Діабет краще попередити!
Про епідемію цукрового діабету в усьому світі лікарі говорять небезпідставно – за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ця хвороба вже уразила щонайменше кожну 11-у людину. В Україні кількість хворих останнім часом стрімко зростає, незважаючи на профілактичну роботу і пропаганду здорового способу життя.
Головний лікар Олександрійської центральної районної лікарні Валентина Гарагуля повідомила: в Олександрійському районі рівень захворюваності не збільшився, а от кількість пацієнтів, які поступають на лікування з серйозними ускладненнями, викликаними цукровим діабетом, дедалі зростає. Серед таких ускладнень: інфаркти міокарда (10-15 відсотків пацієнтів з таким діагнозом навіть не знали, що у них діабет), інсульти, ниркова недостатність, гангренозні ушкодження нижніх кінцівок. До речі, ці ускладнення все частіше виникають у людей працездатного віку – у чоловіків і жінок 45-50 років. І найстрашніше – останнім часом діабет виявляють у підлітків, вагітних молодих жінок.
– Зважаючи на це, ми вирішили провести акцію з раннього виявлення людей із підвищеним рівнем глюкози у крові, – розповіла Валентина Корніївна. – Перша цільова акція пройшла на базі смт Приютівки. Головною цільовою аудиторією ми обрали вихованців дитячого садочка, які мають надмірну вагу або скомпрометовану спадковість з боку батьків чи бабусь і дідусів. Обстеження проходило за згодою батьків, які також мали змогу перевірити рівень глюкози у крові. Були обстежені і школярі – учні 1-11 класів. В акції взяли участь вчителі, працівники шкіл, Цукрового заводу (понад 100 осіб), приватних підприємств «Каргіл» і «Агросвіт», співробітники селищної ради, мешканці селища. Про проведення обстеження було повідомлено заздалегідь, і у цьому нам допомогли депутат районної ради, завідувач амбулаторії сімейної медицини Андрій Данилюк, медичні працівники, директори шкіл, Приютівський селищний голова.
У Приютівці працювати шість медичних бригад. У п’яти кабінетах амбулаторії проводився забір крові й тестування. Обстеження було безкоштовним для усіх, хто скориставися можливістю взяти у ньому участь. Акція відбулася за спонсорської допомоги – 100 діагностичних тестів і два глюкометри виділила фірма «Фармак», адміністрація АЦРЛ забезпечила шість глюкометрів і близько 400 тестів. Благодійну допомогу надала громадська організація «Шлях до життя» та її керівник Анатолій Тримбач.
Усіх бажаючих, а їх виявилося більше 120, також оглянули і проконсультували вузькі спеціалісти районної лікарні – невропатолог, гастроентеролог, ендокринолог.
За результатами обстеження з оглянутих 64 школярів одного з навчальних закладів підвищений рівень цукру в крові виявлено у 10 дітей. Ті, у кого були виявлені проблеми, будуть детально дообстежені . Думаю, не у всіх з них діабет – можливо, хтось поснідав або пізно повечеряв напередодні. Більш точні результати будуть відомі після проведення біохімічного аналізу крові та ультразвукового дослідження. Ті, у кого підтвердяться проблеми зі здоров’ям, будуть поставлені на облік, їм призначать лікування.
Акція з виявлення латентного діабету серед дітей, підлітків та груп ризику за участю працівників Олександрійської центральної районної лікарні, Приютівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини та представника фармакологічної фірми «Фармак» І. М.Ковальчук дала наступні результати. Всього оглянуто 439 осіб (12 % від усіх мешканців селища Приютівки), з них дітей та підлітків – 129 (22% від загальної кількості) і 310 дорослих. З усіх обстежених з нормальним рівнем глюкози у крові (3,5 – 6 ммоль/л) – 342 особи (78%), 55 осіб (13%) мають пограничний рівень глюкози – 6,1 – 7 ммоль/л, підвищений рівень глюкози – 7 ммоль/л і вище – виявлено у 42 обстежених (9%).
Усім людям з пограничним і підвищеним рівнем глюкози у крові рекомендовано дообстеження протягом місяця. Найближчим часом – до Нового року – акція пройде у Новій Празі та у Червоній Кам’янці.
Як зазначила Валентина Гарагуля, обстеження виїзної поліклініки, які проводяться щонайменше двічі на тиждень, дають хороші результати. Олександрійська центральна районна лікарня запровадила таку форму роботи першою в області – ще з 2000 року. Як правило, виїзні обстеження проводять акушер-гінеколог, невролог, педіатр, хірург, фтизіатр, кардіолог, ендокринолог і гастроентеролог. Справа у тому, що на території Олександрійського району розташовані 75 сіл, які обслуговують 14 лікарських амбулаторій і 20 ФАПів, а решта 40 населених пунктів – взагалі без медпрацівників. Лікарі Олександрійської лікарні намагаються охопити увагою усі населені пункти, у першу чергу ті, де немає медпунктів і обладнання, приміром, електрокардіографа. У разі потреби на виїзді працює лаборант. Вузькі спеціалісти відвідують вдома тих диспансерних хворих, які з певних причин не можуть приїхати на прийом до лікарні. Крім того, ОЦРЛ посилює поліклінічну службу – з першого грудня у цьому лікувальному закладі приступив до роботи ще один ендокринолог.
Ярослава Волошко
Залишити відповідь