6.05
2022

Суд в умовах війни

Рубрика: Новости. Автор: Olena

24 лютого 2022 року в Україні розпочалася війна і був введений воєнний стан. Як це позначилося на роботі Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області і як суд працює сьогодні? Про це ми запитали у керівника апарату цього суду Алли Бєлової.

– З початком військової агресії Російської Федерації проти України Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області мобілізував усі свої резерви та перейшов на особливий режим роботи. Мова зовсім не йде про спрощення робочого графіку, а навпаки – про розставлення пріоритетів розгляду судових справ з огляду на особливості воєнного часу, вжиття заходів щодо забезпечення безпеки усіх учасників судових процесів, зокрема сторін, якими у більшості випадків є цивільне населення, з метою збереження їхнього життя та здоров’я, а також забезпечення сталого відправлення правосуддя у разі загострення ситуації.
– Які ж судові справи мають пріоритет у розгляді?
– Першочерговому розгляду підлягають усі матеріали досудового розслідування, пов’язані як з воєнними питаннями, так і з скоєнням злочинів; клопотання про обрання/продовження обрання підозрюваному/обвинуваченому запобіжного заходу; кримінальні провадження щодо осіб, які утримуються під вартою; справи про адміністративні правопорушення; цивільні справи щодо захисту прав та інтересів дітей. Можна сказати, що така необхідність зумовлена тим, що в умовах воєнного стану саме судова система виступає фактором суспільної стабільності, оскільки суд є тією державною силою, яка в надзвичайно складних умовах забезпечує розвиток подій у рамках закону. Судді, будучи носіями судової влади, як ніхто інший, зацікавлені в тому, аби у нашій державі за будь-яких умов та обставин продовжував панувати закон.
– Які категорії судових справ наразі найбільше розглядаються судом?
– Серед розглянутих судових справ за час дії воєнного стану найбільший відсоток складають клопотання, скарги, заяви органів досудового розслідування. Їх питома вага становить 42,1%.
В тім, як не дивно, але найбільше звертає на себе увагу те, що у період воєнного стану суттєво збільшилася кількість розгляду справ про адміністративні правопорушення, а саме за керування транспортними засобами особами, які перебувають в стані алкогольного сп’яніння. При цьому, як свідчить судова практика, такі правопорушення в переважній більшості вчиняються особами під час комендантської години. Для порівняння: у період з 24.02.2022 по 23.04.2022, тобто за 2 місяці, судом розглянуто 46 справ про адміністративні правопорушення за статтею 130 КУпАП, у той час, коли за період з 01.01.2022 по 23.02.2022 (майже 2 місяці) – судом розглянуто лише 16 таких справ. Якщо порівняти ці показники, то слід відмітити, що збільшення відбулося майже у 3 рази.
– З якими труднощами стикається суд під час роботи в умовах воєнного стану?
– Найголовнішим суттєвим ускладненням в роботі суду було та залишається до цього часу незаповнення штату суддів. Але з 5 травня відправлення судочинства в Олександрійському міськрайонному суді Кіровоградської області здійснюють вже 2 судді із необхідної штатної чисельності 14 суддів (раніше був лише 1 суддя), що створює непомірно велике навантаження та негативно позначається на строках розгляду судових справ, яких у провадженні суду перебуває вже понад 3200. Звісно, що це далеко не повною мірою відповідає очікуванням суспільства. Разом з тим, суд докладає максимально можливих зусиль та продовжує працювати злагоджено на благо своєї держави та її громадян.

С. Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень