21.03
2023

Туберкульоз – не вирок

Рубрика: Новости. Автор: Olena

Кіровоградська область за підсумками 2022 року залишається в лідерах щодо захворюваності на туберкульоз. Епідемічна ситуація з туберкульозом погіршилася за рахунок збільшення усіх ключових показників. Така ситуація прогнозована та пов’язана з пандемією Covid-19, що спричинила недовиявлення туберкульозу у попередні 2 роки, та воєнними діями в країні. Захворюваність на туберкульоз в області в 2022 р. у порівнянні з 2021 р. зросла в 1,6 раза, серед дітей – в 2,9 раза,серед підлітків-в 4,4 раза.
Щорічно напередодні Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом ми звертаємося до цієї теми, щоб нагадати про проблему, яка існує в суспільстві, аби підвищити рівень обізнаності населення щодо цієї хвороби.
Сьогодні про стан справ у боротьбі з туберкульозом ми дізналися у міжрегіонального фтизіатра Кіровоградського фтизіопульмонологічного медичного центру Катерини Васильєвої.

– Статистика свідчить, що зараз спостерігається значне зростання захворюваності по Олександрійській громаді – за минулий рік в 1,6 раза. Причини цьому очевидні – пандемія Covid-19 ,війна, стрес, зниження добробуту і погане харчування. Також цьому сприяла велика міграція людей, серед яких і хворі на туберкульоз. Треба зауважити, що багато людей з територій, які були під обстрілами чи в тимчасовій окупації, знаходилися тривалий час у непридатних для проживання холодних підвалах чи погребах, недоїдали і не мали належних санітарних умов. Усі ці фактори створюють сприятливе середовище для поширення бактерій.
Також спостерігається зростання захворювання дітей на позалегеневі форми туберкульозу – хребта, кісток, суглобів. Багато випадків виявлено, коли туберкульоз “маскується” під інші хвороби, результатом чого стає довготривале та неефективне лікування.
Проте хотілося б відзначити, що всі хворі на туберкульоз знаходяться під наглядом протягом усього періоду хвороби та отримують повноцінне і безкоштовне лікування. У наявності є все необхідне обладнання і медикаменти.
Сьогодні в усьому світі, й у нашій країні зокрема, є пріоритетним амбулаторне лікування хворих на туберкульоз. Сучасні методи і препарати для лікування дозволяють максимально обме-жити небезпеку поширення хвороби. Тобто вже через три тижні прийому спеціальних препаратів хворий не є розповсюджувачем хвороби та не є заразним для оточуючих.
Для підтримки хворих в Україні і зокрема в області діє програма соціально-психологічної допомоги, яку веде благодійна організація “100% життя. Кропивницький”, що працює від глобального фонду боротьби з туберкульозом.
Лікування хворого ми контролюємо щодня, наразі це обов’язкова умова для амбулаторного лікування пацієнтів. Існує декілька видів амбулаторного контролю – ДОТ(пацієнт може щоденно приходити в кабінет і приймати ліки в присутності медпрацівника), ВІДЕОДОТ, коли пацієнт може не відвідувати наш кабінет, а приймати ліки вдома, при цьому знімаючи процес на відео та надсилаючи нам ці відео щоденно або всі 1 раз на тиждень по Vaiber. З цього року в Олександрії введена нова форма конт-ролю лікування – за допомогою смарт-боксу. Це коробка-прилад, у якій зберігаються ліки і вмонтований передавач. Пацієнт отримує необхідну кількість препаратів на період лікування, і щодня, відкриваючи бокс для прийому ліків, ми отримуємо сигнал на комп’ютер в спеціальному додатку, де видно, що хворий прийняв препарати. Відповідно, якщо сигнал не поступив, ми знаємо, що щось відбулося і з’ясовуємо причини. Такий метод дозволяє проходити весь курс без необхідності відвідувати лікарню для отримання ліків. Проте ця форма контролю прийому ліків застосовується лише для мотивованих, відповідальних щодо лікування пацієнтів, коли ми впевнені, що хворий має бажання подолати недугу. Програма здійснюється за сприяння фонду USAID.
Також за сприяння фонду “100 % життя. Кропивницький” ми маємо змогу допомагати хворим, які з різних причин не можуть відвідувати лікарню для прийому ліків(немає смартфону,доступного інтернет-зв’язку). У таких випадках соціальний працівник з фонду щоденно доставляє препарати додому пацієнту.
При відповідальному підході до лікування, щоденному дотриманні режиму прийому ліків існують різні заохочувальні програми для пацієнтів.
Як уже зазначалося, своєчасне та активне лікування вже через три-чотири тижні робить хворого незаразним та безпечним для оточуючих. Проте, якщо людина нехтує лікуванням(перериває без вагомих причин,вживає алкоголь під час курсу), то за рік вона може заразити до 15 осіб!
Щоб цього не відбувалося, треба уважно слідкувати за своїм здоров’ям і при перших же ознаках захворювання (нагадую, це – довготривалий, більше 2 тижнів кашель,субфебрильна лихоманка 37-37.2о протягом більше місяця, безпричинне зниження ваги, підвищена пітливість,особливо вночі, кровохаркання, задишка при незначному навантаженні, біль у грудній клітці) звернутися до сімейного лікаря, який призначить необхідні обстеження (рентген органів грудної клітки, мокроту на спеціальний молекулярно-генетичний експрестест для виявлення туберкульозу GeneXpert, який можна пройти безкоштовно в лабораторії районної лікарні при наявності електронного направлення від лікаря).
Усі внутрішньо переміщені особи (пересе-ленці з інших районів) можуть звертатися у будь-який медичний заклад нашої області незалежно від прописки чи наявності медичної картки. Вам обов’язково нададуть допомогу!
Ще раз нагадую: всі обстеження, тестування і лікування хворих на туберкульоз безкоштовні.
В. Петренко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень