Громада слухала звіт міського голови
Восьмого лютого о 16 год. 30 хв. у залі Олександрійської музичної школи міський голова Степан Цапюк звітував про свою роботу за 2017 рік. Звіт проходив згідно з вимогами Закону про місцеве самоврядування у формі громадських слухань.
У залі громади назбиралося близько 350 осіб, перед якими мер міста демонстрував слайди на екрані, коментуючи їх зі сцени. Зображення ілюстрували пере-важно показники соціально-еконо-мічного характеру у вигляді цифр, діаграм і таблиць. Деякі з даних він лише озвучував, інші супроводжував власними, більш детальними поясненнями. Так, на думку міського голови, окремих коментарів не потребували робота міської ради та її виконавчого комітету (були названі кількість проведених протягом року засідань, прийнятих рішень), органів самоорганізації населення, кількість звернень громадян до міської влади тощо.
Що ж, виходячи з наведених даних, найбільше турбує олександрійців? Виявляється, комунальне господарство (1182 питання), соціальний захист (1063) та охорона здоров’я (780 питань). Далі йдуть транспорт і зв’язок, цінова політика, будівництво, підприємництво, житлова політика. А от проблеми праці й заробітної плати, як не дивно, на останньому місці – порушено всього 55 питань. За кількістю звернень у цьому ж розрізі картина трохи інша: попереду – проблеми соцзахисту (3063 звернення), далі комунальне господарство (1419), завершає цю «топ-трійку» охорона здоров’я ( 600 звернень). У яких обсягах звернення громадян задовольнялися міськими владою чи головою – не повідомлялося.
Серед позитивних здобутків С.Цапюк назвав виконання бюджетних показників, досягнення у сфері міської загальної освіти, охорони здоров’я, ремонту доріг, житлового фонду, міжнародне співробітництво з містами-партнерами, розробку довгострокових програм (зокрема таких, як «Розумне місто» та «Безпечне місто»), створення у місті трьох безкоштовних Wi-Fi зон, дитячих майданчиків, роботу громадського транспорту тощо.
Доволі цікавою бачиться структура наповнення дохідної частини загального фонду міського бюджету, левову частку якого становить податок з доходів фізичних осіб, і це цілком нормально. Дивує інше: виявляється, переважну частину цього показника становлять податки не працівників промислових виробництв, малого і середнього бізнесу (як це повинно бути при нормальному розкладі економіки), а представників бюджетної сфери, тобто тих, кому зарплату платить держава.
Окрему увагу він приділив розповіді про роботу Центру надання адміністративних послуг, який покликаний значно полегшити (і вже полегшує, за словами мера) життя пересічним олександрійцям.
А де прослідковуються не зовсім вдалі тенденції, там міський голова зауважував, що це прорахунки або держави, або чинного законодавства. Наприклад, цифри різкого зростання за останні три роки обсягів державної субвенції на надання населенню ЖК-субсидій і кількості сімей, що їх отримують, С.Цапюк вважає не стільки турботою держави про людей, як ілюстрацією їхнього стрімкого зубожіння. Так само і зріст середньої заробітної плати. Міський голова навів доволі цікаві цифри: виявляється, цей показник зріс з 2313 гривень (2014 рік) до 5347 грн у 2017 році! До того ж, лише за останній звітний рік середня зарплата виросла у місті більш ніж на 2 тисячі (у 2016 році вона становила 3332 грн). Але це не втішає, на думку міського голови, бо через знецінення гривні зріст зарплати у доларовому виразі зовсім незначний, більше того, попередні звітному роки вона тільки падала: 2013-й – 278,3 дол.; 2014-й – 146,7; 2015-й – 114,9; 2016 –й – 126,5; 2017-й – 191,9 доларів США. Відповідно, скільки б не зростала заробітна плата, інфляційні процеси, вважає мер, лише знижують купівельну спроможність громадян.
Серед позитиву також С.Цапюк відзначив зростання промислового виробництва за останні три роки та обсягів реалізованої продукції у порівняльних цінах. А от зниження показників інвестицій в основний капітал на місцевому рівні у порівнянні з 2015 роком він вважає наслідком негативних зовнішніх чинників: «У країні йде війна, економічні зв’язки з країною-агресором перекриті, Європа нас не чекає, та ми до цього і не готові з нашим виробництвом» – таким був коментар. Не дуже схвально відгукнувся він і про чинний порядок тендерів, незважаючи на широко розхвалену урядом країни програму державних закупівель «Прозоро».
«Учасники конкурсу, пропонуючи власні ціни або тарифи, спочатку далі нікуди знижують їх, а потім, коли оголошується переможець, він раптом відмовляється: мовляв, я не «потягну» справу з такими цінами. Питається: навіщо було тоді взагалі брати участь у тендері?», – дивується міський голова.
Торкнувшись здобутків освітян, очільник міста відзначив заслуги як педагогів, так і учнів, перелічивши досягнення тих та інших як на місцевому, так і на регіональному та державному рівнях.
«Я вважаю, що освіта у нашому місті найкраща по області», – сказав С.Цапюк. Він навіть навів діаграму, у якій окремо було виділено кількість учнів, які проживають в Олександрійському районі, а навчаються у міській освітній системі. На його думку, зростаюча кількість дітей з району у школах міста також є свідченням високого рівня міської освіти.
Регламент громадських слухань не передбачав запитань аудиторії доповідачу, тому слухання пройшли загалом спокійно. Правда, один з громадських активістів не лінувався декілька разів з місця вставляти репліки та запитання. Отож хоча й не обійшлося без деякої словесної перепалки, громадські слухання закінчилися так, як і мали закінчитися: присутні представники міської громади дружно проголосували за прийняття звіту міського голови до відома. Одна особа була проти.
Наш кор.
14 травня відбулося чергове засідання виконавчого комітету Тячівської міської ради, яке провів міський голова І.І.
Мне нравится! 0