13.05
2017

   Шановна редакціє, хотілося б знати, чим закінчилася правова суперечність, яка виникла нещодавно між міською виборчою комісією та Олександрійською міською владою стосовно відкликання виборчою комісією двох депутатів міської ради?

   С.Кондратенко, олександрієць

    З приводу цього затяжного конфлікту голова Олександрійської міської виборчої комісії О.Івань на своє звернення отримав лист-роз’яснення від заступника голови Центральної виборчої комісії Жанни Усенко-Чорної.

     Але спершу коротко про суть проблеми. Мова йде про депутатів міської ради Павла Шевченка та Ігоря Руденка, які були обрані до місцевого органу самоврядування від політичної сили УКРОП на виборах 2015 року. Якщо згадати події річної давнини, у міській раді фракція УКРОП від самого початку новосформованого депутатського корпусу зайняла радикальну позицію, разом з декількома іншими фракціями унеможливлюючи роботу міської ради протягом перших трьох місяців існування нового скликання. Але з цієї когорти несподівано «випали» П.Шевченко та І.Руденко, які, на відміну від укропівців-однопартіців, виявилися лояльними до дій та рішень міської ради: ходили на сесії, коли інші їх уникали або зривали засідання і голосували за сесійні рішення також урозріз з думкою рідної політсили. Така поведінка цих двох обранців викликала осуд місцевого осередку УКРОП, що у підсумку (майже через рік) вилилося в ініціативу про відкликання П.Шевченка та І.Руденка з міської ради як таких, що порушують партійну дисципліну. Була проведена відповідна кампанія зі збору підписів виборців і подання їх на розгляд міської виборчої комісії.

    З іншого боку, міський голова Степан Цапюк, його заступники, а також депутати фракцій, які займають протилежну УКРОПу або «центристську» позицію, вважають дії щодо позбавлення депутатських мандатів двох «опальних» укропівців незаконними, про що не раз офіційно заявляли через ЗМІ. У тому числі – і збір підписів олександрійських виборців, котрі міський голова, його перший заступник Людмила Давиденко вважають сфальсифікованими.

     А тепер про останні (або точніше, недавні) події. Голова Олександрійської міської виборчої комісії Олександр Івань скликає засідання комісії, на якому приймається рішення про передачу списків з підписами виборців на перевірку їхньої достовірності до правоохоронних органів. Перші особи міської влади знову ж таки вважають що це рішення голови комісії виборчкому є незаконним. Далі – витяг з офіційного повідом-лення міської ради: «На засіданні комісії з 18 членів міської територіальної виборчої комісії 12 від партій «Блок П.Порошенка «Солідарність», об’єднання «Самопоміч», «Народний фронт», Радикальної партії О.Ляшка, партії УКРОП та «Удар» у порушення виборчого законодавства та Постанови ЦВК від 26.01.2017р. №13 прийняли незаконне рішення про передачу нібито зібраних підписів за відкликання депутатів міської ради П.Шевченка та І.Руденка на перевірку до поліції та Державного реєстру виборців.

    При цьому членам комісії не було надано можливості ознайомитися з матеріалами, наданими ТВК, не роз’яснено процедури передачі та правомірності таких дій.

   Дані незаконні рішення комісії будуть оскаржені суб’єктами цього процесу через суд, а 6 членів комісії мають право звернутися до Центральної виборчої комісії, правоохоронних органів та до суду».

    І нарешті, про офіційний лист-відповідь Ж.Усенко-Чорної О.Іваню. Більша його частина містить нагадування з посиланням на виборче законодавство про повноваження територіальних виборчих комісій, місцевих органів самоврядування тощо. А наприкінці – ось таке роз`яснення: «Крім того, повідомляємо, що з огляду, зокрема, на правову невизначеність у застосуванні окремих положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», які унормовують процедуру відкликання депутатів за народною ініціативою, комісія постановою від 26 січня 2017 р. №13 звернулася до комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо надання роз`яснень стосовно застосування таких положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та підготовки відповідних змін до законодавчих актів. Листом від 2 березня 2017 р. №4-14/13 392 зазначений комітет поінформував комісію, що з порушених питань він звернувся до Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» з пропозицією створити спільну робочу групу з підготовки проекту нової редакції Закону «Про статус депутатів місцевих рад» або проекту Закону «Про внесення змін до Закону «Про статус депутатів місцевих рад» за участю представників Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, провідних наукових інституцій, громадськості, експертів та працівників Секретаріату комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. За наслідками діяльності цієї робочої групи законодавчі пропозиції будуть оприлюднені на офіційних веб-сайтах вказаного комітету, Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та її регіональних відділень для проведення широкого громадського обговорення. У разі підтримки такої ініціативи згаданого комітету на розгляд парламенту буде внесено відповідний законопроект».

    Як бачимо, дуже багато слів, але висновок один, і він простий, як олівець: відкликання будь-якого депутата в Україні залишається практично «безнадійною» проблемою, про яку, до речі, багато говорять як в офіційних, так і народних колах не те що не один рік, але й уже не одне десятиліття. Так само, як, наприклад, про питання зняття недоторканності з народних депутатів – на словах всі начебто за, але як саме і коли – тут відразу починаються нескінченні дебати і демагогія.

     Отож що стосується запитання читача – крапку у вирішенні даного конфлікту ставити ще зарано. Позбавлення опальних (з точки зору політсили УКРОП) депутатів П.Шевченка та І.Руденка мандатів, виходячи з просторої відповіді заступника голови Центрвиборчкому, скоріше за все, їм не загрожує у найближчі роки, а можливо, і в найближчі каденції. Втім, не будемо загадувати наперед…

О.Осауленко

Один комментарий

  • Анонім пишет:

    Те що запитувач називає “Олександрійськоі міською владою” навіть наближено не відповідає Конституціі України.
    Насправді є тимчасовий ОБРАНИЙ ОРГАН влади. Обраний не тільки голосами виборців територіальної громади, а і оформлений у відповідний результат, завдяки безпосередній участі ТВК – територіальної виборчої комісіі. Обраний ОРГАН, тобто Міська Рада, а також, створена нею чиновницька адміністрація ніякого віддношення(права на втручання) у роботу незалежного органу, яким є Виборча Комісія -НЕ МАЄ!
    Кажучи простіше – не іхне свиняче діло пхати туди своє рило!
    Неспростовне Право народу, який і є ВЛАДА!, як обирати в органи влади(делегувати висуванців), так і відкликати. Процедурно, цю функцію – “туди і звідти”- виконує Виборча Комісія, – і НІХТО не може їм перешкоджати у цьому!
    Суперечності НЕМА, -є нахабне порушення Закону, про недопустимість втручання і зриву роботи Комісії. Це кримінал!

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень