2.10
2023

Роль бібліотек сьогодні змінюється. Відповідаючи вимогам часу, вони вже давно зі звичайних книгозбірень перетворилися на центри культурного розвитку громад. Принаймні, так відбувається в Олександрії, де усі заклади міської Централізованої бібліотечної системи переорієнтовуються з книжок на людей, зберігаючи при цьому своє пряме призначення.
Бібліотеки допомагають читачам в інформаційній безпеці, медіаграмотності, соціокультурному розвитку, профорієнтації та працевлаштуванні, цифровій та IT-освіті, творчому розвитку, корисному та змістовному проведенню дозвілля дітей та дорослих. Олександрійська МЦБС – це давно вже більше, ніж світ книг, це місце неформальної освіти, спілкування, обміну думками та вміннями, духовного і творчого зростання.
Як живуть олександрійські бібліотеки в сучасних непростих умовах, розповіла директорка Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи Тетяна Троцюк:

– У період війни, коли обмежено фінансування з міського бюджету, додаткову фінансову підтримку для подальшого розвитку бібліотек і поліпшення матеріально-технічної бази дає проєктна діяльність. Кожен представлений на конкурс проєкт орієнтований на реалізацію конкретного напрямку бібліотечної діяльності.
За 20 років – з 2003 по 2023 – маємо 37 бібліотечних проєктів, підтриманих грантодавцями. Тільки під час війни бібліотекарі взяли участь у 12 грантових конкурсах, куди подали проєктні заявки. Не всі проєкти отримали фінансування, але кожен непідтриманий проєкт – це досвід для подальшого зростання.
– Які саме проєкти зараз впроваджуються у бібліотеках?
– Цьогоріч бібліотекарі реалізують одночасно декілька проєктів за підтримки та фінансування міжнародних фондів: «ВільноХаб_Олександрія», «ВільноХаб: працевлаштування», «Волонтер+», СпільноПростір «ІнфоСито», Абетка безпеки «Пес Патрон застерігає», Батьківський клуб зі створення сімейного культурно-дозвіллєвого простору для родин містян та ВПО, Точка ЮНІСЕФ/Спільно, EOP.Kids.Ukraine. В їх рамках поведено сотні різноманітних заходів, які відвідали діти, підлітки, молодь та дорослі.
Пятий рік поспіль долучаємося до Європейського Тижня кодування за ініціативи Meet and Code, і в цьому році отримали підтримку наших ідей та фінансування 2 грантів на проведення заходів з програмування/отримання цифрових навичок для дітей і молоді нашої громади.

