5.02
2022

Про правопорушення у цифрах, про “лежачих” громадян, про інтернет-шахрайство та про інші аспекти діяльності правоохоронних органів наше сьогоднішнє інтерв’ю з начальником Олександрійського районного відділу поліції Володимиром Хвостовим.

– Як відпрацював відділ минулого року?
– Якщо брати в абсолютних цифрах, то злочинність загалом скоротилася на 25%. Якщо говорити конкретніше, то крадіжки, тяжкі тілесні ушкодження – на 27, убивства – на 50, грабежі – на 63, крадіжки – на 40, угони автотранспортних засобів – на 65, ДТП – на 22, хуліганство – на 75 відсотків.
При цьому вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, розбої – усі ці злочини розкрито.
Усього за минулий рік зареєстровано 1920 правопорушень, що на 655 менше, ніж рік тому.
– Цифри вражають, але чи не пов’язано це зі зменшенням зареєстрованих заяв громадян?
– Знову наведу цифри: у 2020 році було зареєстровано 18765 звернень, а у 2021 вже понад 24 тисячі! Реєструється все, що пов’язане з правопорушеннями і проходить лінією поліції, починаючи від побутових конфліктів і так далі.
І взагалі, поліція вже давно відійшла від практики показників, планів щодо розкриття. У всіх звітах надається реальна картина стану справ.
– Звідки тоді такі показники? Громадяни стали свідомішими та законослухнянішими?
– Не можу судити щодо свідомості, а про нашу роботу скажу, що на зниження злочинності значною мірою впливає її профілактика. Наразі цьому аспекту приділяється велика увага, адже простіше злочин попередити, ніж розкрити. Тому ведеться відповідна робота із населенням.
Активно працюють дільничні, відпрацьовуються місця, які можуть бути пов’язані з правопорушеннями: наприклад, будинки, гаражі, приміщення, де можуть переховувати викрадене майно або розбирати викрадені автомобілі.
Як уже повідомлялося у ЗМІ, з початку 2021 року ми працюємо у новому форматі. Міський відділ став Олександрійським районним відділом поліції, якому підпорядкована одна четверта частина Кіровоградської області, а саме: Петрівська громада, Світловодська, Онуфріївська та Олександрійська. Тож зона нашої відповідальності значно розширилася.
Також значно більше уваги ми почали приділяти роботі на місцях. По всій території працюють сектори поліцейської діяльності. Там є начальник сектора, дільничні офіцери поліції, чергова частина, групи швидкого реагування. Їхня основна функція – займатися профілактикою недопущення злочинів.
У багатьох населених пунктах з’явилися поліцейські громади. Такі опорні пункти вже працюють у Приютівці, Попельнастому, Головківці, Новій Празі. І цей перелік буде розширюватися. Наразі поліцейські не виїжджають на місце служби, а працюють там цілодобово у режимі 24/7. Таким чином ми мінімізували перебування поліцейського у відділі, щоб він перебував більше на території і був підпорядкований безпосередньо громаді.
А ще треба сказати про те, що зростання кількості звернень громадян свідчить про їхню довіру до органів правопорядку.
– Телеграм-канал “Безпечна Олександрія” допомагає у цій роботі чи відволікає? Мені здається, що деякі містяни використовують його для з’ясування особистих стосунків.
– Так, є і таке. Багато коментарів, як кажуть, не за темою, але загалом канал виправдовує своє призначення. І наші виїзди на повідомлення у цьому месенджері допомагають виявляти правопорушників, запобігати можливим протизаконним діям громадян. Також багато інформації надходить по лінії комунальних служб. Усі повідомлення ми передаємо уповноваженим відомствам.
– На каналі часто виставляють фотографії людей, що лежать прямо на вулицях міста. Що, так багато нетверезих чи тих, кому стає зле і нема кому допомогти?
– Таких випадків було і раніше чимало, просто їх не “висвічували”. А тепер за допомогою каналу та небайдужих містян їх може бачити кожен учасник гурту.
– Як ви реагуєте на такі повідомлення?
– Ми зобов’язані виїхати на місце, розібратися та прийняти відповідне рішення. Якщо людині погано – викликаємо швидку, якщо вона нетвереза – проводимо розмову, пропонуємо пройти додому. Якщо потребує ситуація, складаємо протокол. А щоб громадянин не замерз або його не пограбували, супроводжуємо додому.
– Раніше такі питання вирішувалися через витверезник.
– Уже багато років за такі вчинки не затримують. У нас є ізолятор тимчасового утримання, але він для тих, хто підозрюється у скоєнні злочинів.
– Останнім часом все частіше доводиться чути про шахрайство через інтернет. І так само часто – про нездатність поліції з цим боротися.
– У нашому відділі немає підрозділу по боротьбі з такими злочинами. Він є в обласному управлінні національної поліції. Але якщо ви стали жертвою інтернет-шахраїв, то заяву треба подавати у нас, а ми вже перенаправимо інстанцією.
Щодо “нездатності” боротися, то таких шахраїв ловлять, і про це часто повідомляють у ЗМІ, проте можу сказати, що в цьому питанні багато недоробок на законодавчому рівні. Заяву треба подавати у місці, де закінчився злочин, проте найчастіше його виконавці знаходяться географічно зовсім в іншому місці. Також потрібен запит до головного офісу банку, через який пройшла фінансова операція, потрібне рішення суду на надання даних щодо банківського рахунку. Згодом юристи банку мають розглянути запит, дати відповідь. І це лише частина ланцюга рухів документів. Ці заходи можуть розтягуватися на місяці, але поліція не має права обійти цей бюрократичний механізм.
– Хто займається таким видом шахрайства?
– Близько 70% – це ув’язнені виправних установ. Це “фахівці” своєї справи, які добре знають психологію людей і вміло грають на їхніх слабкостях. Правоохоронні органи багато разів попереджали та попереджають довірливих громадян бути уважними під час проведення фінансових операцій сумнівного характеру. Просять нікому не передавати свої банківські реквізити, не перераховувати авансом гроші за товари, не брати участі у різноманітних привабливих розіграшах та лотереях.
Однак люди виявляють безтурботність, іноді просто вражаючу. Наприклад, мешканця Войнівки “кинули” на 3 тисячі гривень при покупці корови через інтернет. “Продавець”, виявляється, був зовсім поруч – у Головківці. Або інший подібний випадок: олександрієць купив неіснуючі дрова в іншого олександрійця.
Тут можу сказати ще раз: громадяни, будьте пильними, не лінуйтеся перевіряти тих, з ким плануєте провести фінансову угоду. Про те, як це зробити, популярно розповідають у тому ж інтернеті.
– Не можу не запитати про історію з хабарем, який вам пропонував підозрюваний у кримінальному злочині.
– Про це багато розповідали у ЗМІ. Можу лише додати, що факт мав місце, і відбувалося це прямо тут – у моєму робочому кабінеті.
Громадянин, підозрюваний у злочинах, пов’язаних із наркотиками та зброєю, пропонував мені 8 тисяч доларів за закриття справи. Ми разом із співробітниками управління національної поліції області провели операцію із затримання на місці злочину. Наразі підозрюваному загрожує серйозний термін ув`язнення.
P.S. Коли матеріал готувався до друку, нам повідомили у слідчому управлінні поліції Кіровоградської області, що обвинувальний акт стосовно надання неправомірної вигоди направлено до суду:
«36-річного мешканця Олександрії поліцейські викрили у зберіганні наркотиків та незаконному поводженні зі зброєю. Щоб уникнути кримінальної відповідальності, чоловік запропонував неправомірну вигоду, про що було одразу повідомлено внутрішню безпеку Нацполіції України.
У ході документування злочинної діяльності особи, співробітниками слідчого управління поліції області та Кіровоградського управління ДВБ НПУ громадянина було затримано «на гарячому», після передачі поліцейським 8 000 доларів США.
Наразі досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено. Обвинувальний акт за ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України скеровано до суду. Санкцією статті передбачено покарання – до восьми років позбавлення волі».

С. Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень