10.05
2016

Ну, начувайтеся, олігархи!

Кабінет Міністрів України 27 квітня встановив єдину ціну на природний газ для промисловості та населення, яка складає 6 тисяч 879 гривень за тисячу кубометрів і вступає в силу з 1 травня цього року. Рішення було прийняте одноголосно, при цьому Прем’єр-міністр Володимир Гройсман зазначив, що ухвалена єдина для побутових споживачів і промисловості ціна газу переглядатися не буде, оскільки вона відповідає ринковому рівню вартості палива, – повідомляють урядові ЗМІ. Втім, не слід розцінювати сказане Прем’єром надто оптимістично: напевне, він мав на увазі, що прийнята урядом ціна не буде переглядатися лише у бік її зменшення, оскільки самі ж урядовці вже повідомили раніше, що ціна у 6879 гривень не є остаточною, і подальше її зростання до ринкових значень вже наперед заплановане до 2017 року.


А ось як переможно прокоментував підвищення ціни на газ для населення у ході засідання уряду новопризначений глава Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик: «Сьогодні ми поставили крапку у спекуляціях на газовому ринку. Саме сьогодні розпочнеться період інвестування в економіку та видобуток природного газу в Україні».
При цьому він нагадав, що фактично ще з 1992 року в Україні почався процес формування олігархічних фінансово-промислових груп, які активно заробляли на чотирьох галузях – газовій, вугільній, енергетичній і металургічній. Як відзначив Насалик, підвищення ціни на газ, а також подальша реформа ринку електроенергії та вугілля дозволять Україні зменшити вплив ФПГ і на інші сектори енергетики.

Політичне «хамство»

Натомість лідер ВО «Батьківщина» депутат Верховної Ради Юлія Тимошенко різко розкритикувала рішення Кабміну про встановлення єдиної ціни на газ. Про це вона заявила у ході прес-конференції, яку транслював телеканал «112 Україна».
«Новий Прем’єр-міністр Гройсман сьогодні на засіданні уряду реально підняв ціни на газ для населення. На той газ, який безпосередньо йде на потреби людей – для кухонних конфорок, газколонок, на опалення приватного житла і для використання системою теплокомуненерго. Такого хамства по відношенню до людей, яке сталося сьогодні на засіданні уряду, не допускав навіть Арсеній Яценюк», – вважає лідер політсили.
«Я хочу сказати, що задеклароване ним нібито незначне зниження ціни за природний газ – це насправді грубий обман людей. Тому що до цього люди отримували газ за двома цінами: ті, хто використовував газ у великих обсягах (понад 1200 м3 на рік), платили 7188 гривень за 1 тисячу кубічних метрів, а ті, хто споживав у рік менше 1200 м3, платили за ціною 3600 гривень за тисячу кубів. Що зробив сьогодні Гройсман? Він майже удвічі підняв ціну на газ для тих, хто користувався пільговою ціною 3600 грн, тобто встановив для них вартість палива у 6879 гривень», – заявила Тимошенко. Вона вважає, що дана ситуація – це предмет для розслідування Службою безпеки України:
«Це прямий підрив по-перше – економіки і добробуту України, по-друге – підрив стабільності у державі. Тобто це реальні дії проти національних інтересів України і її громадян.
Оцим своїм першим кроком на посту Прем’єр-міністра Гройсман продовжив ту абсолютно антинаціональну підготовку до приватизації «Укргазвидобування» і штучного створення надприбутків тієї компанії, яка приватизовуватиметься. А поки що грабуються гроші на базі НАК «Нафтогаз», – відзначила лідер «Батьківщини».
Ну що ж, кому, як не колишній «газовій принцесі» і колишній Прем’єрці часів «помаранчевого уряду» говорити про «схеми» і «грабежі» на газовому ринку. Хто-хто, а вона знає у цьому толк.

Газ і тепло не ходять поодинці

Ю.Тимошенко не помилилася (втім, тут і не обов’язково бути оракулом, щоб передбачити подальші наслідки «непопулярного рішення» уряду): з підвищенням ціни на блакитне паливо вартість теплової енергії для населення, отриманої від спалювання природного газу на теплогенеруючих підприємствах, зросте на 60 відсотків. А саме – з 652 грн/Гкал до 1041 грн за одну гігакалорію. Про це говориться у повідомленні Міністерства економічного розвитку і торгівлі, яке роз’яснює деталі прийнятого урядом рішення.
Отже, нас однозначно чекає у наступному опалювальному сезоні і «драконівський» тариф на тепло. Тільки чи справді він обмежиться ростом на 60% (бо нам же добре відома ціна заяв урядовців) і чи взагалі щось колись чимось обмежиться у комунальній сфері? Ось думка аналітика громадської організації «Публічний аудит» Тараса Галайди, яку оприлюднило радіо «Свобода»:
«Підвищення вартості газу для підприємств системи теплокомуненерго призведе до зростання ціни на опалення і гаряче водопостачання майже на 80 відсотків. Ріст цін триватиме до 2017 року, поки вартість природного газу не зрівняється з ринковою і не стане однаковою для всіх – 7 грн 19 коп. за один кубометр.
Якщо на сьогодні середня ціна теп-лової енергії по країні за 1 Гкал становить 652 гривні, то далі вона підніметься десь до 1100-1200 гривень. У нас є області, де при існуючій донедавна вартості блакитного палива централізоване опалення вже коштувало 1000 грн за гігакалорію, то для таких областей ціна 1 Гкал може зрости до 1600-1700 гривень.
Зараз в Україні приблизно 50-55 відсотків населення користуються опаленням без лічильників тепла. І середня його вартість у таких випадках складає 18 гривень за 1 квадратний метр житла. У подальшому вона може вирости до середнього значення 32 гривні, а в деяких областях – до 40-50 гривень за 1м2.
Вартість гарячого водопостачання в Україні на сьогодні становить у середньому 40 гривень за 1 м3, після підвищення його ціна складе приблизно 72 гривні за 1 метр кубічний, в окремих регіонах – і всі 100 гривень за куб».

А Мінфін уже «поклав око» на субсидії…

У результаті чергового (з 1 травня) підвищення тарифів передбачається, що в Україні субсидій на житлово-комунальні послуги потребуватимуть близько семи мільйонів сімей, повідомляють вітчизняні ЗМІ. Але окремі видання зазначають, що міністерські чиновники невдоволені існуючим станом речей стосовно надання цієї державної допомоги. Наприклад, їх турбує, що в Україні ще жодного разу не проводили верифікацію отримувачів соціальних виплат.
«Крім того, у країні досі не створили єдиної електронної бази пільговиків і пенсіонерів. У населених пунктах ведуть лише паперову документацію, у результаті чого по всій країні, розповідають у Міністерстві фінансів, «мертві душі» отримують пенсії і субсидії. Для того, щоб їх позбутися, варто лише зібрати всю інформацію, яка накопичилась у державних органах, і звести її докупи. Саме цим і зайнявся Мінфін», – зазначають видання.
Паралельно з підвищенням тарифів урядові чиновники планують запроваджувати програми з енерго-збереження і перевіряти, чи всі субсидіанти справді мають право на допомогу від держави згідно з такою програмою.
«Всім, хто правомірно отримує допомогу, боятися не варто. У таких людей забирати субсидії не будуть. Хай бояться ті, хто використовує цю систему незаконно. Наприклад, оформлюють допомогу на померлих людей або на тих, хто кудись виїхав, тощо. Одним словом, боятися слід тільки порушникам закону» – цитує видання «Сегодня» заступника міністра фінансів Оксану Макарову. Також у Міністерстві фінансів пояснили, що «карати псевдоотримувачів соціальних виплат не будуть. Минулого року в уряді планували стягувати з заявника суму незаконно отриманої ним субсидії у подвійному розмірі, але пізніше від такої ідеї відмовилися», – зазначають ЗМІ.
Так-то воно так, але за повідомленнями інших видань, у «тотальній» системі надання субсидій, цілком можливо, певні жорсткі міри все ж будуть застосовані. Наприклад, уже згадувалося, що у подальшому при наданні субсидій будуть введені значні обмежувальні заходи для тих людей, які мають інші пільги з оплати ЖК- послуг. Такий проект нібито вже готується урядом, але про його деталі поки що не розповідається.

Замість післямови

Підсумовуючи почуте і сказане, вкотре доходиш висновку: наші уряди (не має значення, які – попередники чи наступники) блискуче навчилися лише одного: «грамотно» обґрунтовувати власні «непопулярні рішення». Адже вони приймаються виключно для досягнення світлої мети! От і підвищення вартості газу цього разу, виявляється, спрямоване виключно проти спекуляцій і корупції на газовому ринку, розкрадання державних коштів і (хто б міг подумати!) проти фінансово-промислових груп! А ми, темні, думали чомусь, що це спрямовано тільки для того, аби видоїти з нас, дедалі більше бідніючої сірої маси, побільше грошиків у бездонну діру під назвою «Держбюджет». А воно, виявляється, робиться новим урядом (так само, як і старим) лише з благою метою!
Тільки коли слухаєш такі обґрунтування, чомусь щоразу на думку нав’язливо приходить одна і та ж заяложена сентенція щодо «благих намірів» і того, куди ними вимощена дорога… Справді, чи вдарить підвищення ціни на газ по олігархічних групах, їх схемах і капіталу – це ще хтозна, а от по простому люду воно точно не промахнеться.

О.Наріжний

, .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень