Історія малої батьківщини
У міській бібліотеці ім.О.Пушкіна голова Олександрійського відділуУкраїнського географічного товариства, лауреат щорічної обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова, вчитель історії та географії Войнівської школи Леонід Балацький презентував проект «Історія міст і сіл України. Кіровоградська область».
На зустрічі були присутніми співробітники міської централізованої бібліотечної системи, начальник відділу культури і туризму Олександрійської районної державної адміністрації Олена Ціціма і спеціаліст відділу Наталія Петренко, вчителі шкіл Олександрійського району.
Л.Балацький розповів про діяльність Українського географічного товариства, про топонімику населених пунктів Олександрійщини і процес створення книг про історію сіл Олександрійського району. На даний час таких книг-посібников написано вже дев*ять (сім — про населені пункти Олександрійщини, а також про село Захарівку Світловодського району і село Миколаївку П*ятихатського району).
Відділ Українського географічного товариства працює в Олександрії з 2012 року. До його складу входять три секції – географії, краєзнавства і туризму. Вищезгаданий проект є частиною Всеукраїнського проекту «Історія міст і сіл України». Триває створення повної бази даних про історію, географію, природу та видатних людей нашого краю, реконструкція боїв часів Другої світової війни, життя колгоспів, збір старих фотографій, карт і створення нових.
Цікаво було дізнатися про топоніміку та динаміку розвитку населених пунктів Олександрійського району. Перші поселення на території сучасної Олександрійщини з*явилися в середині 18 століття. Більшість з них – у долинах річок та балок (це обумовлено захистом від ворогів та вітрів та близькістю води). Всього на території Олександрійщини зафіксовано щонайменше сто балок. Розквіт сільських населених пунктів у нашому регіоні прийшовся на 20-ті – початок 30-х років, до голодомору. Під час голодомору кількість сільського населення різко зменшилася, а під час створення колгоспів знищені хутори. Починаючи з кінця 50-х років у нашому регіоні почалося ще одне різке скорочення сільського населення (вплинула індустріалізація). За статистикою, у 1970 році в Олександрійському районі було 108 сіл, у 2010 – 77, на даний час їх залишилося 74. Ще у 50-х роках багато сіл мали інші назви. У 20-30 роки була поширеною приставка до назв Червоне, Червона (Червона Пахарівка, Червоне Озеро), тоді ж з*явилися назви Пролетарське, Комінтерн і т.ін. Наразі все ці села будуть перейменовані. За останні 100 років це вже третя хвиля перейменування населених пунктів.
У презентації взяли учать вчителі, які допомагали у створенні посібників з історії та розвитку сіл Олександрійщини. Зокрема вчитель географії та біології Куколівського НВК Анатолій Шевцов розповів, що на даний час Морозівка, його рідне село, є одним з вимираючих: «У ньому одна-єдина вулиця – імені Попова. Вулиць імені Попова в Олександрійському районі більше немає ніде. 46-й космонавт Радянського Союзу і 96-й космонавт світу народився не в Олександрії, а в Морозівці. За переказами місцевих старожилів, батько Леоніда Попова був головою колгоспу в селі Морозівці. Там же майбутній космонавт ходив до школи, яку закрили у 1981 році. Мабуть, з ідеологічних міркувань в офіційних документах місце народження космонавта була змінене на Олександрію, а школа, де він навчався, значиться як №17 в Олександрії (її тоді ще не було). Чомусь історія замовчує зв*язок Леоніда Попова з Морозівкою. В цю книжечку увійшов весь матеріал, яким я володів. Матеріал продовжує збиратися. Крім Попова, у селі при досить невеликій кількості населення є унікальні люди. Наприклад, чоловік, який вижив на підводному човні «Курск». Є хлопець, який служив на підводному човні «Комсомолець». Думаю, що це видання продовжить історію існування села». Як керівник орнітологічної станції, Анатолій Шевцов подарував бібліотеці туристсько-краєзнавчий маршрут «Мальовничими стежками Куколівки», брошуру «Крилаті скарби Кіровоградщини» і наукове видання — каталог птахів Кіровоградської області.
Наталія Флакей, вчитель історії та правознавства Куколівського НВК, корінна жителька Косівки, так розповіла про своє село, що усім присутнім захотілося там побувати. «Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього, — зазначила Наталія Михайлівна. — Історію свою треба знати, а починати її вивчати потрібно з маленьких населених пунктів – з сіл, бо вони є основою району, області та країни. У шкільному курсі історії є розділ «Наш край». Але дітям немає звідки брати інформацію про свої села. Є лише невеликі довідки у книзі «Історія міст та сіл України», де інформація не завжди відповідає дійсності. Посібник «Село Куколівка» створений на основі документів та спогадів довгожителів села, які нам вдалося зібрати».
Леонід Балацький, як автор-упорядник, подарував бібліотеці ім.О.Пушкіна сім посібників із серії «Історія міст і сіл України.Кіровоградська область»: «Село Бандурівка», «Село Войнівка», «Село Долинське», «Село Куколівка», «Село Морозівка», «Селище Приютівка» і «Село Протопопівка». У гарно оформлених посібниках описується географія, історія, біографії видатних людей і діяльність організацій населених пунктів. Використано велику кількість карт, копій документів, архівних матеріалів, старих та авторських фотографій. Видання будуть цікавими широкому загалу читачів, вчителям географії, історії, учням шкіл, студентам та усім, хто цікавиться краєзнавством.
Видати посібники допоміг голова Олександрійської державної районної адміністрації Андрій Коломійцев. Перший комплект книг отримала саме міська бібліотека ім. О.Пушкіна, постійним і активним читачем якої є Леонід Балацький. Незабаром такий же подарунок знайде своє місце і у районній бібліотеці.
Директор бібліотеки ім. О.Пушкіна Любов Токарчук зауважила, що книги стануть корисними для багатьох людей, адже чимала кількість жителів Олександрії має коріння у селах району. Ознайомитися з посібниками можна у читальному залі міської бібліотеки імені О.Пушкіна. Електронний варіант посібників незабаром з*явиться на краєзнавчому порталі міської ЦБС.
Олена Карпачова
Залишити відповідь