26.02
2015

В одному з попередніх матеріалів розповідалося про незвичну судову справу, порушену трьома могутніми іноземними компаніями проти дрібного місцевого підприємства. Хотілося б знати, чим вона закінчилася?

С.Воронько, олександрієць

Мова йде про кримінальну справу, порушену проти власника двох олександрійських майстерень за позовом відразу трьох компаній – Adidas, Nike і Puma. Три відомі у всьому світі «кити» виробництва спортивних одягу, взуття та екіпіровки звинуватили дрібне підприємство у незаконному (тобто без їх відома і дозволу) використанні логотипів і назв даних фірм.

Як стверджують матеріали слідства, підприємець Н. облаштував дві майстерні з виготовлення шкарпеток власного найменування за допомогою спеціальних промислових верстатів з програмним управлінням ще у 1996 році. Але на початку січня 2013 року у даного підприємця виникла ідея прикрасити власний тривіальний виріб гучними назвами відомих фірм, що могло б посприяти кращому продажу шкарпеток. А це вже є серйозним правопорушенням.
Теж мені злочин, скажете ви. Яка з підпільних чи навіть напівлегальних «підвальних» фірм, починаючи з буремних 90-х, не грішила подібним, самовільно ліплячи на свої кустарні витвори марки знаменитих на весь світ компаній? Скільки ми тоді купували відверто бракованого і практично одноразового товару з кричущими логотипами Adidas, Sony, Panasonic, Rifle, Levi`s і тому подібне… А деякі фірми (наприклад, китайські чи малайзійські та ще чимало інших) і досі, випускаючи різну халтуру, послуговуються визнаними міжнародними авторитетами, таким чином зухвало обдурюючи покупця і наносячи моральні та матеріальні збитки справжнім «Адідасу», «Соні» та «Райфлу». От саме за таке незаконне використання брендів (торгових марок, захищених авторським правом) і передбачає міжнародне право сувору відповідальність – аж до кримінальної.


І подумати тільки: дрібна олександрійська трикотажна майстерня (а точніше – її шкарпетки з клеймом фальшивих «Адідас», «Найк», «Пума») потрапила якось на очі представникам відразу всіх трьох світових гігантів спортивного одягу та взуття! Гіганти дуже образилися на провінційну майстерню, яка тривалий час користувалася їхнім авторитетним іменем, і подали на неї позов до суду. На засіданнях інтереси українських філій компаній-позивачів представляли їхні адвокати, які спеціально для цього їздили на суд до Олександрії з Києва.
Чого ж вимагали «акули світового бізнесу»? Вустами звинувачення на суді це звучало так:

«Реалізовуючи свій злочинний намір, підприємець Н. у період з січня по липень 2013 р. (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), паралельно зі здійсненням своєї законної господарської діяльності, на 4-х верстатах, спеціально перепрограмованих для пошиття шкарпеток марки Adidas, Nike i Puma, без наявності відповідних дозвільних документів від власників вказаних знаків, виготовив та розфасував з метою подальшої реалізації на території Кіровоградської та прилеглих до неї областей 89798 пар шкарпеток, які були марковані знаками та фірмовими найменуваннями Adidas, загальною вартістю 3741583 грн. 33 коп., 27658 пар з маркуванням Nike на суму 2281785 грн. та 8600 пар, маркованих знаком Puma, – на 372638 грн. Незаконно виготовлену контрафактну продукцію Н. зберігав за місцем її виробництва з метою подальшого збуту споживачам.
Таким чином, підприємець Н. умисно, з корисливих міркувань порушив регламентований порядок здійснення господарської діяльності та відносин, які передбачені Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» і спричинив зазначеним підприємствам матеріальної шкоди на загальну суму 6396006 грн. 33 коп., що дорівнює роздрібній вартості всієї незаконно виготовленої продукції, офіційно встановленій її правовласниками на території України. Тобто, як пояснив один з адвокатів просту арифметику позивачів, одна пара шкарпеток фальшивої фірми витісняла з ринку пару справжніх фірмових шкарпеток.


Одним словом, звинувачення серйозні, адже зазначена сума збитків – це особливо великі розміри і дане порушення вже цілком «тягне» на кримінал – згідно з ч.3 ст.229 КК України. Відтак і позовні вимоги трьох «китів» з престижними брендами до провінційного підприємця були не менш серйозними: не лише відшкодувати їм 6 з добрим гаком мільйонів гривень, а й знищити верстати, на яких виготовлялися злощасні шкарпетки псевдо-“Адідас”, квазі-“Найк” та лже-“Пума”. Сама контрафактна продукція, звісно, була вилучена відразу після її виявлення на складі майстерень…
Весь судовий процес проходив складно. Підприємець спочатку не визнавав своєї вини і відмовлявся давати будь-які пояснення. Потім засідання неодноразово відкладалися через неявки то захисника звинуваченої сторони, то свідків. Але кожного разу адвокатура позивачів справно приїздила з Києва до Олександрійського міськрайонного суду на засідання. Здавалося б, провінційному підприємцю, який потрапив у поле зору «сильних світу цього», не позаздриш: вони так просто своє не упустять…
Але фінал історії виявився несподіваним. Після декількох відкладених і проведених засідань восени 2014 р. потерпілі подали заяви, у яких… прохали закрити провадження по справі, оскільки вони відмовляються від підтримання обвинувачень і претензій до Н. не мають! Виходячи з цього, а також керуючись відповідною статтею КПК України, суд постановив закрити кримінальне провадження по даній справі.
Столичний адвокат Євген К., який представляв на суді інтереси компаній Nike i Puma, на наше прохання цей демарш прокоментував так:

«Для виробників зі світовим ім’ям відсудити якихось 6 мільйонів гривень є не дуже важливим. Для них головне – принципова позиція у відстоюванні своїх законних прав. Отож моральне задоволення позивачі отримали, і їм цього достатньо».

Одним словом, «акули світового бізнесу» виявилися не такими вже й кровожерливими…

Цікаві факти. Найстарішою з трьох компаній є Adidas, заснована німцями, братами Адольфом і Рудольфом Дасслерами ще на початку 1920 р. Найперший задум – пошиття ортопедичного взуття і капців для тренувань спортсменів-інвалідів, яких було багато після першої світової війни. Puma – дітище Рудольфа Дасслера, який у 1945 р. начебто посварився зі своїм братом і заснував власну подібну фірму. А Nike з’явилася аж у 1964 р. завдяки американському бігуну на довгі дистанції Філу Найту та його тренеру Білу Бауерману. До речі, прочитання назви, як «Найк», є поширеною помилкою, оскільки слово не з англійської мови: назва походить від імені грецької богині перемоги Ніки, а тому більш достовірним буде «Нік».
У взутті Adidas свого часу перемагали Мохаммед Алі і Джо Фрезер, Штеффі Граф та Боб Бімон. А також Гунде Сван, Мішель Платіні, Ейсебіо, Зінедін Зідан, Девід Бекхем, Ліонель Мессі і багато інших легенд спорту. Не геньбували «буржуйською» фірмою і радянські спортсмени, як наприклад, Лев Яшин, Валерій Борзов, Віра Звонарьова – список можна продовжувати дуже довго.

Олександр Наріжний

, , , , , , .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень