14.04
2018

   Вчора прийшла робити манікюр до свого постійного майстра, та з’ясувалося, що вона захворіла, замість неї якась інша майстер обслужить, ну я і погодилася, хоча не люблю подібних спонтанних експериментів. Манікюр робила обрізний. І ось один із пальців вона мені зачепила до крові своїми кусачками. Ранку продезинфікувала перекисом водню. Я відразу на це не звернула уваги. А потім щось мені згадалися страшилки про зараження гепатитом у манікюрних і стоматологічних кабінетах. І зовсім мені стало погано (в моральному сенсі), відразу стала згадувати, що інструменти з дезінфектора вона витягла до мене, тобто я не бачила, що їх дезінфекували. Словом, мені стало не по собі. Хоч прямо зараз біжи здавай кров на аналіз. В інтернеті інформації багато, проте хотілося б почитати думку реального фахового спеціаліста. Чи були подібні випадки в Олександрії? Може, у мене просто фобія розвинулася?

 Марина Л., 43 р.


  На початку слід зазначити, що жодних рейдів салонами, де пропонують послуги тату, манікюру, педикюру, пірсингу, ніхто не проводить. Ще кілька років тому такі повноваження мала санітарно-епідеміологічна служба. Проте кілька реформаторських змін у нашій країні – й заборона на такі перевірки повністю змінили ситуацію. Нині вся відповідальність покладена на адміністраторів подібних закладів і на нас з вами. Та чи ймовірне зараження гепатитом саме таким шляхом? На це питання відповідає лікар-інфекціоніст м.Олександрії Людмила Здановська: – Лабораторно підтвердити або спростувати факт зараження через інструментарій салонів краси, включаючи манікюр, педикюр, пірсинг, татуювання, ми фактично не можемо. Проте вірогідність зараження саме таким шляхом є цілком можливою. Почнемо з того, що занести інфекцію під час манікюру – простіше простого. У багатьох людей шкіра на пальцях тонка, судини розташовані близько до поверхні. Навіть дуже досвідчений майстер може порізати шкіру кусачками або зачепити пилочкою до крові. І якщо інфекція на інструментах або руках майстра є, вона цілком може проникнути в кров. Втім, для деяких хвороб і порізи необов’язкові. Гепатит – поширене захворювання, і його збудник з успіхом виживає на заражених інструментах.

   Вірусні гепатити В і С, інфекції із зараженням через пошкоджені шкірні покриви і слизові оболонки відносяться до поширених хвороб і займають одне з провідних місць в інфекційній патології людини. Збудники гепатитів надзвичайно стійкі в зовнішньому середовищі. Антиген виявляють на постільній білизні, медичних та стоматологічних інструментах, голках, забруднених кров’ю, протягом декількох місяців при кімнатній температурі.

  Захворювання передається, головним чином, парентеральним шляхом при переливанні крові та кровозамінників, при використанні інструментів для манікюру і педикюру після недостатньо ефективної стерилізації. З природних механізмів передачі реалізується контактний (статевий) шлях, а також передача за допомогою контамінованих вірусом різних предметів побуту (бритви, зубні щітки й т.д.), при проникненні збудника в організм при мікротравмах шкіри і слизових оболонок. Зараження відбувається також в результаті нанесення татуювання, проколу мочок вух і при інших парентеральних маніпуляціях.

   Головна небезпека вірусу гатитів В і С в тому, що вони не мають яскраво виражених симптомів. Власне, через це існує тенденція пізнього діагностування вірусів гепатиту В і С, коли в печінці вже починаються незворотні процеси, тобто цироз. Проте вірус виявляють і під час випадкових клінічних досліджень. Наприклад, під час обстеження донорів, вагітних або при підготовці людини до планової операції, при проходженні медогляду для виїзду за кордон.

  – Як захиститися від інфекції при манікюрі і педикюрі?

  – Звертайте увагу на те, який вигляд має салон у цілому, на якому рівні там підтримуються чистота і гігієна, чи є у майстра з манікюру аптечка, – наголошує лікар. – Переконайтеся, що майстер має достатню кількість манікюрних наборів. Це важливо навіть за наявності стерилізатора, тому що всі етапи знезараження інструментів зазвичай займають кілька годин.

   Прийшовши в салон уперше, не соромтеся попросити майстра показати, як стерилізуються інструменти, покроково пояснити, який, наприклад, захист від гепатиту при манікюрі. Якщо майстер запевняє, що інструментарій повністю знезаражується, скажімо, при обробці його спиртом – це тривожний знак.

    Ви можете мати власний набір інструментів для манікюру і педикюру, який будете брати з собою під час кожного візиту в салон. До речі, у великих містах є салони, які пропонують своїм клієнтам завести індивідуальний набір і зберігати його у майстра. Переконайтеся, що майстер ретельно миє руки перед кожним новим клієнтом або надягає нові рукавички, які обробляє антисептиком. Простежте, щоб вам дали одноразову серветку або рушник. Якщо рушник багаторазовий – то свіжий, після прання. Обрізний манікюр (зі зрізанням кутикули) більш небезпечний – краще використовувати засіб для розм’якшення кутикули. Паличка для відсунення шкірки з нігтя повинна бути одноразовою! При правильній дезінфекції та стерилізації вірус гине, хоча слід сказати про те,що він надзвичайно стійкий. Тому потрібно, щоб інструмент знаходився в розчині або під стерилізуючою лампою стільки часу, скільки необхідно, ні в якому разі не менше. На жаль, навіть якщо все виконано правильно, ризик захворіти існує, оскільки на ринку представлено багато дешевих неякісних або контрафактних дезінфекторів.

     Довідка. Де отримати інформацію й пройти обстеження?

  Для жителів міста Олександрії – у кабінеті інфекційних захворювань №222 поліклінічного відділення міської лікарні №1. Лікар: Людмила Альбертівна Здановська. Тут можна отримати консультацію. З приводу обстеження слід звертатися до приватних лабораторій «Інвітро», «Сінево», оскільки державної лабораторії в нашому місті немає.

Ірина Кошкіна

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень