ЛДЦ «Ваш зір» допоможе бачити краще!
Шостого березня вся медична спільнота відзначала Всесвітній день боротьби з глаукомою. Глаукома – це хронічне захворювання очей, що прогресує, вражаючи зоровий нерв. Одним з основних проявів глаукоми є підвищення внутрішньоочного тиску, що зрештою призводить до незворотної втрати зору, аж до сліпоти. На сьогодні глаукома – невиліковне захворювання. Пов’язано це з тим, що відбувається загибель зорового нерва і нервових клітин сітківки. Повернути зір у цьому випадку вже неможливо.
До цих пір невідома причина, чому в людини виникає глаукома. Початок недуги підступний і протікає майже безсимптомно і в більшості випадків безболісно. Саме це є основною причиною того, що пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно, і повернути або зберегти зір стає практично неможливо. Якщо діагностика та лікування не проводяться своєчасно, то поступово починає звужуватися поле зору – людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, а з часом можлива повна його втрата. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.
Факторами ризику, що підвищують вірогідність захворювання, є вік: чим він більший, тим вищі ризики захворювання, а також спадковість – наявність глаукоми у близьких родичів. Сприяють розвитку захворювання і супутні хвороби судинної системи: артеріальна гіпо- та гіпертонія, мігрень тощо.
Своєчасне призначення лікування може надовго загальмувати прогресування глаукоми та зберегти пацієнту працездатність і якість життя. Але це можливо лише за умови дотримання рекомендацій лікаря й відсутності перерв у лікуванні. Успіхом у лікуванні можна вважати зупинку прогресування хвороби, коли рівень внутрішньоочного тиску залишається у межах норми, а дефекти поля зору не збільшуються.
У 2008 році вперше на підтримку ініціативи Всесвітньої глаукомної асоціації (WGA) та Всесвітньої асоціації пацієнтів, що мають глаукому (WGPA), був оголошений День боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми, а з 2011 року запроваджений Тиждень глаукоми (World Glaucoma Week). Цю ініціативу підтримала й Україна. В цьому році він проходив з 6 по 12 березня.
За даними Міжрегіональної громадської організації «Асоціація хворих на глаукому», кількість хворих на глаукому у світі досягнула майже 100 млн чоловік. При цьому із них 28 млн сліпих , тобто кожен п’ятий у світі втратив зір у зв’язку з глаукомою. Також вважається, що це тільки половина хворих, які знають про свій діагноз. Як мінімум, ще стільки ж пацієнтів не знають, що вони хворі на глаукому , та продовжують повільно і непомітно втрачати зір. Поширення глаукоми у всіх регіонах світу набуло характеру пандемії. Приріст хворих на глаукому складає приблизно 20 млн чоловік протягом 10 років. У кожного третього пацієнта, хворого на глаукому, через 10 років з моменту захворювання настає сліпота на одне око, у кожного десятого – на обидва ока. В Європі на глаукому припадає 12% всіх випадків сліпоти.
В Олександрії до заходів у рамках Тижня боротьби з глаукомою ось уже котрий рік поспіль долучається лікувально-діагностичний центр «Ваш зір», де працює Тетяна Павленко – лікар-офтальмолог вищої категорії з 30-річним стажем роботи, постійний учасник щорічних Всеукраїнських та Міжнародних лікарських конференцій.
«Щороку кількість хворих на глаукому зростає, – розповідає Тетяна Іванівна. – Найсумніше, що дедалі більшає молодих людей з цією хворобою. Якщо раніше глаукома виникала у людей 60-70 років, то зараз є 35-40-річні пацієнти, у декого навіть майже втрачений зір на одне око. Проблема у тому, що глаукома виникає непомітно – нічого не турбує , але у людини погіршується зір, що вона пов’язує з віком, втомою або тривалим часом, проведеним за комп’ютером чи гаджетами. Тому більшість не звертається по допомогу своєчасно, люди живуть і не знають, що насправді у них серйозна хвороба, яка може призвести до повної втрати зору. Але ж, як і при будь-якій хворобі, час має вирішальне значення: чим раніше пацієнт звернеться до лікаря, тим більше шансів зберегти зір. Повернути втрачений зір неможливо, але зберегти те, що є, не допустити погіршення – цілком реально. Після діагностики і визначення форми глаукоми лікар підбере потрібні ліки. А далі пацієнту просто необхідно щодня дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і регулярно обстежуватися. Завдяки сучасним методам лікування, в більшості випадків хворим вдається зберегти зір і радість сприйняття навколишнього світу».
Сьомого березня ЛДЦ «Ваш зір» проводив для всіх бажаючих безкоштовне вимірювання внутрішньоочного тиску за допомогою безконтактного пневмотонометра американської фірми Reichert. Скрінінгове вимірювання абсолютно безболісне і триває лічені хвилини. На обстеження прийшли близько 100 жителів міста і району. В переважній більшості зверталися пацієнти з установленим діагнозом глаукоми-для контролю внутрішньоочного тиску. Для профілактичного вимірювання внутрішньоочного тиску звернулася незначна кількість жителів. Але, на жаль, було шість пацієнтів із вперше виявленим значним підвищенням тиску і зниженням зорових функцій. Пацієнту запропонували більш детальне обстеження всіх функцій ока для уточнення діагнозу, визначення форми глаукоми і призначення сучасних видів лікування.
На щастя, глаукома на ранніх стадіях несуттєво обмежує звичайний спосіб життя. Ось декілька порад від лікаря хворим на глаукому, які, проте, стануть у нагоді всім, хто прагне зберегти зір.
Працюйте стільки, скільки дозволяє вік і стан здоров’я, не перевтомлюйтеся. Уникайте фізичних та нервових перевантажень, а перевантаженням може стати навіть робота на городі, адже ви працюєте нахилившись. Що б ви не робили – читаєте, пишете, дивитеся телевізор – не сидіть із нахиленою головою і при поганому освітленні. Під час зорової роботи обов’язкові 10-15 хвилинні перерви. Харчуйтеся раціонально, відповідно до віку, надаючи перевагу овочевим та молочним стравам, сирим овочам та фруктам, обмежуйте споживання тваринних жирів та цукру. Рибу і м’ясо краще вживати вареними, уникайте жирних сортів, копчених та солених виробів.
Вживайте достатньо рідини, але не більше склянки за один раз. Не вживайте спиртних напоїв, кави, міцного чаю. Якщо курите – покиньте, нікотин шкодить вашим очам. Не носіть тісних комірців та краваток – вони порушують кровообіг у ділянці голови і шиї. Дуже важливий міцний сон не менше 8 годин на добу, на високій подушці. Ведіть активний спосіб життя, якомога більше часу проводьте на свіжому повітрі. Не перегрівайте і не переохолоджуйте голову. Не рекомендується паритися у лазні.
В ЛДЦ «Ваш зір» ви отримаєте всі види сучасних офтальмологічних послуг для дітей та дорослих.
ЛДЦ «Ваш зір» здійснює обстеження очей дітей та дорослих на сучасному обладнанні провідних фірм: комп’ютерну діагностику, корекцію за допомогою окулярів (підбір та виготовлення окулярів будь-якої складності, у тому числі прогресивних – для далі та близькості в одній окулярній лінзі), контактну корекцію (підбір та продаж м’яких контактних лінз), лікування коротко- і далекозорості, косоокості методами апаратного лікування (лазерна стимуляція зору, магнітолікування, масаж очей, фототерапія), яке є дуже ефективним для лікування і профілактики захворювань очей.
З метою профілактики Тетяна Павленко радить відвідувати офтальмолога принаймні один-два рази на рік, навіть за відсутності скарг, тому що більшість захварювань розпочинається безсимптомно. Прийом у ЛДЦ «Ваш зір» здійснюється за попереднім записом, що особливо важливо і комфортно для людей, які цінують свій час.
«Світильником для тіла є око» – говориться в Біблії. Бережіть свій зір, систематично відвідуйте лікаря-офтальмолога і будьте здоровими!
Лікувально-діагностичний центр «Ваш зір» працює за адресою: проспект Соборний, 51 (приміщення БТІ, навпроти Палацу урочистих подій). Телефони: (096)396-37-12, (050)159-26-29.
Ярослава Волошко
Залишити відповідь