Козак Вус від відомого скульптора
Скульптуру Козака Вуса у сквері ім. Ю. Кравченка, де вже кілька років як закладений камінь на місці майбутнього пам’ятника, готовий виготовити заслужений художник України, доцент Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука Микола Білик – автор багатьох пам’ятників і монументів у різних містах України і за кордоном.
Серед найвідоміших робіт Миколи Білика – герб Києва (у співавторстві з В.Сівком), пам’ятники княгині Ользі та Ярославу Мудрому (Київ), Івану Мазепі (Полтава), князю Володимиру (Волинська область), закоханим (Донецьк), пам’ятний знак загиблому поселенню Передмостова Слобідка (Гідропарк, Київ), пам’ятник Борцям за волю України (Черкаси, 2016 рік), погруддя Т.Г.Шевченка у Гавані (Куба).
Ескіз скульптури Козака Вуса, виконаний Миколою Біликом, наразі знаходиться в Олександрійській галереї VashArt, де його можуть побачити усі бажаючі. Там же експонується макет (1:9) скульптурної композиції «Дівчина на кулі», яка з 1989 по 2000 рік прикрашала фонтан біля басейну «Дельфін». Автор цієї композиції – олександрійський скульптор Іван Руднік, який у 2013 році брав участь в оголошеному міської владою конкурсі на кращий ескіз пам’ятника Козаку Вусу. Тоді робота Івана Васильовича піддалася критиці, велися розмови про наміри замовити скульптуру відомому черкаському митцю, озвучувалася навіть сума, у яку обійшлося б виготовлення пам’ятника для міського бюджету – 250 тисяч гривень, але… на місці Козака Вуса у сквері ім. Ю.Кравченка біля Палацу урочистих подій – досі закладений камінь.
Микола Білик – давній друг Івана Рудніка, який теж готовий взяти участь у створенні фігури міфічного засновника Олександрії. Руднік вважає, що матеріалом для майбутньої скульптури може послугувати знесений гігант – фігура Леніна, без якої ще декілька років тому не можна було уявити центральну площу Олександрії. Із якісної бронзи, з якої був відлитий пам’ятник Іллічу, можна зробити нову скульптуру. Іван Васильович пропонує виготовити Козака Вуса у своєму рідному селі Вознесенському на Черкащині, де є ливарна майстерня – це буде дешевше, ніж у Вишневому під Києвом, де зазвичай виливаються українські пам’ятники, скульптури і монументи. Знесений у 2013 році пам’ятник Леніну зберігається у КП «Благоустрій».
Напередодні Дня міста Іван Руднік відніс міському голові Степану Цапюку лист від себе і Миколи Білика, де викладені пропозиції щодо створення пам’ятника Козаку Вусу. До письмового звернення додано фотографії. Олександрійський скульптор пропонує громаді переглянути ескіз пам’ятника Козаку Вусу в галереї VashArt і висловити свої думки щодо деталей, змін і уточнень. Потім питання виготовлення і установки пам’ятника можна було б винести на публічне обговорення, аби встигнути закласти кошти на ці цілі до бюджету наступного року.
Заодно відвідувачі галереї зможуть побачити макет і фотографію скульптурної композиції Івана Рудніка «Дівчина на кулі», яку в народі називали «Дівчиною з дельфінами» – від неї зараз залишилася тільки куля в центрі великої клумби біля плавального басейну «Дельфін». Хто пам’ятає – згадають, хто не знав (народжені після 2000 року) – дізнаються. Дівчина в оточенні трьох дельфінів колись була одним із символів нашого міста. А її автор сповнений сил і бажання бути корисним Олександрії. Йому варто лише дати шанс.
Олена Карпачова
Залишити відповідь