29.03
2024

Світлина відомого олександрійського фотохудожника Віталія Попкова визнана найкращим фото Кіровоградської області у конкурсі «Вікі любить пам’ятки-2023». На знімку зображений Палац культури «Олександрійський театр».

Ця будівля – пам’ятка архітектури і туристичний магніт Олександрії. Театр у нашому місті з’явився у 1880-х роках. Спочатку це було погано пристосоване складське приміщення. Пізніше театр придбав купець Чибісов, який у 1902 році його повністю реконструював. При перебудові були враховані досягнення вітчизняного та зарубіжного будівництва театрів. Стіни були з порожнистої цегли, підлога та стеля мали визначений кут нахилу по відношенню до стін, а кути стін заокруглені. Усе це створювало хорошу акустику. Була розширена сцена, проведено електрику, добудоване фоє. У театрі грали переважно пересувні акторські трупи. У жовтні 1905 року в Олександрії гастролювало «Товариство малоросійських акторів» під керівництвом Панаса Саксаганського та за участю І.К.Карпенка-Карого, М.Л.Кропивницького, М.К.Садовського та М.К.Заньковецької. Театра-льне мистецтво було настільки популярне серед жителів Олександрії, що на початку XX століття у місті почала видаватись театральна газета «Олександрійський театральний листок». Це була єдина на усю Російську імперію театральна газета у невеликому провінційному місті. На початку XX століття у цьому театрі розпочинав свою акторську кар’єру Гнат Юра. Сьогодні фасад будівлі прикрашає меморіальна дошка на його честь.
Після встановлення радянської влади в Олександрії був створений пересувний драматичний театр імені М. Л. Кропивницького, який надалі став обласним театром у Кіровограді.
Під час Другої світової війни театр було спалено ще до зайняття міста німецькими військами, залишився лише фасад. Після відбудови у 1960-х роках приміщення стало Будинком культури Олександрійського електромеханічного заводу. У 2000 році Будинок культури був переданий у фонд комунального майна міста Олександрії та був підпорядкований відділу культури Олександрійської міської ради. Надалі він став Міським палацом культури, а після ремонту і реставрації – Палацом культури «Олександрійський театр». Сьогодні на його сцені виступають провідні актори українського театру і кіно.

«Приємно, що автор побачив класичне фото театру з нового цікавого ракурсу», – прокоментував світлину Віталія Попкова Ігор Єрмоленко, член журі конкурсу «Вікі любить пам’ятки-2023». Фото із зображенням Олександрійського театру вже не вперше перемагає у області. До цього пам’ятка представляла регіон у фотоконкурсі у 2021 році.
У списку пам’яток Кіровоградської області – 2221 об’єкт культурної спадщини, 1299 (58%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 13 учасників та учасниць завантажили 151 фото 74 пам’яток з області (фото 6 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 169 осіб.
«Вікі любить пам’ятки» – це волонтерський проєкт з організації української частини міжнародного конкурсу фотографій пам’яток культури Wiki Loves Monuments. Церемонія нагородження переможців фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки-2023» відбудеться 13 квітня. На неї прибудуть автори кращих регіональних світлин, у тому числі Віталій Попков з Олександрії.
Віталій Петрович – член Національної спілки фотохудожників України, керівник фотоклубу «Наш формат» Палацу культури «Світлопільський». Він понад 25 років займається творчою фотографією, його роботи демонструвалися в 22 країнах і мають більше сотні престижних міжнародних відзнак та нагород. Віталій Попков не тримається жанрових меж і рамок, навпаки, розмиває їх у пошуках нового. Його творче кредо – гарний знімок роблять почуття.


Олена Карпачова

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень