30.11
2022

Через часті обстріли енергетичної та критичної інфраструктури нашої країни з боку Російської Федерації в Олександрії почастішали перебої в електропостачанні. Але наразі ніхто не застрахований і від пошкодження водопостачальних мереж. Про те, як бути в таких випадках, ми запитали у начальника Олександрійського управління ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Василя Коновалова.

– У випадках виникнення глобальних і тривалих проблем із водопостачанням в населеному пункті органи місцевої влади намагатимуться забезпечити населення привізною питною водою. Однак враховуючи те, що перебої із водопостачанням внаслідок пошкодження об’єктів енергетичної та критичної інфраструктури можливі у будь-який момент, громадянам варто завчасно зробити запаси бутильованої питної води в герметичній тарі з великим терміном зберігання з розрахунку 9 літрів на особу. Це – запас питної води на 72 години.
Також треба набрати в об’ємну тару воду для господарських потреб (10-12 літрів для забезпечення гігієни); запастися комплектами одноразового посуду, бажано паперового; придбати кілька упаковок вологих серветок. Управителям будинків, головам ОСББ треба подбати про можливість відбору води з підвального приміщення або з першого поверху та про її роздачу біля будинку (в разі використання резервного живлення генераторів). Для цього необхідно мати шланг, системне кріплення, а також відповідні крани. Необхідно продумати можливості підігріву води в разі відсутності електропостачання.
До налагодження централізованого водопостачання чи отримання якісної привізної води потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
для пиття використовуйте лише добре прокип’ячену або бутильовану воду. Кип’ятіння є найефективнішим методом знезаражування води – для пиття та приготування їжі воду потрібно кип’ятити не менше 10 хвилин від моменту закипання. Якщо є така можливість, використовуйте фасовану бутильовану воду та воду в ємностях для індивідуального користування;
готуйте їжу лише на перевіреній питній воді; під час приготування їжі застосовуйте термообробку продукту (варіння, смаження, запікання тощо); використовуйте питну воду з бюветів та інших джерел нецентралізованого водопостачання – колодязів, шахтних криниць, пунктів розливу питної води після обробки; зберігайте воду в закритих ємностях. Щоб не сплутати ємності, нанесіть позначки щодо призначення води (вода для пиття, вода для господарських потреб тощо). Воду з відкритих водойм використовуйте тільки для господарських потреб.
Якщо ж централізоване водопостачання не працює, альтернативних джерел води також немає, залишається лише очищувати ту воду, яка є. Як знезаразити дощову воду, воду із джерела або воду з-під крана після відновлення водопостачання:
якщо є така можливість, спустіть воду з-під крана протягом 15-20 хвилин;
кип’ятіння води не менше 10 хвилин від моменту закипання може знищити багато мікробів, мікроорганізмів, які викликають хвороби. Але навіть у разі зберігання її в чистій і добре закритій ємності, термін придатності такої води не перевищує однієї доби;
використовуйте розморожену воду. Заморозьте місткість із водою в морозильній камері, після розморожування злийте «брудний залишок» та використайте розморожену воду протягом 10 годин, опісля вона втрачає структуровані корисні властивості;
пропустіть воду через фільтр, для цього використовуйте побутові фільтри для очищення води. Якщо таких немає, воду можна пропустити через шар піску, активованого вугілля. Звичайне активоване вугілля у таблетках допоможе адсорбувати з води деякі органічні сполуки, окисники, неприємний запах. Для фільтрації активоване вугілля краще подрібнити, щоб збільшити активну площу дії, та покласти у марлю чи тканину, а тоді – у воду. Занурений у воду такий «мішечок» можна залишити на всю ніч для кращого ефекту. Таке очищення, на жаль, не допоможе при хімічному забрудненні;
для очищення води використайте спеціальні дезінфекційні засоби, які дозволені до використання в Україні для знезараження води.
Важливо! Якщо у місцевості є колодязі, свердловини або джерела, дізнайтеся про їхнє точне місцезнаходження та розробіть найбільш безпечний маршрут до них, щоб у разі закінчення запасів можна було набрати воду. Головне – не виходити на вулицю під час повітряної тривоги. Щоб знизити споживання води, для гігієнічних процедур можна використовувати вологі серветки, емульсії, лосьйони тощо.
Пам’ятайте! Вода належної якості – запорука недопущення зараження інфекційними захворюваннями та загострення хронічних хвороб.

С. Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень