26.12
2022

Архівна спадщина суверенної України являє собою сукупність сотень тисяч фондів, що зберігаються в системі архівів по всій території країни.
24 грудня в Україні відзначається День працівників архівних установ. Це свято було встановлене 30 жовтня в 1998 р. відповідно до Указу Президента України № 1200/98.
В Указі сказано: «Враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки та культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ, постановляю: встановити в Україні професійне свято День працівників архівних установ, який відзначати щорічно 24 грудня».
Архівна справа є однією з найважливіших складових інформаційної та культурної сфери життєдіяльності суспільства, що охоплює наукові, організаційні, правові, технологічні, економічні й інші питання, пов’язані з обліком та зберіганням архівних документів та використанням відомостей, що в них містяться. Тож напередодні Дня працівників архівних установ, ми зустрілися з начальником архівного відділу Олександрійської міської ради Олегом Гаращенком та розпитали про роботу цієї установи.

– В архівному відділі Олександрійської міської ради працює 6 осіб, які сумлінно виконують свою роботу, незважаючи на воєнний стан у країні. Наш архівний відділ визнаний Державним архівом Кіровоградської області за І півріччя 2022 року одним із кращих архівів області.
Документальна база Олександрійського архівного відділу – одна з найбільших у Кірово-градській області, – розповів Олег Васильович. – У наших сховищах зберігається 38865 документів, з них 15932 належать до Національного архівного фонду, 22933 – з кадрових питань (особового складу) ліквідованих підприємств, установ і організацій міста. Також у архівних підрозділах підприємств, установ і організацій міста зберігається 1899 документів Національного архівного фонду, понад 12772 документи з кад-рових питань (особового складу).
За документами архіву щорічно виконується понад 1324 запитів юридичних та фізичних осіб. Люди звертаються за архівними довідками про перейменування підприємства, роботу та розмір їхньої заробітної плати. Проте зараз безпосередньо звертатися до архіву не треба – прийомом заяв займається Центр надання адміністративних послуг Олександрійської територіальної громади, а вже потім їх обробляють спеціалісти архіву.
Документи, що зберігаються в архівних установах міста, охоплюють період 1944-2021 років, тож особливо важливо мати надійні умови зберігання документів. Але стан архівної справи потребує вжиття кардинальних заходів. Ступінь заповнення стелажного обладнання архівосховищ архівного відділу міської ради сягає 99%. Документи Національного архівного фонду мають постійний термін зберігання. Через невідповідність матеріально-технічної бази архівного відділу сучасним стандартам і потребам виникає загроза втрати частини документів чи інформації, яку вони містять.
Архівний відділ міської ради знаходиться в пристосованому приміщенні Будинку побуту, в якому недостатньо технічних засобів та експлуатаційного обладнання. Через відсутність сучасної системи кондиціювання неможливо забезпечити у сховищах оптимальний вологісно – температурний режим, дотримання нормативних показників збереженості документів.
Недостатність фінансування не дає змоги планомірно і повноцінно поповнювати Національний архівний фонд документами культурної спадщини, не в повному обсязі забезпечуються необхідні умови працівникам і користувачам для роботи з документами.
Щоб вирішити ці питання, минулого тижня на засіданні міськвиконкому була затверджена «Програма розвитку архівної справи Олександрійської територіальної громади на 2023 рік». Її реалізація дозволить здійснити заходи, спрямовані на розв’язання найактуальніших проблем розвитку архівної справи в місті та вирішити питання збереженості й використання документів Національного архівного фонду.
Перш за все, це генерування інформаційної продукції на рівні міжнародних стандартів. Дана Програма дасть змогу сконцентрувати зусилля та створить належні умови для забезпечення збереження історії міста та його підприємств, установ і організацій, дозволить виконати обсяги робіт по підготовці до приймання документів промислових підприємств, що припинили свою діяльність та ліквідуються, забезпечити соціальний захист громадян при наданні довідок тематичного і соціально-правового характеру.
Для виконання програми розвитку архівної справи міською владою заплановано 1 мільйон 980 тис. грн. Таким чином, виконання Програми забезпечить задоволення в необхідних обсягах потреб громадян, юридичних осіб, територіальної громади міста в інформації; запровадження сучасних інформаційних технологій, створення системи інформаційних ресурсів; належне зберігання документів на підприємствах, в установах і організаціях.
Заплановано ремонт приміщень Будинку побуту згідно з проєктною документацією, перепланування для розміщення архівного відділу міської ради, придбання комп’ютерного й копіювального обладнання, придбання та оновлення обладнання й устаткування для зберігання документів (стелажі, піддони, картонажі, візки для переміщення справ, столи, стільці, шафи для облікових документів, встановлення системи кондиціювання повітря та придбання приборів контролю вологості, а також дозволить здійснити поточний ремонт приміщень архівного відділу Олександрійської міської ради.
Отже, хочеться щиро привітати всіх працівників архіву з професійним святом – Днем працівників архівних установ.
Ваша місія відповідальна та важлива. Зберегти документальну спадщину, дати можливість людям знайомитися з цікавими та цінними документами – головне завдання архівістів.
Архівні матеріали – це безцінне джерело інформації про минуле і сьогодення нашого краю, України, про життя людини, суспільства і держави, яке має унікальний вплив на формування національної свідомості наших громадян та засвідчує вагомий внесок українців у суспільно-політичний та економічний розвиток, незважаючи на обставини в Україні.
Сердечно бажаємо всім працівникам та ветеранам архівної справи невичерпної енергії, вдалих пошуків і цікавих знахідок, міцного здоров’я, благополуччя та щастя у родинах! Нехай робота приносить вам радість і задоволення, збагачує знаннями та життєвою мудрістю.

В. Петренко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень