Безкоштовна юридична приймальня
Першого і третього четверга щомісяця у Центральній міській бібліотеці імені О.Пушкіна в рамках проектів «Платформа 3D: Добра, Довіри, Досвіду» та «Я маю право» з 12.00 до 14.00 працює юридична приймальня. Відвідувачів консультують фахівці Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, досвідчені юристи Максим Дегтярьов, Володимир Попович та Анна Лунга-Лягуша.
Болючі для людей та суперечливі питання про позбавлення батьківських прав, виплату аліментів, повернення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, захист від домашнього насильства та булінгу, ризики трудової міграції, захист своїх прав у суді – з цим до юристів ідуть найчастіше, з надією на допомогу.
Наприклад, у липні до юридичної приймальні при бібліотеці звернулася жителька міста, яка потребувала консультації з питань позбавлення батьківських прав, повідомляє блог Олександрійської МЦБС. Якщо вірити офіційній статистиці, кожен третій зареєстрований шлюб через деякий час розривається. Подружжя не знаходить спільної мови, а постійні сварки і конфлікти інтересів у сім’ї призводять до фактичного її розпаду і завершуються офіційним розлученням.
Найчастіше прав позбавляють саме батьків, бо після розлучення діти, як правило, залишаються з матір’ю. А батько, йдучи з сім’ї, часто про них забуває, не надаючи ніякої допомоги в утриманні та вихованні неповнолітніх дітей. Тоді мати починає замислюватися над тим, як позбавити прав батька своєї дитини. Саме з такого питання звернулася мешканка міста до головного спеціаліста Олександрійського місцевого центру з надання БВПД Максима Дегтярьова. Керуючись Сімейним кодексом, Конвенцією про права дитини та іншими нормативними документами, юрист надав вичерпну відповідь. Наступний відвідувач юридичної приймальні попросив роз’яснення стосовно своїх подальших дій з повернення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати. Як відповів М.Дегтярьов, право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Стягнення боргів із заробітної плати на користь працівників є одним із ключових завдань Міністерства юстиції України, тож фахівці Олександрійського МЦ з надання БВПД тісно співпрацюють у цьому напрямку з тими, кому роботодавець заборгував виплати.
Як розповіла заступник начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Олександрійського МЦ з надання БВПД Анна Лунга-Лягуша, фахівці Центру надають правову інформацію, консультації і роз’ясненя з сімейних, спадкових, соціальних, житлових, земельних, договірних питань, виконання рішення судів тощо.
Безоплатна первинна правова допомога включає в себе складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру), надання допомоги в забезпеченні доступу громадян до вторинної правової допомоги.
Також надання безоплатної вторинної правової допомоги – це захист, здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складання документів процесуального характеру.
Фахівцями Олександрійського МЦ з надання БВПД проводяться різнопланові правопросвітницькі заходи з метою підвищення правової обізнаності громадян про свої права, порядок їх реалізації та правового захисту. Серед них – дистанційні та мобільні консультування, вуличне інформування (поширення друкованої продукції), спільні з представниками органів місцевого самоврядування прийоми громадян тощо.
У ході проведення правопросвітницьких заходів у межах загальнонаціонального проекту «Я маю право!» фахівці Центру протягом 2019 року висвітлювали актуальні питання протидії домашньому насильству, профілактики та захисту від шкільного булінгу, легалізації праці, захисту трудових прав, порядку поновлення на роботі при незаконному звільненні, трудової міграції та ризиків працевлаштування за кордоном; порядку перерахування пенсій, отримання житлових субсидій та монетизації, оренди земельних паїв та порядку оформлення спадщини, порядку оформлення договору довічного утримання, отримання послуги «Муніципальна няня», виїзду з дитиною за кордон, стягнення аліментів.
На даний час особливо актуальними є проблеми захисту дітей та підлітків. Спеціалісти Олександрійського МЦ з надання БВПД консультують громадян з наступних тем:
«Безпечний інтернет для дитини: як не стати жертвою інтернет-шахрайства»;
«Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх, профілактика підліткової злочинності та дитячої безпритульності»;
«Порядок оформлення паспорта громадянина України при досягненні 14 років»;
«Безпека дітей під час літніх канікул»;
«Небезпечні місця для ігор (закинуті будівництва, залізничні колії та водоймища)» й ін.
Аудиторія, для якої фахівці Олександрійського МЦ з надання БВПД проводять правопросвітницькі заходи, досить різна. Це молодь (школярі, студенти, учні навчальних закладів), педагогічні колективи, бібліотекарі, безробітні громадяни, особи з інвалідністю, суб’єкти пробації, люди похилого віку, працівники органів місцевого самоврядування, голови громадських організацій та інші.
Дистанційні пункти доступу громадян до безоплатної правової допомоги діють на базі не лише Центральної міської бібліотеки ім. О.Пушкіна, а й в Олександрійському міськрайонному відділі філії Державної установи «Центр пробації» (з 10.00 до 12.00 кожного першого понеділка та другої середи місяця), у приміщеннях Олександрійського міськрайонного центру зайнятості, Територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Олександрії та Олександрійського району, геріатричного пансіонату, УВП УТОС, КЗ «Олександрійська психіатрична лікарня» (у разі виникнення потреби та під час проведення спільних просвітницьких заходів).
Для отримання безоплатної правової допомоги звертайтеся до Олександрійського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Олександрія, вул. Першотравнева, 18, тел. (05235) 7-04-40, 7-04-04. Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.
Ярослава Волошко
Залишити відповідь