29.07
2022

Тривожний хаос

Рубрика: Новости. Автор: Olena

Під час повітряної тривоги в Олександрії спостерігається повне нерозуміння дій у такій ситуації. Дехто зачиняє крамниці, установи тощо, дехто працює, не звертаючи уваги на сирени. В деяких закладах взагалі не переймаються зайвим клопотом – працівники зачиняють кабінети та віддаляються “восвояси”, залишаючи відвідувачів у коридорах. При цьому їм ніхто не пояснює щодо подальших дій – робіть, що хочете, а ми пішли собі.

Проте це є порушенням відразу кількох нормативних документів, що діють під час воєнного стану. Як розповів провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Олександрійського РУ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області Артем Печений, з початку війни і введення воєнного стану були розроблені відповідні документи, а також вступили в силу вже існуючі, в яких прописані дії посадових осіб державних, комунальних установ, бізнесменів та пересічних громадян. Серед іншого в них зазначено, що забезпечення цивільного захисту лежить в основі обов’язків керівників (адміністрації) всіх установ, закладів та юридичних осіб. Стосується це і їхніх дій щодо своїх працівників, клієнтів, відвідувачів під час оповіщення про повітряну тривогу.
– Але на даний час не існує покарання за ігнорування повітряної тривоги?
– Існує, і приклад тому – Кременчуцька трагедія. Як відомо, прокуратура вимагає 15 років ув’язнення для власника торговельного центру, де загинуло більше 20 людей. І хоча закону про пряму відповідальність ще немає, проте є багато нормативних актів, де прописані дії керівництва таких закладів і відповідальність за їх порушення. Зокрема, в Кодексі цивільного захисту населення чітко вказано, що відповідальність за цивільний захист та пожежну безпеку несе у першу чергу керівник підприємства.
– Тож як має бути організована робота у місцях масового скупчення людей?
– Магазини, супермаркети, перукарні, кафе та інші повинні стежити за повідомленням системи оповіщення і повідомляти відвідувачів та працівників про повітряну тривогу.
Після початку оповіщення адміністратор (керівник) має повідомити всіх відвідувачів про найближче укриття та запропонувати пройти до сховища, розташованого безпосередньо у цій будівлі або до спеціального укриття поза межами цього місця. Відповідальна особа, призначена керівником чи власником або самим ФОПом, має чітко окреслити місце укриття. Тобто відвідувачі та працівники повинні чітко знати, куди слід пройти.
– Трапляються випадки, коли відвідувачі чи працівники відмовляються полишати приміщення.
– У цьому разі слід наголосити на правилах, які мають бути розміщені на видному місці та звернутися по допомогу до охорони (за її наявності). Як свідчить практика, деяких відвідувачів доводиться тривалий час переконувати полишити приміщення та пройти в укриття задля власної безпеки. Тут варто врахувати, що примушувати відвідувача силоміць ви не маєте права, адже це право людини – пройти в укриття чи прийняти інше рішення. У будь-якому разі – не залишати у приміщенні сторонніх осіб без присутності персоналу.
Для тих роботодавців, які відмовляють чи забороняють працівникам іти під час повітряної тривоги в укриття, зауважимо, що навіть попри відсутність прямої відповідальності за недотримання правил під час оповіщення повітряної тривоги у разі настання негативних наслідків, що буде пов’язано з життям та здоров’ям людей (працівників, відвідувачів та ін.), дії роботодавця (власника чи керівника) оцінюватимуться вже під час кримінальних проваджень за кожним фактом негативних наслідків.
– У Верховній Раді пропонують запровадити покарання для бізнесу за нехтування тривожними сигналами. Що це за документ і чи буде він дієвим інструментом?
– У пояснювальній записці до проєкту закону №7546 зазначено, що його метою є встановлення кримінальної відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації або підприємцем в умовах воєнного стану, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю людей або призвело до загибелі людей.
У проєкті зазначено, що оскільки ціллю російських військових стають об’єкти цивільної інфраструктури, то під час повітряної тривоги повинна бути негайна зупинка роботи закладів з подальшою евакуацією людей.
Проєкт пропонує доповнити Кримінальний кодекс новою статтею та встановити кримінальну відповідальність:
за порушення вимог у сфері цивільного захисту, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю людей, накладається штраф від 17000 до 51000 грн, або порушника засуджують до виправних робіт до двох років або до обмеження волі строком до трьох років;
у разі повторного порушення або якщо воно спричинило загибель людей, передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 8 років.
– Яка роль у цій безпековій роботі вашого відділу?
– У нашій роботі ми орієнтуємося на доручення начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації, у якому прописані завдання усіх відповідальних служб.
Зокрема до обов’язків нашого відділу входить проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення, інструктажів та навчань. Також ми проводимо спільно з відповідними службами рейди у місцях з масовим перебуванням людей щодо виконання заходів з евакуації у разі надходження сигналу “Повітряна тривога”.

В. Ніколенко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень