26.11
2018

Серія з дев’яти картин розміром 1х1 метр, створена талановитими олександрійськими дівчатами разом з їхніми наставниками – професійними художниками, була представлена на виставці «У майбутнє крізь минуле», що відкрилася у художній галереї VashArt 15 листопада.


Виставка унікальна, адже пропагує українську автентичність ( у картинах використані елементи традиційних українських технік – Трипілля, Петриківського розпису і стилю народної художниці Марії Примаченко) і доводить, що вона чудово вплітається у сучасність і навіть у майбутнє. «Ми хотіли підняти пласт української культурної спадщини, щоб люди не забували внеску нашої країни у скарбницю світового мистецтва. Традиційні техніки малювання – це код, закладений у кожному українцю, і ми маємо пишатися своєю країною і своїм корінням», – підкреслила на відкритті виставки керівник галереї VashArt Ірина Кваша.

«Казковий світ у моїй голові» так називається перша картина циклу. Це – образ сучасної українки з сумним поглядом, оскільки мистецтво у нашій країні переживає не кращі часи. Та оточують її чудові звірі, квіти й орнаменти, демонструючи, що Україна – унікальна. Наступна картина – «Відкрий традиції» – дівчинка з льодяником малювала на шпалерах, обірвавши які, побачила цілий світ традиційного зображувального мистецтва України. Взагалі дитячий образ виступає у цій серії картин у якості провідника заклопотаних дорослих в інший світ – яскравий і щасливий. «Прокинься від буденності», – говорить дитина сірому діловому чоловікові, за руку ведучи його за собою на одноіменній картині. «Мандрівка покоління», «Будь зміною», «Живи яскраво» – такі назви мають інші картини. З кожною з них глядач здійснює перехід у майбутнє, яке має створити сам. Біля кожної картини – мотивуючі цитати і висловлювання. Наприклад: «Будь тією зміною, яку хочеш побачити у світі» (Махатма Ганді), «Пам’ятай, що щастя і любов – це дієслова», «Кожен з нас щодня отримує шанс жити на повну». Завершують філософську серію три картини, на кожній з яких зображені три традиційні стилі і людські руки: «Петриківка – скарб нації» (портрет майстрині Тетяни Пати з писанкою), «Спадок пращурів» (Трипільська кераміка) і «Цвітіть, як мої квіточки» (із зображенням Марії Примаченко). Виставка викликає глибокі враження і почуття справжньої, а не викликаної штучно гордості за рідну землю і наш народ.

Нагадаємо, діти у віці 10-16 років з Олександрії та Олександрійського району брали участь у конкурсі малюнків VashArt gallery «Визнана українська автентичність». 16 жовтня відбулося підбиття підсумків і нагородження переможців конкурсу. Троє талановитих 15-річних дівчат: Анастасія Яцина, Валерія Дрозд та Джульєтта Оганесянц, які, на думку журі (дипломованих художників), найкраще впоралися з конкурсним завданням, продовжили вивчення традиційних українських технік малювання і писали картини для виставки «У майбутнє крізь минуле». Примітно, що серія з дев’яти картин була створена всього за місяць. Працювали над нею разом з трьома дівчатами професійні митці – засновниця галереї VashArt художниця і дизайнер Ірина Кваша, майстриня Петриківського розпису Анна Душина і заслужений художник України Олександр Охапкін. Усі буквально жили у галереї з ранку до ночі, здружилися і стали творчою сім’єю.

Конкурс дитячих малюнків і створення серії з 9 картин відбулися за підтримки Українського культурного фонду і Міністерства культури України в рамках проекту “Зірковий шлях у мистецтві починається з Vashart gallery”.

Ось що розповіли про себе дівчата, які працювали над картинами.

Джульєтта Оганесянц, 15 років, випускниця гуртка з образотворчого мистецтва Центру дитячої та юнацької творчості, активна учасниця дитячих конкурсів малюнків VashArt gallery, планує стати дизайнером інтер’єра: «Спочатку я дуже соромилася висловлювати свої думки, було складно комунікувати. Та поволі Валерія почала налагоджувати комунікацію між нами. З’ясувалося, що у дівчат відмінне почуття гумору, ми всі однолітки, у нас купа спільних інтересів. Тож спілкування швидко вийшло за рамки проекту. Працювати з художниками-наставниками також було комфортно. Вони професійні, добрі, налаштовані ділитися секретами майстерності. Я спробувала Петриківський розпис. Від Анни Душиної дізналася, з якого боку краще починати розпис, як зробити його більш реалістичним. Вивчила чимало нових термінів. Наприклад, кошачка. Я навіть не підозрювала, що це такий спеціальний пензлик, не знала як і навіщо його використовувати. Художній шпатель – мастихін. Раніше я думала, що це назва фарби. І головне, у процесі створення серії картин я зрозуміла, що чим більше малюєш, чим більше дізнаєшся, як правильно, тим краще виходить».

Анастасія Яцина, 15 років, студентка Олександрійського коледжу культури і мистецтв, випускниця місцевої художньої школи, планує стати дизайнером одягу (минулого року вона теж перемогла у конкурсі дитячих малюнків): «Нічого собі, мені знову всміхнулося щастя! Я познайомилася з положенням про конкурс і зрозуміла, що найкраще впораюсь зі стилем Марії Примаченко. Зробила кілька ескізів. Спочатку малювала дівчинку, навколо якої чудернацькі тваринки водять хоровод. Потім придумала зобразити безхатченка, що грає на бандурі неподалік занедбаного будинку або смітника. Образ безхатченка виник тому, що українське мистецтво наразі не цінується, мало кому потрібне, на мою думку. Та цей ескіз у мене не вийшов. Замість безхатченка з бандурою вирішила намалювати казкову тваринку. Вона вийшла темно-синьою. Тоді я придумала, що можна знайти стару фотографію Олександрії і зробити навколо чорно-біле місто. І щоб тваринка ще яскравіше виділялася, додала навколо жовтого світла. Я думала, що кожен з нас працюватиме у своєму стилі, виключно над трьома картинами. А вийшло набагато краще. І з дівчатами, і з викладачами відразу потоваришували. З радістю допомагали одна одній, експериментували і спробували себе в різних автентичних стилях».

Валерія Дрозд, 15 років, вивчає стиль Петриківського розпису, активна учасниця конкурсів дитячих малюнків і культурно-освітніх заходів VashArt gallery, планує стати ветеринаром і майстринею Петриківського розпису: «Ще до старту роботи над картинами я почала вивчати цікаві факти про мистецтво Трипільських поселень і творчість Марії Примаченко. На відміну від Петриківського розпису, ці стилі були для мене новими. І в ході створення серії картин я спробувала стиль Марії Примаченко. Мені дуже сподобалося малювати її яскравих фантастичних тварин. Також я багато експериментувала з елементами та кольорами Петриківського розпису. Складно було композиційно поєднати в одній картині три різні стилі, інакше бачення кожного зі співавторів. А найбільше сподобалося, що в процесі роботи я відчувала дружню підтримку дівчат-переможців і художників-наставників. У нас вы можете выбрать виллы золотой берег одесса цена большой выбор по лучшей цене и качеству, только в Золотом Берегу. Працювати разом над кожною з картин з одного боку – виклик, а з іншого – цінний досвід і запорука нашого успіху».

Картини серії «У майбутнє крізь минуле» не продаються. Вони увійдуть до каталогу, який вийде накладом 100 примірників і буде надісланий до галерей різних міст, до посольств інших країн з метою презентувати виставку в Україні і, можливо, за кордоном. В олександрійській галереї VashArt на вулиці Чижевського, 8 виставку можна переглянути до кінця листопада.

Олена Карпачова

Один комментарий

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень