Дитячий будинок ліквідується…
Як відомо, сесія Олександрійської міської ради прийняла рішення про припинення фінансування об’єктів соціальної сфери селища Пантаївки, жителі якого вирішили від’єднатися від Олександрії і створити об’єднану територіальну громаду з іншими населеними пунктами.
З-поміж інших об’єктів (Будинку культури, школи №16, дитячого садочка №23 і дитячої музичної школи) ліквідації підлягає комунальний дошкільний навчальний заклад «Спеціальний дитячий будинок», де сьогодні виховуються 25 дітей віком від 3 до 8 років з особливими потребами (з вадами розвитку) і позбавлених батьківської опіки та піклування. Якою буде їхня подальша доля? Про це ми запитали начальника управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради Вікторію Чернецьку і начальника Служби у справах дітей міської ради Юрія Яковлєва.
«Припинення функціонування КДНЗ «Спе-ціальний дитячий будинок» здійснюється Олек-сандрійською міською радою не за власної ініціативи, а на виконання Державної стратегії реформування інтернатних закладів, яка спрямована на розвиток ефективної та спроможної системи підтримки зростання дітей у сім’ї, забазпечення якісного альтернативного догляду дітей, які залишилися без батьківської опіки та піклування, – розповіла Вікторія Чернецька. – Тобто, державна політика спрямована на розвиток сімейних форм виховання, зокрема, влаштування дітей у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу тощо, і налаштована на зменшення кількості інтернатних закладів.
У зв’язку з тим, що КДНЗ «Спеціальний дитячий будинок» потрапив у перший етап реформування інтернатних закладів, управління освіти, молоді та спорту міської ради здійснювало його поетапне реформування. Так, у 2018-2019 навчальному році мережа груп була скорочена на одну групу. Наразі у закладі працює дві групи.
У «Спеціальному дитячому будинку» виховуються 25 дітей. Це діти із селища Пантаївки (9 дітей), Олександрії (5 дітей), селища Олександрійського (3 дітей) та вісім малюків з інших регіонів.
Управлінням освіти міської ради надіслані повідомлення опікунам дітей, службам у справах дітей інших районів про закриття закладу і необхідність організації альтернативної форми догляду за малолітніми дітьми. Вісім дітей з інших регіонів, за усним повідомленням опікунів та Служб у справах дітей, будуть передані у сім’ї чи влаштовані в інші заклади. Дев’ять дітей, які проживають у Пантаївці, будуть передані на виховання батькам у власні родини. За бажанням батьків діти будуть влаштовані в інші заклади дошкільної освіти, підпорядковані Олександрійській міській раді. Малюки, влаштовані у дитячий будинок Службою у справах дітей міської ради (8 дітей) також будуть під наглядом: 5 дітей переведуть у благодійний центр «Джерело життя», троє – передані на виховання батькам у власні родини.
У 2020 році на утримання КДНЗ «Спеціальний дитячий будинок» необхідно майже 5 млн грн, а державою виділено лише 595 тис. грн.
Хочу зазначити, що до травня, поки триває процес ліквідації закладу та влаштування його вихованців, фінансування «Спеціального дитячого будинку» буде продовжено, в тому числі – з місцевого бюджету. Якщо громада Пантаївки вирішить, що такий заклад селищу потрібний і воно зможе його утримувати, він цілком міг би продовжити працювати».
Тут варто згадати, що понад два роки тому була ліквідована школа-інтернат у Пантаївці. Процес був болісним і супроводжувався зверненням педагогів та вихованців закладу до різних інстанцій, але зрештою інтернат ліквідований, а вихованці влаштовані до інших інституцій або прийомних сімей. Але то був звичайний інтернат. А наразі мова йде про спеціальний дитячий будинок, де виховуються діти з вадами фізичного та психічного розвитку, з педагогічною запущеністю. В Олександрії немає закладу, який би професійно надавав послуги з виховання та навчання такої категорії дітей. У спеціальному дитячому будинку працюють досвідчені фахівці – педагоги, психологи, логопеди, дефектологи. Хочеться сподіватися, що вони не залишаться без роботи.
«Семеро дітей були направлені у спеціальний дитячий будинок Службою у справах дітей, поінформував начальник Служби Юрій Яковлєв. – Три родини перебувають у складних життєвих обставинах, а батьки були на межі позбавлення батьківських прав. Їм дали можливість виправити своє життя, вони перебувають на обліку. І самі говорять, що за час перебування у спеціальному дитячому будинку їхні діти змінилися на краще, з ними працюють спеціалісти. Це стосується і розвитку, і навичок самообслуговування, і спілкування у колективі однолітків. Тобто, у закладі проводиться значна робота для соціалізації таких дітей, їхньої адаптації до перебування у звичайних дитячих садках і школах.
П’ятеро дітей будуть влаштовані до дитячого благодійного центру «Джерело життя». Щодо трьох дітей розглядається можливість повернення на виховання у родини батьків.
Так, треба розвивати сімейні форми виховання. Але перш за все батьки-вихователі мають пам’ятати про велику відповідальність. Майже у кожній прийомній сім’ї та дитячому будинку сімейного типу є проблеми, тому що гени все одно проявляються. І коли дитина дорослішає, вона потребує значно більше уваги, щоб її не затягло в асоціальний спосіб життя.
Якщо ж батьки напишуть заяву про вибуття дітей із прийомних сімей, то фактично їх немає куди влаштовувати. Добре, що в Олександрії є благодійний центр «Джерело життя», який фінансується благодійниками, колишніми громадянами України, які проживають за кордоном, іноземцями. Держава дає поштовх для розвитку патронатних сімей. Але у такій сім’ї дитина може перебувати всього кілька місяців. А далі треба передати її під інший патронат або у прийомну сім’ю. За цей період Центр соціальних служб та Служба у справах дітей повинні знайти для дитини усиновителів або дитячий будинок сімейного типу. В Олександрії патронатних сімей поки що немає. Люди звертаються за роз’ясненнями і документами. З листопада звернулося 5 осіб, їм були надані роз’яснення щодо пакету документів і подальшого навчання в обласному Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, але жодна родина допоки так і не реалізувала своїх намірів.
У патронатних сім’ях батьки отримують мінімальну заробітну плату, їм їде страховий стаж, а державні соціальні виплати на статусних дітей – 2,5 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на місяць».
Сьогодні в Олександрії функціонує 7 прийомних родин та 4 дитячі будинки сімейного типу, у яких проживають 26 дітей. Перший дитячий будинок сімейного типу в нашому місті був створений у 2001 році на базі родини Бугайових.
О.Маріїнська
Залишити відповідь