17.05
2023

На службі споживачів

Рубрика: Новости. Автор: Olena

Напевне, мало хто з пересічних громадян знає, скільки зусиль, часу і скільки кроків було зроблено на шляху створення, а потім безкінечного реформування Держпродспоживслужби – Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Цей процес триває вже дев`ять років від дня її створення, а на початку цього року відбувся черговий етап. Що змінилося в роботі цієї установи та які завдання вона виконує зараз – про це ми розпитали нового керівника Олександрійського районного управління Держпродспоживслужби Олександра Сіленка.

(Для довідки: Олександр Анатолійович Сіленко з 2006 року працював в Олексан-дрійській районній державній лікарні ветеринарної медицини лікарем-епізоотологом. З 2008-го – в Олександрійському управлінні ветеринарної медицини, де пройшов шлях від спеціаліста до заступника начальника установи. Після реформування відомства, яке відбулося в 2016 році, обіймав посади начальника управління Держпродспоживслужби міст Знам’янки, а потім Кропивницького.
З 2 січня 2023 року призначений на посаду начальника Олександрійського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області. Саме з цього часу, в результаті чергової зміни в структурі служби в Кіровоградській області, було утворено чотири управління. До складу Олександрійського управління, шляхом злиття Петрівського відділу, Онуфріївського, Світловодського, Олександрійського, Олексан-дрійсько-Приютівського, Світловодсько-Великоандрусівського управлінь утворилися підконтролі території: Олександрійська, Світловодська, селищні – Приютівська , Пантаївська, Новопразька, Онуфріївська, Петрівська, сільські – Попельнастівська та Великоандрусівська.
– В структурі нашого закладу функціонують два відділи, – розповідає Сіленко, – відділ безпечності харчової продукції та ветеринарної медицини і відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, у яких працюють 35 співробітників.
Оскільки до нашої сфери діяльності входить контроль за безпечністю харчових продуктів, то саме наш заклад проводить перевірки та готує проєкти експлуатаційних дозволів на право виробництва продуктів тваринного походження. Ще один аспект нашої діяльності – участь в експорті харчової продукції не тваринного походження. На території нашого району є кілька підприємств, які займаються виробництвом та експортом продукції сільського господарства. Це, в першу чергу, такі продукти, як майонези, кетчупи, халва, рослинна олія. Наше завдання у цьому процесі – перевірити якість продукції та видати сертифікат здоров’я, який потрібен для супроводу вантажів.
З початку року таких сертифікатів видано 178. До речі, зараз кілька наших виробників “проторують” шлях до Китаю – це величезний і перспективний ринок.
Як відомо, після запровадження воєнного стану, Кабінетом Міністрів було введено мораторій на проведення більшості перевірок. Проте, якщо планові перевірки зараз не проводяться, то право на позапланові ми маємо, якщо для їхніх підстав є заяви громадян, або ж це може стосуватися суб’єктів господарювання за їхнім бажанням, наприклад, для отримання ліцензії або санітарного паспорта.
Підставою для перевірки може бути звернення фізичної особи про порушення, які спричиняють шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їхніх копій, що підтверджують такі порушення. У заяві треба вказати причину звернення, описати подію та вказати адресу суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність, та прізвище, місце проживання громадянина. Також слід викласти суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Заява буде розглянута, навіть якщо у заявника немає в наявності, наприклад, чека на придбану неякісну продукцію. Хоча бажано, щоб заява була підтверджена фото або відеофіксацією. Що важливо, за бажанням заявника ми не розголошуємо його дані третім особам.
Треба зазначити, що на даний час заяв до управління надійшло небагато. Усього ж з початку року нами було здійснено 23 позапланові перевірки та 16 за заявами споживачів.
Нещодавно набув чинності Закон України “Про державний контроль та дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”. Що, напевне, буде цікаво читачам, так це те, що відтепер перевірки товаровиробників проводитимуться без попереджень. Так, раніше операторів ринку харчових продуктів про перевірки попереджали заздалегідь, що не сприяло ефективності такої форми державного контролю. Зате, згідно з Законом, перевірки відтепер повинні проводитися з обов’язковою відеофіксацією сертифікованим відеореєстратором.
Щодо накладання штрафів, то за деякими статтями їх можна накладати відразу, а за іншими спочатку складається припис про усунення виявлених порушень, а вже у разі його невиконання – штраф. Наприклад, за незареєстроване виробництво спочатку складається припис, а якщо воно продовжує свою діяльність – штраф у сумі 50 мінімальних заробітних плат для юридичних осіб та 40 – для фізичних осіб підприємців.
А ось таке порушення, як відсутність маркування на товарі, підлягає штрафу без попередження і складає 5 мінімальних зарплат.
Якщо говорити про роботу санітарного відділу, то на сьогоднішній день серед його основних напрямків – це перевірки укриттів та їхня відповідність санітарним нормам. Для цього ми беремо участь у роботі спеціальних комісій, куди входять представники органів місцевої влади та відповідних структур. З початку року було здійснено 120 перевірок, під час яких було виявлено чимало фактів невідповідності вимогам до таких споруд. У цих випадках комісія не підписує акти прийому до усунення виявлених недоліків.
Також у зоні відповідальності відділу – конт-роль за якістю шкільного харчування, а також його організації у дошкільних закладах.
Як відомо, зараз у школах не готують перші та другі страви для учнів, проте працюють буфети. Наше завдання – перевірити та погодити чи не погодити меню у разі його невідповідності нормам шкільного харчування. Так ось на даний час погоджено 34 меню, а 22 отримали відмову. Серед виявлених недоліків найпоширеніші – це недостатня кількість у порціях овочів і м’яса, а також завищена кількість цукру.
Ще один напрямок роботи відділу – участь у спільних комісіях з перевірки централізованого і нецентралізованого водопостачання. Проведено 154 обстеження та виявлено п’ять порушень, для усунення яких складено відповідні листи про усунення виявлених порушень.
Працює відділ і в напрямку покращення умов компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. Ще навесні минулого року, коли почалася масова евакуація населення з місць бойових дій, постало питання, як убезпечити внутрішніх переселенців та все населення від інфекційних захворювань. Тому служба конт-ролювала місця масового проживання та харчування ВПО, їх забезпечення необхідними умовами та безпечним харчуванням. Загалом було здійснено 61 перевірку, під час яких було вказано на недоліки та необхідність їх усунення.
Також спеціалісти Держпродспоживслужби взяли участь у 63 комісійних обстеженнях закладів дошкільної освіти з питань організації безпечних умов перебування дітей, харчування, наявності укриттів.
Важливим напрямком нашої роботи є конт-роль за епізоотичною ситуацією в регіоні.
В цьому році мали місце чотири випадки сказу, виявлені у двох собак, лисиці та шакала. Також у районі виявили лейкоз великої рогатої худоби в одному з господарств району. Зараз ведеться робота над стабілізацією ситуації та недопущенням розповсюдження небезпечної хвороби.
Ось такими завданнями на сучасному етапі займається наше управління.
Г.Сергєєв

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень