9.02
2019

Роботи двох олександрійських школярок – Тетяни Мартиненко та Діани Чайки — увійшли до збірки «Творчі канікули-2018», де надруковані 79 прозових та поетичних творів, відзначених журі на Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі.

Під егідою Міністерства культури України Національна бібліотека України для дітей та Українська секція Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY) вже вдруге проводить конкурс «Творчі канікули» для літераторів-початківців. Конкурс проходить у двох вікових категоріях: 11-13 років і 14-18 років, учасникам пропонується написати про те, що турбує, бентежить, що важко висловити, але можна і треба написати, на теми: «Знайомтеся – це ми!», «Так, я люблю Україну», «Природа – джерело натхнення та краси», «І в кожному із нас уже живе філософ!», «Моя майбутня професія», «Безмежний світ моєї уяви», «Далі буде? Ні, далі — вже є!». У 2018 році прозові та поетичні твори, що надійшли з усіх куточків України, оцінювали визнані дитячі письменники, члени Національної спілки письменників України: Марія Морозенко, Наталя Дев*ятко, Тетяна Винник, Леся Мовчун та Леся Пронь. Вони прочитали кожну з надісланих на конкурс робіт і визначили переможців у кожній тематичній номінації. До збірки «Творчі канікули-2018», виданої накладом усього 120 примірників, увійшли твори 14 переможців і кращі роботи учасників конкурсу, серед яких – цикл віршів Тетяни Мартиненко і оповідання Діани Чайки з Олександрії. А треба сказати, що всього на конкурс надійшло майже 1,5 тисячі дитячих робіт, 191 з яких були обрані для участі у фіналі. Нагородження переможців пройшло 21 грудня 2018 року в Національній бібліотеці України для дітей у Києві, а днями Тетяна і Діана отримали свої примірники збірки.

Заступник директора Олександрійської МЦБС з питань обслуговування дітей Лариса Овдієнко розповіла, що конкурс «Творчі канікули» проводиться у два етапи – обласний і Всеукраїнський підсумковий – оголошення про нього бібліотека для дітей ім. Гагаріна зазвичай друкує у соцмережах і оголошує по навчальних закладах. Конкурс проводиться з 1 червня по 30 вересня, свої твори учасники приносили до бібліотеки або надсилали до Кропивницького. В минулому році на обласний етап конкурсу надійшло вісім робіт з Олександрії, з них дві були відправлені до Києва і вони ж увійшли до збірки. Збірки, до речі, надсилалися лише авторам творів, які до неї увійшли. Отже, бібліотеки міста не отримали жодного примірника цього, можна сказати, унікального видання, але домовилися, що хтось із дівчат подарує дитячій бібліотеці свою збірку з автографом.

13-річна восьмикласниця Олександрійського колегіуму Тетяна Мартиненко уже не вперше бере участь у різного роду творчих конкурсах. Вірші дівчинка пише з семи років, а у дев*ятирічному віці посіла друге місце у конкурсі «Обраровані діти». Вірші пише і Таніна мама, її твори також друкувалися у збірках. Мама є першим читачем доньчиних віршів і взагалі підтримує свою дитину у всіх творчих проявах, а Таня і малює, і вчить різні мови, і вміє робити гарні доробки власними руками. Коли восьмирічна Таня показала вчительці свою віршовану казку «Осінь. Лісові друзі», жінка не повірила, що дитина написала її сама. Таня говорить, що їй подобається писати на задану тематику. Вона не просто римує слова, а придумує незвичайні фрази, складає з них рядки, а з усього цього народжуються вірші – про Україну, її символи, її героїв, про природу – про усе, що надихає. Свій вірш «Україна» Тетяна читала на міському конкурсі краси «Міс весна» у минулому році. У збірці «Творчі канікули» надрукований цикл її віршів – «Україна», «Олександрія» і «Рушник». «Не треба ховати свої вірші у стіл, — радить Тетяна усім авторам-початківцям, — показуйте вчителям, друзям, відправляйте на конкурси. Приємно, коли твою творчість цінують. Писати вірші – це круто!»

Олександрія

А в моїй улюбленій країні

Є шахтарський край – Олександрія.

Інгулець, Березівка, ставки,

Європейська площа та парки.

Олександрія – невеличке місто,

Але красиве, чисте і барвисте.

Славиться степами і полями,

Золотистої пшениці колосками. 

«Тваринки, як і ми, люди, потребують гідного ставлення, піклування, лагідного слова. Вони ж – брати наші менші, а своїх лишати у біді не можна ніколи і нікому. Тому я мрію стати ветеринаром, коли виросту. У світі є люди, у яких немає душі. І тоді їх порівнюють із тваринами. Але я з цим не погоджуюсь. Бездушні люди викидають своїх домашніх тваринок на вулицю. Неможливо відчувати любов до людей, і в той же час – презирство до тварин. Бездомна тварина нічим не зможе нам віддячити за дбайливе ставлення до себе. Але саме в такому милосердному, дбайливому ставленні до тварин і перевіряється здатність кожного з нас творити добро на цій землі». Це – рядки з твору Діани Чайки «Найвідповідальніша з професій – ветеринар». Як ви вже зрозуміли, Діана мріє стати ветеринаром і допомагати притулку для тварин «Друг», дуже любить природу. А на написання конкурсного оповідання її надихнув сірійський хом*ячок Сеня, якго вона взяла у міні-зоопарку дитячої бібліотеки ім. Ю.Гагаріна. Дівчинка купила для нього колесо, облаштувала клітку, але тваринка сумувала. Так народився твір – писала його з душею, аж самій сподобалося. Діані 11 років, вона учениця 5 класу ОНВК №17. Вдома у дівчинки живуть коти, собаки, папуги і хом*як, за якими вона доглядає сама. Діана – активна читачка і учасниця літературно-ігрової студії «Дивограй» у дитячій бібліотеці.  Пише вірші і прозу (в її родині вірші писала прабабуся – для себе). Любить зарубіжну літературу, пригодницькі твори, улюблений письменник – Марк Твен. Для Діани «Творчі канікули» став першим у житті конкурсом. І відразу ж  — перемога, адже вихід твору у збірці цілком можна вважати успіхом. «Цей досвід навчив мене вірити у себе», – говорить Діана. І вона, і Тетяна збираються знову взяти участь у цьому творчому конкурсі.

Конкурс «Творчі канікули» проводиться і цього річ – тож, хто бажає – долучайтеся! Крім того, школярі 11-14 років можуть взяти участь у конкурсі есе «Діти єднають Україну»,  приуроченому до 100-річчя Соборності, екологічному конкурсі «Майбутнє проросте з зернинки», конкурсах «Лідер читання» та «Книгоманія -2019» (тепер – тільки для учнів 7-х класів).

Олена Карпачова

Один комментарий

  • Как то так... пишет:

    Замовна творчість? Та ще й дитяча!?
    В свої, 13-14-ть, не знаю яким органом, але відчував різницю між – ” буря мглою небо кроет, вихри снежные крутя”…
    від,
    – “у полі трактор дир, дир, дир
    -ми за мир”…))
    Или теже рассказы Бориса Житкова.

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень