10.02
2017

  «Під час проведення рейду працівниками поліції спільно з представниками райдержадміністрації, екологічної служби та лісництва на території Олександрійського району у лісосмузі поблизу одного з сіл було виявлено шістьох осіб. Це жителі міста Олександрії та району, віком від 27 до 42 років. Слідчо-оперативній групі, яка прибула за викликом, громадяни не надали жодних дозвільних документів на здійснення порубки лісу.

     Працівники поліції вилучили з місця події дві бензопили та вантажний автомобіль з деревиною, яку в подальшому передано на зберігання до Олександрійського лісництва».

   «Подібний факт було виявлено і на території іншого населеного пункту району. Інспектор поліції отримав інформацію про те, що у лісосмузі вздовж автодороги біля села невідомі особи здійснюють порубку дерев.

    Прибувши для перевірки інформації, правоохоронці застали чотирьох мешканців Олександрії віком від 29 до 53 років. На місці події було також виявлено бензопили та вантажівку зі спиляним лісом»…

    Це витяги з повідомлень на деяких інформаційних ресурсах Кіровоградщини. І їх цілком можна вважати характерною прикметою нашого часу.

   … Є такий термін – знеліснення. За науковими даними, декілька віків тому площа лісового покриву становила 80 млн кв.км, нині вона скоротилася до 30 млн кв. км, тобто знищено вже дві третини. За останні 200 років площа лісів зменшилась, як мінімум, у 2 рази. Лише з 1990 по 2005 pp. планета втратила понад 125 млн га лісу, це близько 8 млн га щорічно. На даний час на Землі знищується 14 млн га лісу щороку. Причини наука називає різні: пожежі, урагани, повені, кислотні дощі, зміна гідрологічного режиму, зниження стійкості до фітозахворювань тощо, але на першому місці – вирубка лісів без достатньої висадки нових дерев.

   А як у нашому краї? На сьогодні лісова рослинність покриває трохи більше 184 тисяч гектарів площі Кіровоградської області, що становить всього 7,4%. Тому важливість збереження лісів і лісосмуг є високою, як ніколи. З «легкої руки» наших урядовців, які фактично примусили народ «шукати альтернативу» природному газу на голому місці, деревина у нашому безлісому регіоні стала останнім часом неабияким джерелом прибутку для різних ділків. На їхньому фоні шкідництво окремих громадян бачиться лише як квіточки…

   «Ще можна якось зрозуміти, коли людина через скрутне матеріальне становище рубає у лісосмузі одне-два сухих дерева. Але коли незаконне вирубування лісу стає для декого стабільним заробітком, то це вже кримінальний злочин», – наголосив на одній з робочих зустрічей правоохоронних органів обласний прокурор Анатолій Коваленко.

   Лише упродовж одного місяця поточного року правоохоронцями області виявлено ряд кримінальних правопорушень з боку суб’єктів господарювання, які надають на території області послуги у сфері лісового господарства: під час державних закупівель, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, посадові особи вносили до офіційних документів завідомо неправдиві відомості щодо обсягів фактично отриманої продукції лісоматеріалів за рахунок зменшення їх кількості, що заподіяло тяжкі наслідки державним інте-ресам. За вказаним фактом прокуратурою області розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) КК України.

   Якщо вже мова зайшла про «бізнес по-крупному», обласними правоохоронцями також розслідуються неправомірні дії ряду суб’єктів підприємницької діяльності щодо здійснення зовнішньоекономічної діяльності з торгівлі деревиною за підробленими документами, штучного створення надлишків лісосировини, придбання її в обсягах, що перевищують документальне оформлення таких операцій. Відомості до ЄРДР внесено за ч. 2 ст. 364 КК України.

    Крім того, у вересні минулого року виявлено порубку дерев у лісосмузі за сприяння посадовців державного підприємства. За вказаним фактом відомості внесено до ЄРДР за ч. 3 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) КК України.

   У полі зору правоохоронців також функціонування підпільних господарюючих суб’єктів, які діють без будь-яких дозвільних документів та надають послуги з обробки та реалізації деревини. І все це у нашому так званому безлісому регіоні…

   Житель Кіровоградщини зателефонував на урядову «гарячу лінію» та повідомив про незаконну вирубку дерев, що здійснюється на території Косівської сільської громади. Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області разом із головою Косівської сільської громади було проведено перевірку звернення громадянина, після якої встановлено факт незаконної вирубки дерев невідомими особами та підраховано суму збитків, що склала ні мало, ні багато – 1540070,79 грн. Матеріали даної перевірки надіслано на розгляд правоохоронним органам Олександрійського району.

   До речі, працівниками районного відділу поліції минулого року також виявлено ряд фактів незаконної вирубки, а у січні цього року ними вже зареєстровані нові випадки. «На території Костянтинівської сільської ради були затримані 2 вантажних автомобілі з лісоматеріалом. Зараз фахівці лісового господарства обраховують завдані збитки, потім матеріали будуть передані до суду. Взагалі поки що нам, на жаль, хвалитись якимись значними успіхами у цьому напрямку немає можливості в силу ряду певних причин, але ми рук не опускаємо», – сказав начальник райвідділу Олександр Кодак.

   Довідка: ч. 1 ст. 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка лісу»; санкція статті передбачає покарання – штраф, арешт на строк до шести місяців або обмеження чи позбавлення волі на строк до трьох років з конфіскацією незаконно добутого.

   Але одним батогом, як відомо, лад навести складно. Напевне, щось не так іде у нашій суворій дійсності, чи ми самі не туди йдемо?

О.Наріжний

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень