«Теплі кредити» і ОСББ
Проблема енергоефективності у житловому секторі України зараз важлива як ніколи. Пояснювати чому – навряд чи потрібно з огляду на оголошену урядом країни тотальну економію енергоресурсів та «драконівські» тарифи на житлово-комунальні послуги. З іншого боку, проблему поглиблює ще й вік нашого житлового фонду: в Україні (і в Олександрії зокрема) переважна більшість багатоповерхівок побудована у період з 1950 року по 1990-й. За підрахунками, близько 80% вітчизняних житлових будівель потребують ремонту і майже всі – термомодернізації. Наприклад, на житловий сектор припадає 25 відсотків споживання електроенергії і 60% – тепла. Через неефективне використання будинки втрачають від 30 до 50 відсотків тепла, яке можна заощадити, вважають наші урядовці. Два роки тому було запроваджено державну програму цільового кредитування на тепломодернізацію житла. Про ці так звані «теплі кредити» вже неодноразово розповідалося в «ОТ»: програма передбачає повернення 35 відсотків тіла кредиту для окремих громадян (тобто – фізичних осіб) і від 40 до 70 відсотків для ОСББ. Вона діє у трьох державних банках: «Укргазбанку», «Ощадбанку» і «Укрексімбанку» (відділення останнього в Олександрії немає). Все ніби добре, але у частині повернення відсотків тіла кредиту для фізичних осіб, тобто для пересічних громадян, «не охоплених» ОСББ, програма майже від самого початку «дала збій», і досі вона вважається призупиненою…
Ну а як же стосовно кредитування ОСББ? Першим таким щасливцем (і сміливцем також) стало об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Арка», що на пр. Со-борному. Воно, до речі, є і піонером самого руху даного житлово-комунального самоврядування. Як все відбувалося, нам коротко розповів голова «Арки» Олександр Гончаренко:
– На початку грудня минулого року ми оформили кредит в олександрійському відділенні «Укргазбанку». Для початку взяли 10 тисяч 96 гривень, щоб переконатися, чи програма дійсно працює. А вже десь за два тижні, тобто наприкінці того ж місяця, нам держава повернула п’ять з половиню тисяч (55 відсотків від суми кредиту). Призначення кредиту – ремонт і утеплення даху будинку, ці роботи також підпадають під програму кредитування на модернізацію теплоефективності.
– Отримання банківського кредиту передбачає заставу?
– Банк нічого не бере під заставу, це не передбачено програмою. Єдине – банк може арештувати наш рахунок у разі непогашення кредиту. Але ми попередньо все прорахували, щоб не брати на себе непомірних фінансових зобов’язань. Кошти на розрахунковому рахунку нашого ОСББ були, і ми вже у січні цього року кредит погасили.
Інше питання – існує також і відповідна міська програма, яка передбачає виділення одного мільйона гривень щороку на підтримку кредитних ліній ОСББ. Згідно з цією програмою, міська рада також повинна повернути нам до 20 відсотків суми кредиту, тобто більше двох тисяч гривень. Але коли банк надав міській раді всі розрахунки, виявилося, що міська програма не працює. Принаймні, коштів нам з цієї цільової програми ніхто не повернув.
– Здається, ваше ОСББ було першим, яке звернулося за «теплим кредитом». Складно його отримати?
– Власне з отриманням кредиту ніяких проблем, як я вже сказав, не виникло. Складно оформити всі необхідні документи, особливо – якщо ОСББ стикається з цим вперше. До речі, я дякую керівнику олександрійського відділення «Укргазбанку», яка дуже допомогла нам у цьому, самі навряд чи змогли б підготувати всі матеріали.
Від редакції: у 2016 році тільки два ОСББ скористалися кредитною програмою на термомодернізацію будинків. А на початку 2017 року лише в «Укргазбанку» «теплими кредитами» зацікавилися вже чотири олександрійських ОСББ.
О.Наріжний
Залишити відповідь