– Одна з найчисленніших груп ваших читачів – діти. Мабуть, для них і проводиться найбільше заходів?
– Дійсно, діти – особлива категорія користувачів бібліотек, бо вони потребують нашої уваги та турботи. Через невеликий життєвий досвід і особливості психіки їм загрожує більше фізичних та психоемоційних небезпек, ніж дорослим. А родинне коло є зоною комфорту та безпеки у воєнний час. Тому більшість заходів плануємо та проводимо саме для дітей та їхніх родин, у тому числі з родин ВПО. Це проєкти: «Батьківський клуб», «Діти України і війна», «Мінна безпека з песиком Патроном», Дитяча Точка ЮНІСЕФ/Спільно – щоденні заходи на підтримку батьків та дітей.
– Для внутрішньо переміщених осіб також організуються заходи?
– Звичайно. Бібліотека – територія єдності та взаємодопомоги тимчасово переміщеним особам, в бібліотеках ВПО отримують психологічну, юридичну допомогу, для них організовуються пізнавально-дозвіллєві програми, свята, майстер-класи. Щочетверга в Центральній міській бібліотеці проводиться юридичне консультування від спеціалістів Олександрійського місцевого центру з надання БВПД. Щовівторка та щосереди – безкоштовні консультації внутрішньо переміщеним особам надає юристка, представниця ГО «Десяте квітня» проєкту УВКБ ООН Галина Клочко.
– Неодноразово бувала на ваших благодійних заходах і знаю, що бібліотекарі – активні волонтери.
– Так, бібліотеки Олександрійської громади під час війни – це ще й волонтерська діяльність, допомога нашим Захисникам, психосоціальна підтримка дітей, родин. Разом з олександрійцями збираємо та передаємо дітям, які зараз знаходяться у Польщі, Чехії, а також для Маріупольської бібліотеки, яка наразі у Дніпрі, книги українською мовою. Долучилися до тривалої Всеукраїнської акції «Українські книги – українській Херсонщині!» та збираємо книги для відновлення херсонських книгозбірень.
У читальній залі Центральної міської бібліотеки постійно проводимо благодійні виставки картин та виробів місцевих художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, кошти від продажу яких передаються до Координаційного центру волонтерів Олександрії.
З перших днів війни займаємося плетінням маскувальних сіток, постійно залучаємо і містян до цієї необхідної справи. Бібліотекарі сільських філій (Головківської, Ізмайлівської, Піщанобрідської) – печуть пиріжки та ліплять вареники для наших Захисників.
Бібліотекарі ОМЦБС разом із користувачами постійно виготовляють та передають обереги для воїнів ЗСУ, діти малюють патріотичні малюнки зі щирими побажаннями, дорослі в’яжуть теплі шкарпетки, щоб підтримати військових і продемонструвати свою вдячність, любов та підтримку.
В усіх бібліотеках допомагають найбільш незахищеним верствам населення міста подати заявку на фінансову підтримку від міжнародних організацій на платформах єДопомога, єВідновлення.
– Які цікавинки для дітей та дорослих є у бібліотеках нашої громади?
– На базі бібліотек ЦБС функціонує чимало різноманітних навчальних та розважально-пізнавальних локацій для користувачів різного віку. Це індивідуальні заняття в рамках курсу «Смартфон для новачків», індивідуальні та групові заняття «Цифрова освіта» та «Основи комп’ютерної грамотності», заняття з курсу медіаграмотності, кібергігієни, гуртки 3D-моделювання на базі 4 бібліотек (філії №9, 12, №3 для дітей, ЦМБД), психологічні тренінги та консультації фахівців, розмовний клуб з вивчення англійської мови SPEAKING CLUB. ADULTS та SPEAKING CLUB. KIDS (бібліотека для юнацтва) від фахівця, носія мови, гуртки робототехніки (на базі Центральної бібліотеки, бібліотеки для дітей та бібліотеки-філії №10 у Перемозькому мікрорайоні), квест-кімната «Таємниця фараона» (бібліотека для юнацтва), майстер-класи з hand made, з малювання від художниць Світлани Микити й Наталії Жеребіло, заняття для працівників апарату Олександрійського міськрайонного суду в рамках навчального інтенсиву «Українська без помилок», заняття «Українська мова без меж» для всіх бажаючих, а з жовтня цього року – розмовний клуб рідної мови під керівництвом бібліотекаря, кандидата філологічних наук А.І.Білоконенко.
Клуб жінок «Чарівність» на абонементі центральної бібліотеки вже 20-й рік збирає користувачів для спілкування та проведення різноманітних майстер-класів від бібліотечної майстрині Тетяни Ракушиної; а дівчата та жінки з внутрішньо переміщених родин щотижня збираються в бібліотеці-філії №3 на «Душевні посиденьки».
Простір настільних ігор («UNO», «Лото», «IQ-марафон», «Blitz battle», «Коло безпеки» та ін.) збирає дітей, молодь, підлітків.
Щотижня у бібліотеці-філії №3 та бібліотеці для юнацтва проводяться заняття «Йога в бібліотеці».
Також щотижня – вистави у Кімнаті казок дитячої бібліотеки, майстер-класи з фотографії для підлітків та молоді від фотохудожника Віталія Попкова (Центральна міська бібліотека).
Засідання Літературного ліцею двічі на місяць збирають в Центральній міській бібліотеці поціновувачів літературного слова – як уже відомих в місті поетів, так і початківців. Засідання були присвячені творчості талановитих земляків: Лілії Маруфі, Людмили Левченко, Інни Забіян, В’ячеслава Півня, Нелі Гончарової, Ганни Великої, Наталії Фесенко, Віктора Брикульського, Тамари Аноко, Валентини Білоткач, Анатолія Штанька, Юлії Волошиної та інших.
І, звичайно, проводяться літературні презентації нових книг, зустрічі з сучасними українськими поетами та письменниками: Максом Кідруком, Людмилою Охріменко, Віктором Полянком, Ларисою Ніцой, Аліною Росс, поетесою Людмилою Снітко та інших. Презентовано вже 4 випуски літературно-мистецького альманаху «Олександрійський маяк», нові книги місцевих прозаїків та поетів: Валерія та Зінаїди Жванко, Аліни Шевченко, Наталії Фесенко, Ірини Заїки, В’ячеслава Чебишева.
Нових ідей у наших бібліотекарів – безліч! Сидіти склавши руки не звикли. Розуміємо, що цікавим для користувачів буде лише щось нове та креативне, тому працюємо від душі, перетворюючи наші бібліотеки на території гарних справ та відвертого спілкування.
– Пані Тетяно, 30 вересня бібліотекарі відзначають професійне свято. Чого бажаєте своїм колегам?
– Насамперед хочу подякувати колегам за активність, креативність, невтомність та відданість справі. З такою командою працювати – одне задоволення, і будь-які перешкоди не страшні. А побажання – які вони сьогодні в усіх свідомих українців? Миру та Перемоги! Здоров’я, витримки, щоб усі рідні та друзі повернулися додоми живими і неушкодженими. Ну і, звичайно, поповнення бібліотечних фондів та побільше читачів!


Олена Маріїнська

Один комментарий

  • Доставка светодиодных шариков Липецк пишет:

    Пожалуй, так и есть

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень