11.01
2018

   Пізно ввечері 7 грудня минулого року Верховна Рада прийняла закон “Про Державний бюджет України на 2018 рік”. За документ проголосували 273 нардепи.

    Законопроект Кабмін подав до парламенту ще 15 вересня. Останні три місяці його доробляли.

    Президент Петро Порошенко позитивно відреагував на прийняття Держбюджету на 2018 рік.

  “Такого давно не бувало. До тридцять першого ще 24 дні, а Верховна Рада вже й бюджет проголосувала”, – відмітив Порошенко швидкість прийняття бюджету-2018.


  Підсумовуючи обговорення проекту бюджету України на наступний рік, прем’єр-міністр Володимир Гройсман підкреслив, що 2018 рік повинен стати роком економічного зростання і реальних змін у соціальній сфері.

   Проте не всі згодні з позитивною оцінкою бюджету України на 2018 рік. Провідні вітчизняні економісти-аналітики розбиралися, чого чекати українцям вже нинішнього року.

  Мінімалка

  Минулого року Кабмін передбачив подвоєння мінімальної зарплати – вона зросла до 3,2 тисячі гривень.

   Але в бюджеті 2018 року таких зростань уже не буде. Мінімалка зросте на 16 відсотків – до 3723 гривні. При цьому прожитковий мінімум складе 1,7 тисячі гривень на місяць з 1 січня (з 1 липня – 1777, з 1 грудня – 1853 гривні).

  Порошенко попросив уряд передбачити можливість підвищення мінімальної зарплати до 4,1 тисячі гривень, але зробити це можна буде “за підсумками поліпшення інвестиційного клімату та надходжень до бюджету, за підсумками півріччя або трьох кварталів”.

   Політексперт Микола Спиридонов, звернувши увагу на закладену в бюджет мінімальну зарплату, назвав бюджет-2018 антисоціальним.

  “Це буде черговий антисоціальний бюджет. Мінімальна зарплата зросте лише на 523 гривні (до 3723), що навряд чи покриє навіть реальний рівень інфляції. Зате зарплати депутатів підвищаться вдвічі, а витрати на утримання апарату ВР сягнуть 1,5 мільярдів гривень”, – написав експерт у Facebook.

   Спиридонов також зазначив, що на прожитковий мінімум з бюджету 2018 року неможливо гідно прожити.

   Економіст Олександр Савченко, у свою чергу, назвав джерела, які можуть збільшити заробітну плату, – виведення економіки з тіні та економічне зростання.

  “Залишаються ще два джерела. Це традиційні для України інфляція і девальвація. За рахунок інфляції ми плануємо збільшити зарплату на дев’ять відсотків. А про девальвацію мовчать. Але найбільше джерело надходження коштів до бюджету – це податок на імпорт”, – сказав експерт в ефірі каналу Zik.

   При цьому координатор громадської платформи «Нова країна» Тарас Козак каже, що проект бюджету-2018 відповідає параметрам програми МВФ, а зростання мінімальної зарплати з 1 січня на 16 відсотків перевищує показник інфляції.

  Інфляція, курс гривні, ціни і податки

  Як говорить уряд, підвищення мінімальної зарплати не призведе до зростання цін. Гройсман пообіцяв, що зростання зарплат буде випереджати підвищення цін.

   Але точнісінько так Кабмін говорив і рік тому, коли закладали подвоєну мінімалку до бюджету-2017.
Відзначимо, Нацбанк визнав, що це підвищення додало 2-2,5 процентних пункти інфляції в 2017 році. А підвищення пенсій, яке стало можливим у тому числі й завдяки підвищенню зарплат, підштовхнуло ціни ще на 0,3-0,6 пункту вгору.

  Загалом, уряд розраховує завершити 2018 рік з інфляцією в 11,2 відсотка (було закладено 8,1). А в наступному році знизити її до дев’яти відсотків.

   Під час формування бюджету України на наступний рік в уряді виходили з середньорічного курсу 29,3 гривні за долар.

   Однак, якщо зараз долар коштує близько 28 гривень, то до наступного нового року він цілком може піти вище 31 гривні, і все одно середньостатистичний курс за рік буде близько 29 гривень.

   За словами виконавчого директора «Фонду Блейзера» Олега Устенка, в бюджеті на прийдешній рік закладено курс на рівні 30 гривень за долар, що автоматично означає девальвацію національної валюти на рівні 15 відсотків. Тобто, всі імпортні товари услід також подорожчають.

   Швидше за все на девальвацію реагують турагентства, інтернет-магазини і АЗС. Зараз на заправках літр бензину коштує близько 30 гривень, за стабільних цін на нафту тільки через курс паливо може подорожчати на п’ять гривень.

  Крім того, нинішнього року почнуть різко дорожчати сигарети. Депутати затвердили план підвищення акцизів. Зараз із кожної тисячі сигарет він становить 445 гривень.

    Депутати прийняли план збільшення акцизів до 2025 року: з 2018 року до 578 гривень, з 2019 року – 693 гривень, а з 2025 року – 1726. У середньому, кожна пачка сигарет у 2018 році подорожчає на 2-3 гривні.

  Дорожчатимуть і продукти харчування. Але не через бюджет, а через подорожчання палива і добрив.

  Директор «Економічних програм Центру Разумкова» Василь Юрчишин каже, що розширення дохідної частини в бюджеті-2018 відбулося без перегляду рівня економічного зростання. За словами експерта, інфляція складе 12-13 відсотків.

  “Відбувається розширення дохідної частини бюджету, але показники зростання реального ВВП, які закладені в бюджеті-2018, істотно розрізняються. Зокрема, значно зростають доходи, а реального зростання не відбувається. Це означає реалізацію одного із двох сценаріїв: або буде посилюватися податковий тиск, або наповнення бюджету буде відбуватися за рахунок інфляційної складової”, – пояснив Юрчишин.

  За його словами, обидва варіанти створюють ризики для економіки і впливають на мінімальні соціальні стандарти.

  Економіст Олександр Охріменко каже: “Судячи з усього, всі розрахунки виходять з міфічного зростання доходів українців на 35 відсотків, а це значить, що наступного року українцям доведеться заплатити податків рівно на 35 відсотків більше, ніж у нинішньому”.

  За словами економіста Андрія Новака, різке підвищення зарплат спровокує відхід підприємств у тінь, що продовжить торішню тенденцію, коли людей масово звільняли або ховали в документах.

   З ним згоден і економіст Юрій Гаврилечко, який також говорить, що за фактом для малих підприємств не створили ніяких поблажок, а під ударом знову опиняться якраз ті підприємці, які сплачують єдиний податок.

  Також було обмежене безмитне ввезення товарів як під час перетину кордону, так і під час пересилання товарів поштою.

  Зокрема, самостійно українці зможуть ввести товарів із-за кордону в прикордонних пунктах на 500 євро і на 1000 євро в літаку, але тепер податком не обкладатимуться товари в тому випадку, якщо ви перетинаєте кордон не частіше, ніж один раз у 72 години – в іншому випадку, без податків ви зможете провести товарів тільки на 50 євро.

   Також, фактично, почне діяти заборона і на міжнародні пересилання фіз-особам – у сумі без податків українці зможуть отримати всього три посилки на місяць вартістю не більше 150 євро, хоча раніше, щоб обійти обмеження в 150 євро, підприємливі українці могли ділити посилки і відправляти їх скільки завгодно разів.

   Субсидії і тарифи

  Якщо в первинному варіанті бюд-жету на 2018 рік видатки на субсидії становили 55 мільярдів гривень, і ще сім мільярдів субсидій уряд планував віддати “під опіку” місцевої влади, то згодом вирішили всю суму субсидій виплачувати централізовано.

   Дев’ять мільярдів з них зараховані для субсидій, які уряд не виплатив у 2017 році, оскільки на субсидії знадобилося на 16 мільярдів більше первинних розрахунків.

  У 2015 році, коли комунальні тарифи почали підвищувати до ринкового рівня, витрати на субсидії становили 18 мільярдів гривень.

  Минулого року, коли була введена єдина ціна на газ, ці витрати становили вже 47 мільярдів. У бюджеті на цей рік закладали 61 мільярд.

  Директор спеціальних програм центру “Психея” Геннадій Рябцев вважає, що коштів у Держбюджеті на 2018 рік не вистачить на покриття всіх потреб.

  “Навіть підвищення, яке планується на 2018 рік, не дозволить задовольнити повністю потребу населення в цих субсидіях. Та це й не є субсидіями як такими – це просто перерахунок з Державного бюджету України на потреби великих енергетичних монополістів”, – зазначив експерт.

   За його словами, реальні механізми економії і підвищення енерго-ефективності у сфері ЖКГ в умовах тотального субсидіювання населення запрацюють тільки тоді, коли ці субсидії будуть монетизовані, і в населення з’явиться реальний стимул до економії енергоресурсів.

    Глава громадської організації “Житловий союз України” Олександр Скубченко вважає, що життя українців цього року буде ще гіршим.

   “Оборот роздрібної торгівлі в Ук-раїні в січні-вересні 2016 року – 829,8 мільярда гривень, у січні-вересні 2017 року – 578 млрд. Два висновки з цих двох цифр: українці сукупно в 2017 році стали біднішими на 250 мільярдів, ніж у позаминулому, і купили товарів ще менше, тому що ціни зросли в рази. Як наслідок – 2018 рік буде ще гіршим”, – написав експерт у Facebook.

  Він додав, що як тільки влада виконає постанову Кабміну і підніме ціну на газ на 18 процентів, “без субсидії оплачувати житлово-комунальні послуги не зможуть 90 відсотків українських сімей”.

Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень