31.05
2024

Військова агресія росії проти України викликала масштабні руйнування виробничого капіталу та інфраструктури, принесла людські жертви та соціальні втрати. Війна призвела до скорочення робочих місць і доходів, зменшення купівельної спроможності й обсягів накопичених активів. Наприклад, лише за перший рік війни національна економіка втратила 29,2% реального внутрішнього валового продукту, а 13,5 млн осіб змушені були покинути свої домівки. Більше 7 млн осіб опинилися за межею бідності, а рівень бідності населення сягнув 24% (дані державної статистики).

Експерти Світового банку і Єврокомісії оцінюють пошкодження від війни в Україні в період з 24 лютого 2022 р. до 24 лютого 2023 р. в сумі 134,7 млрд доларів, а потреби у відновленні країни – 410,6 млрд доларів (поточні дані станом «на сьогодні», на жаль, поки що недоступні).
Як наслідок, повномасштабна війна в Україні має дуже тяжкий вплив на ринок праці. Через зменшення економічної активності в більшості регіонів України рівень безробіття зріс до 30% (це також офіційні дані за минулий рік, на які слід робити поправку з урахуванням поточної ситуації). Також значно зменшився рівень доходів населення.
Аналітики зазначають: станом на кінець 2023 року щонайменше 5 мільйонів працівників втратили роботу через бойові дії в Україні, ще понад 7 мільйонів були змушені покинути країну. У регіонах, де досі тривають бойові дії, були зайняті близько 10 мільйонів працівників. І всі ці цифри постійно зростають, оскільки війна триває і агресор продовжує руйнувати нашу економіку.
Як результат, на ринку праці, який і в мирні часи в Україні був далеким від досконалості, склалася особлива ситуація, котрої раніше не було: з одного боку, мільйони кваліфікованих та інших працівників втратили роботу через руйнацію економіки, а з іншого – малий, середній та навіть і великий бізнеси, які проявили вражаючу живучість в умовах війни, відновлюючи та організовуючи з нуля своє виробництво, тепер надзвичайно гостро потребують навченого (чи хоча б працездатного) персоналу, який вони втратили в результаті мобілізації людей в сили оборони та через вимушену міграцію населення. Таке собі замкнене коло.
І тут надзвичайно важливим постає питання перекваліфікації, адже в умовах, коли знайти роботу за фахом складно, можна спробувати себе у принципово новій сфері, вважають аналітики. Існує ряд ресурсів, які допомагають українцям опанувати нові професії або підвищити власну кваліфікацію. Про деякі з них нам розповіли в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості.
Наприклад, одним з таких державних програмних напрямків є «Ваучер на навчання». Як пояснюють фахівці, це документ, що дає право за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття пройти перепідготовку, підвищити кваліфікацію за професіями та спеціальностями, а також підготовку на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні у навчальних закладах чи у роботодавця.
– Хто може отримати ваучер на навчання від служби зайнятості?
– Громадяни, які мають професійно-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер та підвищити свій професійний рівень.

Отже, ви можете отримати ваучер:
– якщо ваш вік перетнув позначку 45-ти, ви маєте страховий стаж не менше 15-ти років, однак ви ще не набули пенсійного віку;
– якщо ви звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової поліції або Державної кримінально-виконавчої служби України у зв’язку із скороченням чисельності штату або за станом здоров’я;
– якщо ви звільнені з військової служби після участі в АТО/ООС та не набули права на пенсію;
– якщо ви є внутрішньопереміщеною особою і для вас відсутня підходяща робота.
(Більш детально про все можна дізнатися на сайті: https://www.dcz.gov.ua/storinka/vauchery)
Консультацію щодо ваучера на навчання та інших послуг служби ви, як завжди, можете отримати у будь-якому центрі зайнятості, зручному для вашого відвідування.
– Ще одним із напрямків підтримки економіки і поліпшення стану ринку праці, про який зараз багато говорять у соціальних рекламах ЗМІ, є підтримка українського виробництва. Що робить для цього держава у цьому контексті?
– Сьогодні набирає обертів масштабна урядова програма «Зроблено в Україні»: це ініціатива, спрямована на підтримку вітчизняного виробництва та стимулювання попиту на українські товари.
Мета кампанії – спонукати українців підтримувати вітчизняних виробників і таким чином впливати на зростання валового внутрішнього продукту.
Для посилення власної економіки Міністерс-тво економіки України закликає громадян купувати продукцію національних виробників, а виробників – маркувати свою продукцію, яку буде легко виокремити завдяки спеціальному логотипу «Зроблено в Україні»
– Як мені, рядовому споживачу, приєднатися до платформи?
– Перш за все відвідайте сайт https://madeinukraine.gov.ua/ та завантажте логотип, наліпки і гайд із впровадження державних інструментів.
Використовуючи логотип «Зроблено в Україні», ви даєте згоду на обробку даних і внесення вашої компанії до реєстру українських виробників.
Державна служба зайнятості доєдналася до реалізації державної програми, і вже сьогодні в Україні на базі обласних центрів зайнятості та їхніх філій відкрито 5 регіональних офісів «Зроблено в Україні».
В офісі підприємці можуть отримати допомогу та консультації щодо:
– урядових грантових програм підтримки діючого бізнесу, а також сприяння започаткуванню власного бізнесу;
– можливостей підвищення за сприяння служби зайнятості якості робочої сили шляхом отримання ваучера на професійне навчання;
– компенсаційних програм для роботодавців, які створюють нові робочі місця, працевлаштовують на них безробітних громадян, внутрішньо- переміщених осіб, облаштовують робочі місця при працевлаштуванні громадян з інвалідністю.

Необхідно наголосити, що програма «Зроблено в Україні» – комплексна політика, покликана підтримувати українських виробників і посилювати економіку держави. Йдеться не лише про роздрібні товари для побутового споживання, а й про інші напрямки: пріоритетний доступ українських виробників до програм стимулювання попиту на українські товари, дешеві кредити й гранти для інвестицій та на розширення виробництва. Для прикладу, отримання компенсаційних виплат, що можуть стати реальною допомогою роботодавцям та зменшити фінансове навантаження на роботодавця зі сплати податків, на придбання необхідного обладнання, а заощаджені кошти працедавці можуть спрямувати на розвиток бізнесу та збільшення заробітної плати працівникам.
Детально про цю новацію, яку автори-законотворці означили образним слоганом «Усі в плюсі, коли зроблено в Україні», можна дізнатися на сайті за посиланням https://madeinukraine.gov.ua/#how-work
Тільки разом ми можемо зробити українську економіку сильнішою!
(Редакція ОТ вдячна за надану інформацію начальнику Олександрійського міськрайонного центру зайнятості Ірині Мукієнко).


Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень