29.09
2022

Міська рада почала формувати списки присяжних для Олександрійського міськрайонного суду. Для чого потрібні присяжні, які їх обов`язки та хто може бути присяжним? На ці та інші запитання нашому кореспонденту відповіла керівник апарату суду Алла Бєлова.

– Хто такі присяжні?

– У Конституції України закріплено, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Присяжні залучаються до здійснення правосуддя у випадках, встановлених законом, та вирішують справи у складі суду разом із суддею. При здійсненні правосуддя присяжні користуються всіма правами судді. На час виконання обов’язків із здійснення правосуддя на них поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом.

– Хто може стати присяжним?

– Присяжними можуть бути громадяни України віком від 30 до 65 років, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, та володіють державною мовою. Більш детально вимоги та обмеження щодо присяжних наведені в оголошенні на сторінці Олександрійської міської ради в інтернеті.

– До розгляду яких саме справ залучаються присяжні?

– Присяжні залучаються до розгляду цивільних справ про:

* обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною;

* визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;

* усиновлення;

* надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;

* примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

Також присяжні залучаються до розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі (за клопотанням обвинуваченого).

– В який спосіб присяжні залучаються до розгляду справ?

– Визначення присяжних для розгляду конкретної судової справи відбувається автоматизованим шляхом у порядку черговості з числа осіб, які внесені до списку присяжних, що формується та затверджується один раз на три роки відповідною місцевою радою згідно із вимогами та процедурою, визначеними Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Автоматизоване визначення присяжного забезпечується автоматизованою системою документообігу суду. Суд залучає присяжних до здійснення правосуддя на строк не більше одного місяця на рік або на більший строк для закінчення розгляду справи, розпочатої за їхньою участю.

– Які обов’язки у присяжного?

– Присяжний зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Неприбуття в судове засідання присяжного без поважних причин вважається неповагою до суду. Якщо присяжний перебуває у трудових відносинах, то роботодавець зобов’язаний звільнити його від роботи на час виконання обов’язків зі здійснення правосуддя. Відмова в увільненні від роботи вважається неповагою до суду.

Безпосередньо при розгляді судової справи в суді, присяжний зобов’язаний: справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судову справу відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, виявляти повагу до учасників процесу; не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, у тому числі таємницю нарадчої кімнати і закритого судового засідання.

Також присяжний зобов’язаний виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.

– Як часто в Олександрійському міськрайонному суді розглядаються справи за участю присяжних?

– Питома вага таких справ за статистичними показниками 2021 року становить близько 1% від загальної кількості справ, що перебувають в провадженні суду, тобто до 50 справ на рік. Але цей показник із року в рік не є сталим.

– Чи передбачена законом оплата праці присяжного?

– Так, звісно. Присяжному за час виконання ним обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована, виходячи з посадового окладу судді з урахуванням фактично відпрацьованого часу, до якого належить: ознайомлення присяжного з матеріалами судової справи, в якій він бере участь як присяжний; участь присяжного в судовому засіданні; перебування присяжного в нарадчій кімнаті; час очікування присяжним початку судового засідання, який визначено в процесуальному документі, у разі зміщення графіку засідань у суді (з часу, визначеного у процесуальному документі, до фактичного початку судового засідання).

Базовою одиницею для нарахування винагороди присяжному є кількість відпрацьованих годин. Виплата винагороди присяжному здійснюється на підставі його письмової заяви.

Немаловажним є й те, що за присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу.

– Як стати присяжним?

– Особа, яка виявляє бажання стати присяжним, має звернутися до Олександрійської міської ради із заявою про включення її до списку присяжних.

– З практичного досвіду, на що б ви хотіли звернути увагу осіб, які задумуються стати присяжними?

– Звісно, бути присяжним престижно, але поряд із цим держава покладає на присяжного високу відповідальність, у т.ч. через обов’язок вчасно з’являтися у судові засідання на запрошення суду упродовж строку його повноважень, а це не мало-не багато 3 роки. Тому такий крок має бути обдуманим і виваженим. Треба розуміти, що судовий розгляд не може безпідставно затягуватися, бо за кожною судовою справою стоїть неповторна життєва ситуація, а інколи й чиясь доля.

В. Петренко

коментарі 2

  • Яна пишет:

    Большое спасибо за полезную информацию. Для игроков предусмотрена возможность играть онлайн в loto club kz , а также можно посещать наземное заведение лото клуб.

    Мне нравится! Thumb up 0

  • Ника пишет:

    Благодарю за информацию. Predictor aviator предоставляет возможность делать две ставки одновременно.

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень