3.03
2016

Іноді громадяни вважають, що вони з Пенсійним Фондом мають спілкуватися раз у житті: під час призначення пенсії. Однак бувають ситуації, коли без особистої заяви пенсіонера ніяк не обійтися. Розповімо про них докладніше.

У ситуації, коли виплату пенсії було припинено, зокрема, через те,  що  одержувач тривалий час не отримував пенсію, йому треба написати заяву про поновлення виплати.

Поновлення виплати

Такі заяви подають пенсіонери або їхні законні представники особисто в органи Фонду. Поновлювати виплати пенсії за посвідченими нотаріально або надісланими поштою заявами не дозволяється.

Поновлення виплати пенсії відбувається за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та за наявності умов для відновлення виплати. Тривала відсутність звернень пенсіонера щодо отримання пенсії потребує встановлення місця його перебування, а в окремих випадках — проживання.

У разі звернення пенсіонера з приводу поновлення виплати пенсії працівники Фонду зазвичай перевіряють статус особи: чи вона працює, чи зареєстрована як фізична особа — підприємець, чи є перерви в реєстрації місця проживання в Україні. Для цього слід надати документи, що посвідчують особу, або показати документи, що підтверджують статус особи.

Виплата частини пенсії непрацездатним членам сім’ї

Заяву про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, передбачено частиною другою статті 48 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Пенсіонер, який перебував на повному державному утриманні, із частини пенсії, котру на підставі його заяви перераховують в установу (заклад), де він перебуває, може спрямувати частину коштів на непрацездатних членів сім’ї, які перебувають на його утриманні.

У заяві мають бути зазначені прізвища, імена, по батькові непрацездатних членів сім’ї, їхні адреси, прізвище, ім’я, по батькові та адреса одержувача коштів. До заяви також потрібно додати документи, що підтверджують належність осіб, на користь яких виплачують частину пенсії, до непрацездатних членів сім’ї, які перебувають на утриманні пенсіонера. 50% од призначеного розміру пенсії (у тому числі з урахуванням належної індексації) має бути щомісячно надіслано поштовими переказами на адресу одержувача частини пенсії.

На довготривалому лікуванні

Якщо протягом тривалого часу пенсіонер, який потребує опіки (піклування), перебуває на лікуванні, то виплату пенсії має здійснювати управ­ління Пенсійного фонду України за місцем перебування пенсіонера, тобто за адресою лікувального закладу. Для цього адміністрація цього закладу подає в Пенсійний фонд заяву про запит пенсійної справи.

У статті 66 Цивільного кодексу України визначено, що коли над особою, яка перебуває в закладі охорони здоров’я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або їй не призначено опікуна чи піклувальника, то опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.

А в Правилах опіки та піклування конкретизовано, що виконання обов’язків опікунів і піклувальників здійснюють від імені держави ці установи в особі їх керівників.

Разом із тим, для контролю за цільовим використанням коштів, призначених на виплату пенсій, таку виплату здійснює у визначений у заяві спосіб управління Пенсійного фонду України за місцем розташування закладу.

Якщо ви переїхали

Заяву на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подає пенсіонер особисто в орган, що призначає пенсію за новим місцем проживання (реєстрації).

Вимоги до порядку подання заяви на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подібні до вимог до порядку подання заяви про поновлення виплати пенсії.

Заяву про запит пенсійної подає пенсіонер особисто, а якщо особа, який призначено пенсію, не досягла повноліття або є недієздатною, то заяву подає законний представник такої особи.

До заяви про запит пенсійної справи додають документи, що підтверджують нове місце проживання пенсіонера, бажано пенсійне посвідчення.

Для осіб, переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, до заяви, крім документів, що посвідчують особу, додають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, видану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 р.

Місце тимчасового проживання, зазначене в заяві пенсіонера, у довідці має належати до території обслуговування управління Пенсійного фонду України, куди звертається особа.

Термін дії довідки, її оформлення мають відповідати вимогам Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що є чинними на дату звернення до органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою.

Недоотримана пенсія

Заяву про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера особа по­дає до органу Пенсійного фонду України, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

Недоотримана пенсія, котра по місяць смерті належала померлому пенсіонерові й залишилася недотриманою, підлягає сім’ї, які проживали разом із ним на день смерті, а також непрацездатним членам сім’ї, які перебували на його утриманні, незалежно від того, чи проживали вони разом із померлим пенсіонером, чи ні. Для цього члени сім’ї подають у Фонд заяви та надають не обхідні документи.

Необхідними є ті документи, які визначають належність заявників до членів сім’ї померлого пенсіонера. Та якщо заявники не перебували на утриманні пенсіонера, то необхідно підтвердити факт спільного проживання з померлим на час його смерті.

Заяви про виплату недоотриманої пенсії можна подавати через представника за довіреністю або надсилати поштою. Особливістю подачі заяви в такий спосіб є те, що заяву слід надавати з усіма необхідними документами.

Заяву про виплату недоотриманої пенсії померлого можна подавати під час звернення за допомогою на поховання. Однак, виплатити недоотриману пенсію можуть не відразу. Правові підстави для цього виникнуть після отримання зві­тів із підприємств поштового зв’язку за місяць смерті з відміткою працівника .пошти про невиплату пенсії померлому.

Термін опрацювання заяви в цьому разі визначають не від дати подачі заяви, а від дати, коли управління Фонду отримало інформацію про факт неотримання пенсії.

Заяву на виплату недоотриманої пенсії члени сім’ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті.

Через шість місяців заяву на одержання недоотриманої пенсії померлого пенсіонера приймуть за наявності свідоцтва про право на спадщину, яке оформив нотаріус. У цьому разі додаткових документів про родинні стосунки та спільне проживання надавати у Фонд не потрібно.

Заява  про  виплату пенсії у зв’язку з переїздом  на  постійне  проживання  за кордон

Пенсіонер, який переїжджає на постійне проживання за кордон, і хоче отримати пен­сію за шість місяців наперед, має звернутися з відповідною заявою в орган Фонду, у якому він перебуває на обліку, а також надати паспорт громадянина України для виїзду за кордон зі штампом підрозділу Державної міграційної служби про дозвіл на виїзд за кордон на постійне проживання. Одночасно пенсіонер має надати талон про зняття з реєстрації місця проживання в Україні, у якому зазначено країну вибуття й дату зняття з реєстрації. Саме з місяця, що настає за місяцем зняття з реєстрації, обчислюють суму пенсії за шість місяців, яку виплачують наперед, перед від’їздом одержувача пенсії за кордон.

 

Начальник  Олександрійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України І.Максименко

, .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень