«Біометрична» лихоманка
Кажуть, в Україні зараз справжній бум з отриманням закордонних біометричних паспортів. Такою ж останнім часом була ситуація і в Олександрії. Цікаво, чи скоро спаде ажіотаж, і чи міграційна служба якось впливає на цей процес?
С.Вовченко
У працівників підрозділів Державної міграційної служби останнім часом помітно додалося клопоту. Минуло вже трохи більше місяця з того часу, як Європарламент остаточно ухвалив рішення про надання громадянам України права на безвізове відвідування країн Європейського Союзу, але небувалий запал наших співвітчизників на отримання омріяної синьої книжки із вмонтованим електронним чіпом не спадає… Щоб довідатись, як це в реальності відбувається в Олександрії, ми завітали до міського відділу УДМС у Кіровоградській області.
П’ятниця, кінець робочого дня, але коридор службового приміщення заповнений людьми – не менше п’ятдесяти-шістдесяти чоловік. Незважаючи на відкриті навстіж двері в обох кінцях коридору, у ньому задушливо, стомлені люди сидять на стільцях і стоять, «підпираючи» стіни. Черги окремо до різних кабінетів. Цікавимося у начальника міського відділу Державної міграційної служби Станіслава Компанійця, чи зажди тут так людно. За його словами, кількість відвідувачів вже давно є приблизно такою, яка спостерігається на даний час. А технічна можливість обладнання (робочого місця), де готується все необхідне для документа виїзду за кордон, обмежена, і тому працівники даного відділу можуть обслужити приблизно 20-25 чоловік за день. Керівник також пояснив, що у чергу відвідувачів працівники відділу не втручаються, її не реєструють і не повинні цього робити, отож облік ведуть самі відвідувачі. Терміни видачі готових закордонних паспортів з біометричними даними, визначені законодавством України, загалом витримуються, але вони не залежать від роботи місцевого відділу: його працівники лише готують необхідні матеріали, а власне паспорт друкується, як відомо, в столиці. Цікавимося чергою до потрібного кабінету: ось одна з жінок тримає в руках учнівський зошит, списаний прізвищами черговиків. За її словами, цього дня і на даний час у черзі записано 37 осіб і приблизно так – щодня. «Зареєструватися» в зошиті недостатньо: просування черги фіксується і оновлюється щодня о 15-й годині, отож на цей час людині потрібно бути на перекличці. Також «громадський реєстратор» повідомила, що реально протягом даного робочого дня оформити закордонні паспорти вдалося лише тринадцятьом відвідувачам.
А в Олександрійському районному підрозділі Державної міграційної служби тим часом виявилася зовсім інша картина: у коридорі чекала… лише одна відвідувачка. Та завідувач районного сектору УДМС у Кіровоградській області Геннадій Самойленко пояснив, що це зовсім нехарактерне явище: взагалі черги на отримання документів тут точнісінько як і в міському відділі. «Просто ви зайшли в такий час – кінець робочого дня. А взагалі щодня тут не менше сорока відвідувачів. І це зрозуміло, адже, згідно з законодавством, громадяни можуть звернутися за отриманням закордонного паспорта не лише за місцем своєї реєстрації чи проживання, а до будь-якого відділення ДМС на території України. От і виходить, що жителі міста до нас звертаються так само, як і жителі району, тому черги у місті й районі однакові».
На запитання, чи не спадає цей «паспортно-біоме-тричний» бум останнім часом, керівник повідомив, що взагалі він почався навіть раніше, ніж Євросоюз відкрив нам свої «безвізові ворота»: з березня цього року – коли у районному підрозділі ДМС установили відповідне обладнання. Відтоді роботи у його працівників помітно додалося, і кількість відвідувачів не зменшується. Трапляється, що люди з ночі займають чергу біля дверей відділення.
«Слід мати на увазі, що люди до нас звертаються з різних питань, не лише за закордонними паспортами: хтось загубив внутрішній паспорт громадянина України, комусь треба його замінити, а комусь треба видати вперше. Існують й інші чинники, які впливають на величину черг: наприклад, раніше люди отримували паспорти з 16-ти років, тепер отримують з чотирнадцяти, і це теж збільшило кількість відві-дувачів. Та навіть недавні сумнозвісні кібератаки на інформаційні системи державних установ теж відіграли свою роль: деякі з установ призупиняли свою роботу, що в кінцевому результаті впливало на швидкість оформлення і видачі документів. Ми намагаємося якось полегшити ситуацію: у різних випадках приймаємо людей, яким не потрібно просиджувати у коридорі цілий день, без черги. Години прийому у нас також без обмежень: протягом усіх п’яти робочих днів», – сказав завідувач сектору.
Отже, «прояснення» у загальній погоді з біометричними паспортами поки що чекати не варто.
Правда, в олександрійців у перспективі є ще один варіант: приблизно місяць тому в міському Центрі надання адміністративних послуг з’явилося обладнання для оформлення паспортів з біометричними даними для виїзду за кордон, і послуга з їх видачі передбачена діяльністю ЦНАПу. Але досі воно не задіяне з об’єктивних причин, і тому на даний час цей варіант можна не розглядати. Та все ж у розмові з працівником редакції начальник управління дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг міської ради (такою є повна назва ЦНАПу) Світлана Яременко повідомила, що робота у даному напрямку ведеться і пообіцяла всього за декілька днів надати з даного питання вичерпну інформацію.
Наразі близько п’яти мільйонів українців уже отримали закордонні біометричні паспорти – принаймні так заявив декілька днів тому Президент України Петро Порошенко. Також, за його словами, «вже понад 100 тисяч громадян скористалися своїм правом на безвізовий режим, здійснивши поїздки до країн Євросоюзу, використовуючи лише біометричний паспорт». І це, виходить, всього протягом одного місяця?! Складається враження, що наші співвітчизники всі разом загорілися бажанням отримати закордонний документ негайно і один з-поперед одного. Якщо так, то тоді роботі міграційної служби (так само, як і чергам у її коридорах) ще кінця-краю не видно…
О.Осауленко
Залишити відповідь