Про мотивацію і можливості
«Допис про хороше. Про майбутнє. Про надію. Про дітей. Я люблю дітей. Своїх учнів люблю. Деякі учні зникають з мого життя щойно закінчують школу, а деякі залишаються в ньому і стають друзями, підтримкою, опорою, стають рідними. Колись я навчала цих, тепер дорослих, дітей, а тепер сама в них учуся! Так! Сьогодні я мала змогу бути присутньою на уроці у свого учня. Гліб навчається в Німеччині та не лише ділиться досвідом щодо вступу до німецьких вишів, а ще й викладає німецьку. На уроці я побачила дорослого, впевненого в собі, харизматичного та знаючого викладача з почуттям гумору! Сучасні технології, володіння різними додатками роблять його уроки цікавими, матеріал засвоюється легко. Мені не соромно сказати, що тепер я вчуся чомусь новому у своїх учнів. Саме за ними майбутнє! Саме вони – Україна! Діти, де б ви зараз не були, бережіть себе! Продовжуйте вчитися! Займайтеся самоосвітою! Прямуйте до своєї мрії!»
Чудові слова, правда? Їх написала на своїй сторінці у Facebook вчитель Гуманітарного ліцею Олександрійської міської ради Олена Балуба. Тільки справжній педагог і високодуховна людина може визнати, що учні перевершили вчителя, і так має бути. Наші вчителі – це не лише ті, хто нас навчає, а й ті, у кого навчаємося ми.
Олена Балуба – єдина у Кіровоградській області вчителька іспанської мови вищої категорії, вчитель – методист, член Асоціації іспаністів України, переможець щорічного міського конкурсу «Олександрієць року» у номінації «Професіонал року» в 2019, лауреат обласної педагогічної премії імені В.Сухомлинського і премії Верховної Ради України. Постійна учасниця Міжнародних семінарів, викладач МАН, постійний член журі ІІ, ІІІ та IV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з іспанської мови. Її учні – переможці предметних олімпіад і мовних конкурсів, постійні учасники міжнародних програм і проєктів.
Усі, хто особисто знайомий з Оленою Анатоліївною, знають, наскільки вона світла, добра, компетентна і професійна. А ще –
найкраща мотиваторка, яка власним прикладом вчить ніколи не складати рук і рухатися вперед, до мети. Олена Балуба – тендітна красуня з інвалідністю з дитинства ІІ групи (порушення функцій опорно-рухового апарату). Якщо іншим доводиться долати власні лінощі, поганий настрій і проблеми, які здаються значними, то їй щоранку треба буквально збирати себе докупи, бо з часом здоров’я не покращується. Та Олена долає труднощі й не падає духом. За її словами, «Впасти духом – це саме легше». Прокинувся? Пий каву і живи!
Під керівництвом Олени Анатоліївни олександрійські школярі з 2013 року неодноразово брали участь у Міжнародних проєктах і навіть подорожували до Іспанії. Проєкт eTwinning Plus RICO, SANO Y ARTESANO, над яким працювали учні Гуманітарного ліцею (ЗНЗ №9), визнаний кращим проєктом 2021 року України! Завдяки Олені Балубі і її учням, Гуманітарний ліцей двічі отримував нагороду eTwinning School.
«Сьогодні eTwinning, на жаль, призупинив роботу в Україні, оскільки Міністерство освіти і науки не може знайти організацію, яка нас підтримає, – розповіла Олена Анатоліївна. – Влітку 2021 року ми усією командою зустрічалися в Ужгороді, і вже тоді було відчуття, що це востаннє… Шкода. Від цього втратили діти, втратила держава. Про викладачів не варто й говорити. Коли обрубують крила, працювати складно. Ми зверталися до Брюсселю, де відповіли, що незабаром нами буде опікуватися Польща. Чекаємо. Поки що у нас права лише як у глядачів, а раніше ми могли самі засновувати проєкти. Минулого року з дітьми брали участь у конкурсі інсайтів від Малої Академії Наук. Взяли за основу мультфільм про козаків і створили комікс іспанською. Він став абсолютним переможцем конкурсу. Нам сказали, що такої роботи ще ніколи не було, навіть радили зареєструвати авторські права».
З початку повномасштабної війни Олена Балуба не виїхала з України, хоча можливості були. Вона продовжує працювати, розвиватися, йти вперед і знайшла можливість допомагати нашим захисникам:
– У перші місяці після 24 лютого 2022 року я не могла знайти в собі сили навіть спекти хліба, який ніколи не купую, завжди печу сама. Мене хотіли забрати до себе учні і колеги, які живуть за кордоном, але я для себе прийняла рішення залишитися в Україні, в Олександрії – заради своєї родини, своїх учнів. Не просто залишитися, а бути корисною своїй країні. Мої вже дорослі випускники дуже мотивують мене. Як, наприклад, Софія Яковлєва, яку я дуже люблю. Саме Софійка мені дала приклад та змотивувала до навчання в Європейському виші. Після піврічного навчання я отримала диплом іспанського Міжнародного Європейського університету Мігеля Сервантеса. Була звичайною студенткою: вивчала сучасні методики викладання, виконувала всі завдання і отримувала масу задоволення від навчання та спілкування з викладачами іспанською мовою. Мою дипломну роботу – ситуативну розробку відкритого уроку студента –
оцінили найвищим балом.
Так от, про користь своїй країні. Йти захищати її на передову або плести маскувальні сітки у мене немає здоров’я. Але по завершенні університету я розіслала своє резюме, та після співбесіди мене запросили викладати в онлайн-школі іспанської мови. Мої студенти – діти (від 5 до 15 років) і дорослі (адвокати, лікарі, дизайнери, айтішники) – наші співвітчизники, які вмотивовані вчити іспанську. Основна маса живе в Україні, зараз студентів побільшало втричі. У мене хороші колеги, і ця школа за рік стала теж рідною. У першій половині дня я працюю в Гуманітарному ліцеї в Олександрії, у другій – онлайн-школі і перераховую гроші на потреби ЗСУ. Мені так легше. Я знаю, заради кого це роблю.
Війна нас змінила: наше ставлення один до одного, до країни, до держави. Можливо, хтось переоцінив свої цінності, а діти враз стали дорослими. З нами (маю на увазі своїх учнів) зв’язалася аргентинська журналістка, яка висвітлює проблеми дітей по всьому світу, порушення їхніх прав. Спілкування з нею було цікавим досвідом: мої учні Нікіта Кузнєцов, Аміна Теличко, я як вчитель і моя колега (яка є моєю викладачкою університету) з Києва як мама розкривали тему війни з різних точок зору. 50-хвилинний подкаст з нашими розповідями виборов дуже престижну премію Аргентинського радіо.
Мої учні продовжують вивчати іспанську мову у вищих навчальних закладах. Цьогоріч Єлизавета Узлова, випускниця мультипрофільного ліцею, вступила на факультет романських мов Національного університету ім. Шевченка. Я дуже радію, що діти йдуть вперед, вони кращі за мене – і так має бути. Я допомагаю їм і водночас вчуся у них.
– Як Ви все встигаєте?
– У мене хороший надійний тил: мама, Галина Григорівна Брагар, і брат Ігор. Це дуже важливо, коли в тебе вірять, підтримують і допомагають. Мені пощастило, що школа, де я працюю вже 24 рік, поряд з моїм будинком. Пощастило з директоркою Тетяною Малишевою, яка з розумінням ставиться до моїх фізичних потреб, створює ідеальні умови для комфортної роботи, завжди підтримує і йде назустріч. У мене хороші колеги і прекрасні учні та їхні батьки. Я знаю, що в разі потреби можу на них розраховувати, бо вони допоможуть.
– Багато людей говорять, що не можуть вийти зі ступору і прокрастинації з початку війни. А Ви, попри все, знаходите в собі сили і можливості бути активною, корисною і рухатися вперед. Розкриєте таємницю?
– Це зовсім не секрет, і я завжди розповідаю: якщо ви прокинулися вранці – це вже велике щастя, потрібно жити. У вас може бути високий або низький тиск, може терпнути нога, боліти рука абощо, нехай це все не завадить прожити неповторний день – слухати чудову музику, дивитися мотивуюче кіно, читати цікаві книги. Насмажте картоплі, спечіть пиріжки, пригостіть сусідів. Дивуйте людей. Займайтеся йогою – у мене не виходить щодня, але я намагаюся. Треба рятувати себе самим, як барон Мюнхгаузен. Неправильно і несправедливо нам сидіти і скиглити, знаючи, що хлопці на фронті воюють за будь-яких умов. Вони не для того там кладуть свої життя, щоб ми тут опускали руки і плакалися, як нам важко. Оптимізму! Віри в себе! Віри в Україну! До Перемоги! Разом!».
Олена Карпачова
Золоті, мудрі слова!
Перш за все хочу подякувати автора, Олену Карпачову, за те що повідала світу про нашу українську зірочку Олену Балубу!
Хочу додати, що Олена не тільки одарована, мудра та здібна мотивувати інших, але і дуже скромна людина. Я горжусь, що у мене в родині є така одарована особа. Я обов’язково дам прочитати цю статтю моЇм дітям. Життя і досягнення Олени мотивують і закликають до руху вперед. Я спостерігаю за молоддю, яка схильна до депресії і бачу в описнні життєвоЇ позиціЇ Олени Балуби великийй потенціал на мотивацію. Я скажу більше: це пилюля від депресії! Я б порекомендувала прочитати цю статтю і дорослим і дітям, і в УкраЇні і за її кордонами.
На мій погляд ця стаття повинна бути не тільки в місцевій газеті, а можливо в інформаційному полі національного або і міжнародного масштабу.
З Днем Учителя, дорога Оленочка!
Мне нравится! 0