29.11
2019

Поштовх до життя

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

27 листопада на запрошення Олександрійської МЦБС Олександрію відвідало письменницьке подружжя з Волині – відомі українські літератори, журналісти з великим досвідом, лауреати численних літературних премій  Володимир Лис та Надія Гуменюк провели у нашому місті три зустрічі – з учителями-мовниками в Олександрійському колегіумі та з читачами у районній та Центральній міській бібліотеках.

Прозаїк і драматург Володимир Лис, крім того, що має негласне звання народного письменника, ще й відомий народний синоптик, чиї довгострокові прогнози неодноразово збувалися. Але вже 9 років як він відійшов від цього свого хобі. Найвідоміший роман Лиса «Століття Якова» (лауреат премії «Коронація слова») екранізований – телеканал «1+1» зняв за цим твором 4-серійний міні-серіал. Причому екранізація вдалася лише з третьої спроби –  попередні були відхилені самим письменником і видавництвом. Щодо серіалу Лис висловився так: «Екранізація — це інше, це їх фільм. Це спрощена і перероблена версія роману».

В Олександрії Володимир Лис презентував свій новий роман «Обітниця» — про долі жителів однойменної вулиці у «старому місті» в Луцьку, котре називають «Луцьким Ватиканом». Правда у творі тісно переплетена з вигадкою.

Як народжуються задуми майбутніх книжок? По-різному, говорить іменитий письменник. Іноді від ідеї до її втілення у книгу проходить 30 років, як це було із романом «Стара холера». Але у будь-якому разі автора завжди надихають реальні життєві історії конкретних людей.   Яків, приміром, — це збірний образ чотирьох довгожителів, про яких Лис у бутність журналістом писав у газетах, — усі вони дожили до 100 років у ясному розумі та ділилися цікавими спогадами. Одним з них був дід письменика.   

Лис виявися добре обізнаним із творчістю літераторів з Кіровоградщини – згадував Юрія Яновського, Арсенія Тарковського, Олександра Жовну. А ще письменник є футбольним вболівальником і йому подобається ФК «Олександрія».

Дружина Володимира Лиса Надія Гуменюк вважає себе насамперед поетесою і зізнається, що римувала рядки ще коли не знала літер,  друкуватися почала з 10 років, а вірші пише все життя. Деякі свої вірші вона читала і в Олександрії, і ті, хто потрапив на зустріч з нею, були від них у захваті. Гуменюк – авторка не лише поетичних збірок, а й численних дитячих книжок, за які у неї найбільше премій, прозових романів та журналістських статей, член Національної спілки письменників України і заслужений журналіст України. «Журналістика не залишала мені часу займатися письменництвом, але з іншого боку – якби не журналістика, я б не стала письменницею – вона дає теми і поштовх, ти пишеш про те, про шо не можеш мовчати, — зізналася Надія. – У 90-ті роки журналістика була особливою. Люди тривалий час боялися розповідати про своє життя навіть своїм дітям, і журналісти записували їхні спогади – так з розповідей простих людей поставала історія. Я плакала, аналізувала, вчилася у цих людей. У газеті публікації займали пів сторінки або сторінку – а скільки ж залишалося недоказаним і ненаписаним!  «Янгол у сірому» — перший роман, який дав зрозуміти: я на правильному шляху. Те, що ми пишемо, — беремо від життя. І цікаво, коли людське життя накладається на тло історії. Багато доль були б іншими, якби люди жили в інший час».

Новий роман Надії Гуменюк «Корона на одну ніч» оснований на реальних подіях і розповідає про маловідомий епізод історії – конкурс «Міс Полонія» 1939 року, переможницю якого вранці  знайшли мертвою, оскільки організатори конкурсу вважали, що вона не відповідає критеріям – не полька і не католичка.

Олександрійці мали змогу поспілкуватися з письменниками, дістати відповіді на запитання і придбати книги за автографами авторів. Самі ж гості на згадку про наше місто отримали подарунки від Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи.

Книги Надії Гуменюк і Володимира Лиса є у бібліотеках міста.

Олена Карпачова

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень