися позитивні зміни в бік вакцинації. Можливо, завдяки тому, що багато українців мандрують і мають родичів та друзів за кордоном, бачать, що там виконуються всі щеплення. Крім того, ЗМІ почали проводити вакцинальну, а не антивакцинальну кампанію. За словами завідувачки відділення профілактики, Україна закуповує лише перевірені Всесвітньою організацією охорони здоров’я вакцини. Усі вакцини, що використовуються в Україні, давно і широко застосовуються у світі. Ступінь їхньої безпеки й ефективності підтверджений масштабним досвідом застосування в інших країнах, стверджують місцеві фахівці.

    В Україні дорослим рекомендується регулярно проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця кожні 10 років. А також цьогоріч МОЗ рекомендує додатково вакцинуватися дорослим, що перебувають у групі ризику, від кору.

  Слід зазначити, що у приватних клініках ціна вакцини проти дифтерії і правця з консультацією лікаря коштує 950 гривень. У поліклініці міської лікарні № 1 проводиться безкоштовна консультація терапевта і вакцинація проти дифтерії та правця, повідомляє Алла Кривоконь: «Постачання вакцини проводиться на державному рівні. Останнім часом ми маємо вакцину в достатній кількості. Для проведення щеплення необхідно звернутися до дільничного або сімейного лікаря, отримати дозвіл на вакцинацію. Щеплення проводяться в кабінеті щеплень поліклініки МЛ №1. Такі захворювання, як правець і дифтерія, на жаль, не ліквідовані. Тому, щоб захистити себе, необхідно вчасно вакцинуватися. До того ж, враховуючи ситуацію з поширенням кору в Україні, ми проводимо заходи додаткової імунізації проти кору серед дитячого та дорослого населення. Всі, хто не був своєчасно щеплений проти кору, паротиту та краснухи і бажає пройти вакцинацію, можуть звертатися в кабінет щеплень».

   Та чи вакцинуються дорослі олександрійці? За даними відділення профілактики, з початку 2018 року проведено майже 2 тисячі щеплень, з них 89 особам, які отримали травми. Вакцинація переноситься добре, несприятливих реакцій не було, констатують фахівці.

    Проте спалахи кору – то лише своєрідний початок. Минулого тижня в Україні зафіксували вже четвертий випадок дифтерії. Розмови про потенційний спалах дифтерії лунали від медиків, принаймні, протягом декількох років, але саме зараз вони набули нових масштабів: хвороба повертається туди, де низький рівень вакцинації. Лікарі попереджають, що наслідки дифтерії набагато небезпечніші, ніж кору. Бактерії, що викликають дифтерію, переважно передаються повітряно-крапельним шляхом від людини до людини, але заразитися можна через інфіковані предмети. Дифтерійна паличка дуже стійка в навколишньому середовищі – в холодну пору року до 5 місяців може зберігати свою життєдіяльність, наприклад, на одязі, предметах побуту чи іграшках. Вона викликає запальний процес, що переважно локалізується в слизових оболонках рото- та носоглотки. Дифтерія починається із нездужання, підвищення температури до 38°С, болю в горлі. При цьому дифтерійний токсин вражає нервові закінчення, тому біль в горлі не сильний, і хвороба спочатку схожа на звичайне ГРЗ без нежитю.

     При дифтерії без лікування сироваткою вмирає 50% тих, хто захварів. З сироваткою навіть при найкращому розкладі смертність складає 10-15%. Про це знову нагадав відомий дитячий лікар Євген Комаровський у своєму блозі. Напередодні нового, 2018 року, Україна отримала в подарунок від індійського уряду 900 доз протидифтерійної сироватки. В умовах спалаху або епідемії дифтерії ці дози будуть використані протягом декількох днів, констатує лікар Комаровський. «Коли в 1991 році я прийшов завідувати дифтерійним відділенням, мав можливість багато спілкуватися з лікарями, які ще в 30-ті роки минулого століття лікували цю дифтерію. Пам’ятаю страшну історію (в якості ілюстрації стійкості дифтерійної палички) про те, як п’ятирічна дитина померла від дифтерії, а батьки здали в комісійний магазин його улюбленого плюшевого ведмедика (боляче було дивитися, але тоді все непотрібне в комісійні магазини віддавали). А за 2 місяці у відділення поступила дівчинка з дифтерією і цим плюшевим ведмедиком у руках, якого, вочевидь, їй батьки придбали у тому комісійному магазині… Сьогодні у мене і своїх історій вистачає…», – написав Комаровський у своєму блозі.

   До речі, жодна цивілізована країна не зустріне нас без індивідуального календаря щеплень. Країни, які найбільше переймаються здоров’ям та безпекою своїх жителів, проводять вакцинацію тим, хто приїздить, безкоштовно, проте – обов’язково. В інших же доведеться викласти чималеньку суму за щеплення, проте також обов’язково.

Кіра Давидова

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень