Книга В’ячеслава Чебишева претендує на обласну краєзнавчу премії імені Ястребова-2025

9 квітня були визначені претенденти на здобуття обласної краєзнавчої премії імені Ястребова 2025 року.
На засіданні члени комісії під головуванням очільника Кіровоградської обласної ради Юрія Дрозда розглянули заявки і допустили до участі в конкурсі допустили сім претендентів у трьох номінаціях.
Так, у номінації «Популяризація історико-культурної та природничої спадщини краю, розвиток музейної справи» беруть участь: Інна Тільнова (Данильченко) з книгою «Смачна Кропивниччина»; Валентина Тобілевич із книгою «Ікони з хутора Надії»; Володимир Поліщук і Світлана Ушакова із книгою «До безуму любив степ» (про міфи та факти життя Ю.Яновського); Олександр Жосан із книгою «Фонтани Єлисаветграда-Кіровограда-Кропивницького: альбом-атлас».
У номінації «Наукові дослідження з історії краю»: Одександр Жосан з книгою «Вулиці Єлисаветграда-Зінов’євська-Кірово-Кіровограда в першій половині ХХ століття: історичний нарис»; Сергій Мілютін з дослідженням «Борці за Українську державність: Фотій Мелешко, Василь Недайкаша, Андрій Гулий-Гуленко, Кость Пестушко, Герасим Нестеренко».
У номінації «Краєзнавчі розвідки з історії міст і сіл області»: В’ячеслав Чебишев (посмертно) із книгою «Спортивній трасі «Завадівка» – 60 років» та Олександр Жосан із книгою «Пасажирський громадський транспорт Єлисаветграда-Зінов’євська-Кірово-Кіровограда в кінці XIX-XX століття: історичний нарис».
Цікаво, що у перелік кандидатів на здобуття премії потрапив олександрієць В’ячеслав Чебишев, який пішов з життя 20 липня 2024 року після тривалої хвороби. Гірничий інженер, журналіст, поет, спортивний коментатор, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, заслужений тренер України, майстер спорту та національний суддя зі спорту (мотоспорт), організатор змагань з мотокросу, кантрі-кросу, класичного автокросу і гонок на виживання, а в останні роки життя – керівник прес-центру Професіонального футбольного клубу «УкрАгроКом», він багато років писав про мотоспорт і був автором семи книг, три з яких – «История мотоспорта Александрии в фотографиях», «Спортивній трасі «Завадівка» 60 років: Історичне дослідження» та «Мотоспорт – моя жизнь!: Воспоминания» були присвячені розвитку спорту.

Кандидатуру В’ячеслава Чебишева на конкурс подала Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.Чижевського, де є усі книги автора, подаровані ним особисто. Варто відзначити, «Спортивній трасі «Завадівка» 60 років: Історичне дослідження» – єдина книга Чебишева, написана українською мовою.
Вона була видана у 2021 році і презентована 9 лютого у Центральній міській бібліотеці Олександрії разом із «Историей мотоспорта в Александрии в фотогрфиях». Книга про Завадівську трасу – шоста, написана Чебишевим, після неї у 2023 році він видав свою останню роботу «Мотоспорт – моя Жизнь!». Те, що під час повномасштабного вторгнення написав її російською, В’ячеслав Олексійович пояснював широким колом друзів та поціновувачів мотоспорту з різних країн, які не володіють українською.

На презентації видання про трасу «Завадівка» Чебишев, який запам’ятався всім, хто його знав, енциклопедичною пам’яттю, зокрема, на дати, підкреслив, що був активним читачем бібліотеки з 1964 року, і презентації майже усіх його книг проходили саме тут.
Чебишев — єдиний український журналіст, який понад сорок років системно писав про мотоспорт і зібрав чималий архів власних світлин з чемпіонатів, мото- і автокросів та гонок на виживання різних років, а також ретельно підшитих і підписаних вирізок із газет, колекцію медалей, кубків, значків тощо. Він мріяв відкрити в Олександрії музей з мотоспорту. Цікаво, яка доля цього архіву після того, як В’ячеслав Олексійович відійшов у вічність. Крім того, він знав багато фактів з історії Олександрії. Чи записував він свої спогади, якими щедро ділився у коментарях та постах у Фейсбук? Відтоді як його не стало, сторінка у соцмережі була видалена, і усі дописи, коментарі й особисті переписки зникли.
Частина фотографій увійшла до його п’ятої та сьомої книг – «История мотоспорта Александрии в фотографиях» і «Мотоспорт – моя жизнь!: Воспоминания».
«Для мене презентація кожної книги – це моя моновистава», — зізнавався автор. Усі, хто знав Чебишева, підтвердять: цей пунктуальний, дисциплінований і цілеспрямований перфекціоніст завжди дуже відповідально ставився до усього, за що брався, був уважний до найменших дрібниць. Презентації книг також ретельно продумував – і час виступів, і експозиції з книг, статуеток і спортивних кубків. На презентації книг про «Завадіву» та історію мотоспорту були і світлини засновника і першого тренера автомотоклубу в Олександрії та у Кіровоградській області Анатолія Лагутіна та першого майстра спорту Анатолія Купрієнка, сестра якого надала В’ячеславу Чебишеву фотоархів.
До речі, автомотоклуб у нашому місті був відкритий 74 роки тому, мотоцикли привезли зі Львова, а 23 травня 1954 року в Олександрії відбувся перший мотокрос. У ньому брали участь спортсмени з Москви, Тули, Сталіного, Львова. Гонку виграв Анатолій Лагутін. Один з її етапів включав перегони з двома водними перешкодами. Лагутін показав неймовірну на той час швидкість на мотоциклі – 118 кілометрів на годину. Чебишев став членом мотоклубу у 14 років, хоча приймали туди з 16-ти. З 1960 року дотепер посвідчення майстрів спорту з мотоспорту отримали 19 олександрійців, у тому числі автор книг. А заснованому В’ячеславом Чебишевим клубу «Європа-крос» 2021-го виповнилося 30 років.
Книга «Спортивній трасі «Завадівка» – 60 років» розповідає про одну з двох відомих у масштабах колишнього Радянського Союзу спортивних трас для мотокросу, автокросу і гонок на виживання у нашій області (друга – наша «Вербова Лоза»). На ній проводилися міжнародні змагання — зокрема у 1965, 1967-68 роках, їх учасниками були спортсмени з країн соцтабору. Книга з 74 сторінок містить унікальні фото і програми перших змагань, вирізки з газет, коментарі автора. Бібліотека отримала у дарунок 5 примірників цієї книги.
«Ніхто краще не написав би історію мотоспорту в Олександрії і області, — відзначила на презентацію секретар територіальної організації НСЖУ Ірина Балашова. – І ці книги дуже цінні і для нас, і для нащадків. Сподіваюся, знайдуться люди, які допоможуть надрукувати їх більшим накладом. А «История мотоспорта Александрии в фотографиях» — це справжня візитівка нашого міста».
Даруючи свої книги друзям та знайомим, разом із автографом Чебишев завжи писав: «Люди смертні, а книги вічні». І це дійсно так. Один із віршів автора містить такі рядки:
Надо жить, чтоб лучился свет,
И уйти, чтоб оставить след».
Цими словами В’ячеслав Олексійович і завершив презентацію книги про трасу «Завадівка у 2021 році, пунктуально вклавшись в академічний час.
Обласна краєзнавча премія імені Володимира Ястребова присуджується на конкурсній основі за кращі науково-дослідницькі, науково-популяризаторські роботи з питань історії, культури та природи Кіровоградщини, а також музейним установам, працівникам музейних установ за особистий внесок у розвиток музейної справи. Відзнака носить ім’я видатного вченого, історика, етнографа й фольклориста Володимира Ястребова. Вона заснована рішенням Кіровоградської обласної ради від 17 грудня 1993 року. Премія і почесна відзнака «Степовий орел» вручаються у травні, в Міжнародний день музеїв.
«Люди можуть читати, вивчати книги, подані на премію. Якщо раптом хтось (представник громадськості) матиме зауваження щодо тієї чи іншої роботи, наприклад, невідповідність вимогам чи якісь порушення, то він матиме право подати відповідне звернення на ім’я голови конкурсної комісії», — пояснив представник пресслужби облради Олександр Виноградов.
Тобто, громадськість запрошують до обговорення. Зауваження розгляне конкурсна комісія під час чергового засідання.
Адреса конкурсної комісії: Департамент культури та культурної спадщини облдержадміністрації, площа Героїв Майдану, 1, місто Кропивницький, 25022. Телефон: (0522) 32-09-19.
Чи стане В’ячеслав Чебишев лауреатом премії ім. Ястребова, дізнаємося незабаром.
Олена Карпачова
Залишити відповідь