Фінансова грамотність для підлітків
Протягом чотирьох місяців, з липня по жовтень включно, олександрійська громадська організація «Центр громадської активності «Перемога» реалізовувала проєкт «Пересувні «Освітні простори» – для соціалізації підлітків та молоді Олександрійщини» за підтримки ГО «Десяте_квітня», в рамках проєкту «Захист внутрішньопереміщених осіб та постраждалого населення, розширення прав і можливостей громад» у партнерстві з агентством ООН у справах біженців в Україні.
“Проєкт був націлений на соціалізацію підлітків та молоді 12-18 років з числа ВПО і місцевих соціально вразливих груп віддалених районів міста Олександрії: Перемозького та Байдаківського мікрорайонів, а також селищ Протопопівки та Онуфріївки. Завдяки «Освітнім просторам», підлітки та молодь, що опинилися у складних життєвих обставинах або відносяться до вразливих категорій, отримали знання та поштовх до розвитку соціальних і життєвих навичок, необхідних для успішної інтеграції в суспільство та подолання труднощів.
Оскільки проєкт почався влітку, протягом канікул було організовано чотири одноденних табори у кожній локації. Програма тривалістю до шести годин включала знайомство, проведення естафетних ігор, командних конкурсів і невелике завдання з основ фінансової грамотності. Зокрема, дітям пропонувалося зробити розрахунок організації та проведення власного дня народження з урахуванням усіх можливих витрат. Потім вони презентували свої розрахунки та отримували солодкі призи. Також учасників таборів годували смачним обідом.
З початком навчального року для підлітків 12-18 років у селах Протопопівці та Онуфріївці, в гімназії ім.Д.І.Чижевського та у нещодавно відкритому молодіжному просторі Space Space були проведені тренінги з прикладними майстер-класами на тему «Як заробляти кошти та управляти своїми фінансами», – розповіла голова ГО «Центр громадської активності «Перемога» Валентина Чугуєвець. Обговорили, чому одні люди багаті, а інші бідні, що таке «подушка безпеки», де можна заробити кошти та спробували вивести формулу успіху. Кожен учасник та учасниця писали на листочках риси характеру успішних підприємців, аналізували: які з них є у них особисто, а які треба розвивати.
Також діти, розділившись на дві групи, брали участь у прикладних майстер-класах, мета яких – показати, як хобі може стати бізнесом. На одній локації протягом 45 хвилин учасники тренінгу виготовлялили корисні цукерки із сухофруктів та горіхів, на іншій – знайомилися з гончарною справою, виготовляли вироби своїми руками та на станку, навчалися рахувати їхню собівартість. Потім обмінялися локаціями. Дуже цікавою та продуктивною була вправа з продажу власних виробів. Найбільшим попитом користувалися цукерки. Частину отриманих коштів від продажу виробів діти передавали на благодійність, тим самим на практиці виконавши умови соціального підприємства, про які дізналися під час навчання.
Далі, об’єднавшись у чотири команди, учасники тренінгу розробили бізнес-ідеї та презентували їх за запропонованим планом. Ідеї були дуже реалістичними та цікавими: квітковий магазин, ігровий комп’ютерний клуб, кав’ярня-бібліотека «Книговарня», фабрика цукерок, готель, волонтерська організація, пекарня з виготовлення тортів та багато інших.
Крім азів знань та першого невеликого підприємницького досвіду, діти отримали психоемоційне розвантаження, вчилися комунікувати, розподіляти кошти.
У молодіжному просторі Space Space у Перемозькому мікрорайоні учасники тренінгу були особливо активними. Дуже жваво йшло обговорення власних бізнес-ідей в командах, рахувалися витрати та прибуток за місяць. Найбільше сподобалася практична частина тренінгу – виготовлення цукерок із сухофруктів та рибок з глини, всі працювали із задоволенням. Декілька цукерок вдалося продати. Торгівля йшла по-дорослому. У своїх відгуках діти писали, що будуть намагатися в подальшому відкладати кошти на подушку безпеки, на свою мрію, пробувати себе в різних сферах заробітку. Для розвитку в молоді підприємницького мислення та фінансової грамотності в мкр-ні Перемога буде працювати стаціонарний «Освітній простір».
Хоча цільова група проєкту – підлітки 12-18 років, як показала практика, цей діапазон розширився: пересувні «Освітні простори» відвідували діти та молодь від 6 до 20 років. Це свідчить про актуальність подібних заходів з фінансової грамотності в Олександрійській громаді.
Загалом було проведено вісім заходів, які відвідали 209 дітей та підлітків – здебільшого з числа ВПО, дитячих будинків сімейного типу, багатодітних сімей та сімей зі складними життєвими обставинами. «Ми прагнемо, щоб кожна дитина могла стати агентом позитивних змін у своєму житті та в нашій країні», – зазначають організатори проєкту з ГО «Центр громадської активності «Перемога», – адже високий рівень фінансової культури суспільства та розвиток підприємництва є невід’ємними складовими розвитку країни, її фінансової стабільності, економічної свободи та конкурентоспроможності на міжнародному рівні. Ось чому наша організація обрала одним із напрямків своєї діяльності розвиток у підлітків та молоді саме цих компетенцій.
Під час анкетування учасники заходів відмітили, що хочуть розвивати в собі сміливість, навички спілкування, вміння рахувати, планувати та втілювати в життя свої бізнес-ідеї. Щоб допомогти їм у навчанні та в пошуку фінансування для своїх шкільних проєктів із соціального підприємництва, нашою командою створені рекламні роліки «Я можу» та підготовлений освітній простір у приміщенні колишнього магазину «Дитячий світ» (Олександрійська філія КІРУЕ) на площі Покровській, 7а. Плануємо надавати освітні послуги та проводити практичні майстер-класи для підлітків та молоді 10-18 років. Дякуємо за партерство ГО «Олександрійська молодь», молодіжному простору Space Space, об’єднанню «Справа життя», Протопопівському Центру культури та дозвілля, Онуфріївському ліцею, гімназії ім. Д.Чижевського, співпраця з якими, сподіваємося, буде тривати.
Маємо надію, що нові ідеї та новий досвід допоможуть збільшити кількість учасників факультативу зі шкільного соціального підприємництва, який уже другий рік успішно діє в гімназії ім. Д.Чижевського під керівництвом молодої вчительки інформатики Юлії Шатравки. Підприємницькі навички та фінансова грамотність населення дуже важливі для відбудови нашої країни. Для подальшої підтримки шкільних соціальних підприємств працюватиме наш освітній простір – ХАБ з молодіжного підприємництва».
Голова ГО «Центр громадської активності «Перемога» Валентина Чугуєвець – переселенка з міста Брянки Луганської області, в Олександрії проживає з 2014 року. Вона – педагог та економіст з активною життєвою позицією. У своєму рідному місті Валентина Миколаївна впродовж 15 років очолювала громадську організацію «Просвіта», працювала у Центрі розвитку дітей та молоді, очолювала філію приватного вишу.
О.Маріїнська
Залишити відповідь