2.11
2023

Минулого тижня Кіровоградщину з робочим візитом відвідала голова Національної служби охорони здоров’я України (НСЗУ) Наталія Гусак. Мета поїздки – зустрітися з головами територіальних громад і обговорити з ними питання рівня медичних послуг в Кіровоградській області та рівня охопленості людей державною програмою «Доступні ліки». Про результати таких бесід, що вже відбулися, а також про реальний стан справ з наданням медичних послуг на Кіровоградщині очільниця НСЗУ розповіла на прес-конференції представникам регіональних і обласних засобів масової інформації. Як з`ясувалося з її слів, цей стан справ у ряді своїх аспектів є, м’яко кажучи, далеким від ідеального… Але про це – далі.

У цьому заході, який проходив у приміщенні обласної військової адміністрації, також взяли участь перший заступник начальника Кіровоградської ОВА Павло Конопко, заступниця директора Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталія Шуліка, модерувала конференцію директорка Департаменту комунікаціїй НСЗУ Галина Нагорна. Крім вищезгаданих тем, вони акцентували журналістам на важливості інформування громадськості щодо можливостей та переваг програми «Доступні ліки»; просуванні даної програми в сільську місцевість, а також представили розширену програму «Доступні ліки», яка зараз діє в Україні.
Спершу Наталія Гусак довела присутнім загальну інформацію стосовно діяльності і фінансування НСЗУ та надала деякі уточнюючі пояснення. Зокрема, було зазначено, що завдання Служби – не фінансувати напряму медичні заклади, а закупляти для них медичні послуги.
«Цього року ми закупили таких послуг для Кіровоградщини на майже 2 мільярди бюджетних коштів. І вже більш ніж півтора мільярда гривень ми оплатили на рахунки медичних закладів. Це означає, що жителі вашої області мають доступ до всіх послуг, які закуповує Національна служба охорони здоров’я України. Жодного дня жодному закладу у нас не було затримок з оплатами через невиконання службою своїх договірних зобов’язань. Так само своєчасно упродовж двох останніх років, незважаючи на стан Державного бюджету, вони надходять, щоб забезпечити людей медичними послугами», – зазначила доповідачка.
Також присутні дізналися, що цьогоріч у Кіровоградській області було виписано 372 електронних рецепти на «Доступні ліки» і за погашеними рецептами аптеки області вже отримали 9,2 млн гривень від НСЗУ. Станом на середину жовтня на Кіровоградщині 335 аптек є учасницями даної програми. При цьому середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки-учасниці програми «Доступні ліки» не перевищує 5,3 км. Ну що ж, на перший погляд невтаємниченої людини все це має цілком пристойний вигляд. Але пані Наталія має зовсім іншу думку:
«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. З початку 2023 року мешканцями Кіровоградщини погашено 302 тисячі е-рецептів із 372 тисяч виписаних, тобто 81,2 %. На жаль, це один з найнижчих показників по країні».
Але то був всього лише середній показник. Якщо ж порівняти місто і село, то ситуація бачиться ще сумнішою: «Різниця між рівнем погашення рецептів у міській та сільській місцевості на цю мить разюча! Так, у містах Кіровоградщини було погашено 91% виписаних рецептів, у селищах міського типу – 88 %, а у селах області – всього 9 %. Тобто з 42,8 тисячі виписаних електронних рецептів жителі ваших сіл області отримали ліки всього за 3,9 тисячі рецептів», – з гіркотою наголосила голова НСЗУ. А далі – ще більше: очільниця розповіла про деякі просто кричущі факти.
«Тобто кошти надходять своєчасно, фінансування відбувається в повному обсязі. Ми виконуємо свої договірні зобов’язання, натомість запитуємо у партнерів (закладів охорони здоров’я): чи ці 1,5 млрд. грн насправді надходять у вигляді якісної і доступної медичної послуги до пацієнтів?… І тут подекуди виявляємо просто біду.
До прикладу, у Знам’янській міській лікарні лише 1 (один!) зі 141-го пролікованого пацієнта з інсультом зробили тромболізис! Смертність від інсульту там сягає 34% (одна з найвищих в Україні!).
У пологовому відділенні – 43% кесарських розтинів! Це знову-таки один з найвищих показників у країні! Для мене це свідчить про одне: комусь таке становище вигідне, і у вас просто заробляють на жінках, не думаючи про їхнє здоров’я.
Гайворонівська центральна районна лікарня – померли 20% пацієнтів з інсультом!
Окрема історія – маршрути пацієнтів і робота екстреної медичної допомоги. На Кіровоградщині найгірший показник довезення людей з інсультами до лікувального закладу. При цьому на рахунках в «екстренки» – 400 млн. грн. Невже цих коштів замало, щоби запустити додаткові бригади, придбати автомобілі та везти людей туди, де вони мають шанс на порятунок? Та у деяких громад цілий річний бюджет менший, ніж ці 400 мільйонів, які має у своєму розпорядженні дана екстрена меддопомога! І чи на своєму місці керівник цього закладу?», – таке риторичне запитання прозвучало від Наталії Гусак. Причиною таких «огріхів» вона вважає, по-перше, низький рівень поінформованості населення про можливості державної програми «Доступні ліки», по-друге – професійну недбалість менеджерів (керівників) медзакладів.
До цього вона додала ще один цікавий момент. Є інтернет-сайт НСЗУ, він цілком доступний для відвідування, і на ньому можна залишити повідомлення, побажання, скарги, які опрацьовуються фахівцями служби. Так от за словами пані Гусак, від усієї Кіровоградської області на сайт надійшло лише 38 скарг – на її думку, це зовсім мало, що свідчить не про ідеальний стан охорони здоров’я в області, а про малу обізнаність населення щодо можливостей комунікації. (На прохання автора цих рядків вона повідомила і про кількість скарг окремо з Олександрії: виявляється, аж ОДНА скарга!).
Не повинна залишатися осторонь цієї справи і місцева влада, вважає Н.Гусак: «Задля розширення доступності програми реімбурсації «Доступні ліки» для пацієнтів необхідна тісна взаємодія НСЗУ з місцевою владою. Зокрема, це аналіз наявної на місцях аптечної мережі у співвідношенні з кількістю жителів громад, стимулювання аптек доєднуватися до програми, розв’язання проблем транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з «Доступними ліками». Також необхідно покращувати інформування пацієнтів про можливості й переваги програми».
Як же діяти пацієнту, щоб отримати препарати за програмою імбурсації «Доступні ліки» і які хвороби підпадають під дію програми? Слід отримати електронний рецепт від лікаря. Залежно від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю: – пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребує препарати для знеболення та тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;
пацієнтам з нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога;
пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог чи психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки;
пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.
Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). Залежно від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій мобільний телефон з таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаційну довідку. Яка буде містити номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський засіб. Інформаційна довідка не є електронним рецептом та має лише інформаційний характер. Термін дії рецепта – 30 днів.
Щоб отримати ліки, необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни». В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта, або пред’явити інформаційну довідку.
Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками, можна, зателефонувавши на “гарячу” лінію НСЗУ за номером 16-77 у робочі дні з 9.00 до 18.00 (понеділок-четвер) та з 9.00 до 16.45 (у п’ятницю) або через чат-бот «Спитай Гриця».
«Попри воєнний стан, програма реімбурсації продовжує розширюватися. Загалом у переліку наразі понад 500 найменувань препаратів. Ми готові забезпечити потреби всіх українців, яким необхідні ліки», – наголосила голова НСЗУ Наталія Гусак.


Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень