Скрябін, Ван Гог, футуристичне місто і пакет АТБ – що зображено на новому муралі?
9 жовтня відбулася презентація новоствореного муралу на фасаді Центральної бібліотеки для дітей. Арт-об’єкт під назвою «Художня магія» втілив у собі мрії, фантазії і творчі ідеї молоді та дітей.
Робота над стінописом тривала п’ять днів. У позаурочний час фасад бібліотеки під керівництвом професійних художників розписували студенти Олександрійського фахового коледжу культури і мистецтв, учні Олександрійської дитячої художньої школи та учасники гуртка ЦДЮТ «Художній дизайн» (керівник Олена Лафа).
Сворення муралу в Олександрії – це спільний проєкт Олександрійської міської Централізованої бібліотечної системи у партнерстві з міжнародною організацією Artolution, Агентством ООН у справах біженців та ГО «Десяте квітня». В Україні це вже третій мурал, створений у рамках відповідного проєкту.
Відкриття арт-об’єкту почалося з флешмобу від бібліотекарів: усі учасники його створення розмістилися перед результатом своєї роботи з книгами у руках. Ця команда під керівництвом київських художниць, представниць міжнародної організації Artolution Дар’ї Прохорчук і Катерини Рудакової створила простір для творчої взаємодії дорослих, студентів та дітей. А оскільки один із натхненників проєкту Макс Фрайдер живе у США, наш мурал побачать в інших країнах світу.
Як повідомила Катерина Рудакова, назва муралу «Художня магія» була придумана колегіально, разом зі студентами, бо саме слово «художня» відноситься як до літератури, так і до зображувального мистецтва. На тренінгу, який передував розпису фасаду, студенти сказали, що очікують якогось грандіозного результату. І результат вийшов справді вражаючим. «Дякую за можливість працювати з вами, адже ми бачили, які ви працьовиті, згуртовані, талановиті, розумні й старанні. Ви найкращі», – додала колега Катерини Дар’я Прохорчук.
«Мені дуже сподобалося малювати. Я малювала квіти, хатинки. До цього процесу було причетно багато людей. Приходили навіть діти з вулиці. І ви бачите, яка гарна вийшла стіна», – поділилася враженнями вихованка гуртка ЦДЮТ «Художній дизайн» Валерія Кириченко.
«Працювалося нам дуже добре. Олександрія показала себе суперактивною. Нам усі йшли назустріч. На цій локації працювали діти, які вміють малювати, і вони були раді показати свою творчість. Було приємно бачити, скільки енергії вони вкладали у свою роботу, – розповів Даніїл Лобунський, менеджер проєкту, співробітник ГО «Десяте квітня». – Ідея та ініціатива проєкту належить міжнародній організації Artolution, яка втілює освіту через мистецтво і працює у гарячих точках, де дітям потрібно психологічне розвантаження та підтримка. Мурал створено з метою психологічного розвантаження дітей, і він відображує їх психоемоційний стан. Кожен мав змогу додати до ескізу щось своє, важливе, зобразити свої емоції, сподівання та мрії, зробити щось значуще для себе і для своєї громади. Дякуємо Агентству ООН у справах біженців за можливість це робити, а Централізованій бібліотечній системі – за всебічну допомогу та підтримку».
Далі виступили учасники проєкту, серед яких є і внутрішньопереміщені особи, і розповіли про свою роботу.
Проєкт став співпрацею трьох поколінь – дітей, підлітків та дорослих. Усі приходили на локацію щодня, добре розуміли один одного і зробили мурал неймовірно яскравим та змістовним.
Тепер про те, що зображено на муралі. У центрі композиції – хлопчик і дівчинка, які читають книгу. Бо все починається з книг і знань. Артоб’єкт поділений на шість різнокольорових секторів. На блакитному зображені персонажі різних фанхат (аніме, мультфільмів, ігор, фільмів), які, за словами авторів, надихають і впливають на них.
Фіолетовий сектор відображає саморозвиток, хобі, творчість, музику. На ньому намальовані музичні інструменти, платівки, стендап-комік Василь Байдак, анімешний персонаж 2D з гурту Gorillaz, ікона української музики Кузьма Скрябін, символ самовираження гоблін, який розливає фарбу на картину Ван Гога «Зоряна ніч» (натяк на художників). За словами студентів, вони дуже старалися передати у цьому секторі всі свої захоплення.
У жовтому секторі зображені мрії та цінності, краса і здоров’я, важливі речі для життя – гроші, їжа тощо. Петриківський розпис уособлює естетичну та духовну красу, а зовнішню красу символізує палетка тіней для повік.
Зелений сектор – це земна флора і фауна. Тут є також Губка Боб і один центральний персонаж з пакетом АТБ, який викликає цікавість у всіх, хто його бачить. Як виявилося, це кіт – символ «кулька» – Олександрійського фахового коледжу культури і мистецтв, а напис на пакеті – ОМДР – абревиатура спеціальності “Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація».
Сектор помаранчевого кольору – про подорожі. Тут намальоваий потяг і символи різних країн та міст світу, як-то Ейфелева вежа.
Червоний – сектор життя. Можливо, він найпростіший, але в тому його шарм. Там зображені люди – друзі, закохані, сім’я. Людей об’єднує дорога, яка веде у майбутнє – футуристичне місто.
До роботи над кожним сектором долучалися усі учасники проєкту, тож робота цілковито колективна. Стінопис уже став популярною фотозоною для олександрійців та гостей міста.
Увечері після відкриття муралу в Олександрії команда проєкту виїхала до міста Шполи Черкаської області, де буде створений останній у рамках проєкту мурал. Попередні були в Одеській та Миколаївській областях.
Ярослава Волошко
Залишити відповідь