11.08
2019

Лiкарня для тварин

Рубрика: Новости. Автор: Lena

Професійне свято працівників ветеринарної медицини в Україні відзначається у другу неділю серпня. Термін «ветеринар» походить від латиноамериканського слова і означає людину, яка робить тварину знову «працюючою». Значущість цієї професії важко переоцінити: ветеринарна наука свідчить, що понад 60% всіх збудників хвороб у людей – від тварин. До слова, твариною, з якою найчастіше мають справу ветеринари, – собака. А майже 80% практикуючих ветеринарів складають жінки. Історичною батьківщиною ветеринарії вважається Франція – у 18 сторіччі у Ліоні відкрилася перша школа для лікарів, що лікували тварин. Її заснував Людовик XV, щоби зупинити епідемії, які нищили величезну кількість домашньої худоби.

В Олександрії кожен житель знає адресу міської Державної лікарні ветеринарної медицини – вулиця Шевченка, 60, поряд з парком. Мабуть, усі хоча би раз у житті приносили сюди на консультацію чи лікування свого домашнього улюбленця. Очолює лікарню досвідчений лікар ветеринарної медицини Оксана Харченко, яка раніше обіймала аналогічну посаду в районній ветлікарні, вела приватну практику.

Зараз міська Державна лікарня ветеринарної медицини є структурним підрозділом Держпрожспоживслужби. На даний час тут працюють чотири лікарі ветеринарної медицини: Михайло Юськів, який відповідає за селища Олександрійське (Димитрове) і Пантаївку, Денис Чистяков, зона його обслуговування – район восьмої школи, Інна Котельнікова – обслуговує Перемозький і Байдаківський (Жовтневий), 14-ий і 15-ий мікрорайони і Тетяна Грінченко – відповідає за Новопилипівський мікрорайон (Бадину), Звенигородку і Марто-Іванівку.

Лікарня здійснює охорону території від занесення збудників інфекційних хвороб тварин, ветеринарне обслуговування тварин господарств різних форм власності та фізичних осіб, профілактику, діагностику інфекційних, інвазійних та незаразних хвороб тварин і їх лікування, ідентифікацію та реєстрацію тварин, лікувальні заходи та щеплення тварин тощо.

Заклад обслуговує усіх тварин, господарі яких звертаються по допомогу, не лише з Олександрії та навколишніх сіл, а й із Світловодська, Знам’янки, Петрового. Не відмовляють нікому. Якщо людина обрала ветлікаря – співробітника лікарні, вона може привезти тварину на прийом саме до нього. Відвідувачів з інших районів дуже багато. І це показник якості роботи наших ветеринарів. Поки ми спілкуємося з Оксаною Миколаївною, у черзі на прийом до ветлікаря Михайла Юськіва чекає молодий чоловік із собакою, який приїжджає до Олександрійської Держветлікарні із Великих Сорочинців Полтавської області. Досвід і практика дозволяють нашим лікарям у більшості випадків встановлювати правильні діагнози без спеціальної апаратури, якої наразі не вистачає. У невеликій облаштованій лабораторії можна лише взяти у тварин найпростіші аналізи – на захворювання шкіри і наявність деяких паразитів. В операційній проводяться хірургічні втручання, але для більш якісного обслуговування хотілося б мати сучасне обладнання.

Прийом і обслуговування тварин (у тому числі клінічний огляд і консультації) у Держветлікарні платні – заклад переводять на позабюджетне фінансування. Тарифи затверджені ще у 2013 році наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №96, але не всі про це знають. Огляд, приміром, коштує 20 гривень 35 копійок, консультація – 25 гривень 44 копійки, загалом прийом у ветлікаря – 49,99 грн. У приватних клініках ціни, звичайно, набагато вищі. Зарплата у лікарів ветеринарної медицини мінімальна. Протиепізоотичну обробку (від сказу, чуми свиней та інших особливо небезпечних хвороб) і вакцинацію лікарі ветеринарної медицини проводять безкоштовно. Автомобілів у Держветлікарні немає, на виклики додому лікарі виїжджати не можуть.

Зараз додалася ще й ідентифікація тварин, без якої неможливі обіцяні державою власникам ВРХ дотації на утримання тварин. Ідентифікування худоби відбувається шляхом біркування та реєстрації і здійснюється один раз за життя тварини.

У середньому за день до ветлікаря на прийом приходять 10-25 людей зі своїми тваринами. Після вихідних «пацієнтів» більше, ближче до кінця тижня – в основному, повторні прийоми. Особливо багато «клієнтів» після свят – тварин щедро годують тим, що їдять самі за святковим столом,

У приватному секторі наразі дуже гостро стоїть проблема профілактики сказу. У квітні від сказу загинула людина – 65-річний чоловік помер від сказу після того, як домашня вівчарка вкусила його за обличчя. Правильний діагноз йому встановили не відразу, тому, незважаючи на інтенсивні реанімаційні заходи, чоловік пішов із життя. Собака був не щеплений.

– Хочу особливо наголосити: вакцинація у Державній лікарні ветеринарної медицини безкоштовна, приходьте зі своїми тваринами, це дуже важливо, – підкреслює Оксана Харченко. – У приватному секторі ми ще можемо зайти у кожен двір, але у багатоповерхівках обійти кожну квартиру фізично неможливо. Розміщуємо оголошення на під’їздах, але власники котів і собак їх ігнорують. Насправді вакцинацією не слід нехтувати – це може коштувати і тварині, і її господарю не лише здоров’я, а й життя, і це страшно. І добре, що людей, які це розуміють, дедалі стає більше – вони самі приходять до лікарні.

– З якими проблемами звертаються до ветеринарних лікарів власники домашніх тварин?

– Шкірні захворювання, проблеми травної системи, переломи, отримані від падіння тварини або після того, як її збив автомобіль. Останнім часом приносили багато чижів і сов з поламаними крилами. Лікарі накладають гіпс, люди доглядають за птахами, поки ті не одужують, а потім випускають.

– Ветеринарам доводиться нелегко – тварин багато (у тому числі домашньої худоби), а їх усього четверо…

– Вони всі великі молодці, працюють на голому ентузіазмі на мінімальну зарплату, і велика їм вдячність за те, що любов до тварин у них стоїть на першому місці. Вони часто чують від людей похилого віку – власників тварин: «Він же вам не чужий» – це про їхніх домашніх улюбленців. Наші лікарі – справжні професіонали, і не лише у ветеринарії, а й у психології. Вміють поводитися з тваринами і заспокоїти їхніх господарів.

– Кожен заклад, а медичний тим паче, час від часу потребує модернізації. Якого обладнання потребує міська лікарня ветеринарної медицини?

– Дуже хотілося б мати власний рентген-апарат, УЗД-обладнання, електроскальпель – це те, що нам дійсно потрібне. Є проблеми з опаленням, адже лікарня працює у старій, ще дореволюційній будівлі.

– Приємно, що люди розуміють важливість роботи ветеринарів.

– Є відомий вислів: «Медицина лікує людину, а ветеринарія оберігає людство». І це не випадково, адже, саме завдяки роботі ветеринарів удається попереджувати епідемії домашньої худоби, які могли б призвести до найважчих наслідків, аж до масштабного голоду і розповсюдження серед людей небезпечних захворювань. А яку радість ветлікарі приносять власникам домашніх котиків і собачок, коли їхні улюбленці після лікування йдуть на поправку!

Тож із вдячністю за роботу вітаю колег із професійним святом і бажаю успіхів, терпіння, достатку, особистого щастя, удачі і благополуччя, щоб знання і досвід примножувалися, а мрії збувалися. Нехай завжди вдається зцілювати будь-яку тварину і отримувати у відповідь ласку та доброту в її очах.

Олена Карпачова

Один комментарий

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень