10 запитань юристу
У неділю, 8 жовтня, своє професійне свято відзначатимуть судді, слідчі, прокурори, нотаріуси, юрисконсульти й адвокати – усі причетні до юриспруденції. Символом свята є Феміда — загальновизнаний образ правосуддя. Найчастіше її зображують із зав’язаними очима, в руках вона тримає меч і ваги. Ваги — древній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло. Меч символізує відплату і духовну силу, а пов’язка – неупередженість. День юриста України — привід, щоб привітати всіх знайомих служителів Феміди з професійним святом. А ми напередодні цієї дати поставили 10 запитань юристу ГО «Десяте квітня» Галині Клочко.
1.Розкажіть про себе. Звідки Ви, де навчалися, де працювали і працюєте, чому вибрали професію юриста.
– Родом я з Олександрійщини. Маю двох доньок, чоловік з перших днів війни пішов воювати, брав участь у звільненні окупованих ворогом територій. За першою професією я бухгалтер. Коли навчалася в училищі, у період літніх канікул ми з одногрупницею знайшли тимчасову роботу бухгалтерами на одному з підприємств нашого міста, заробили свою першу заробітну плату і хотіли вкласти її в щось корисне. Тому вирішили пройти комп’ютерні курси, по закінченні яких отримали сертифікат. Мені було дуже цікаво навчатися, і професія подобалася. Ми з подругою мали великі плани, що після училища, яке ми закінчили з червоними дипломами, продовжимо навчання у вузі. Вона мріяла отримати професію юриста, яка для мене взагалі була невідомою, а я хотіла стати бухгалтером з вищою освітою. Однак мої мрії розбилися, оскільки помер батько, а мама не змогла б матеріально забезпечувати моє навчання. Роботи за фахом я не знайшла, однак в Олександрійському міському суді звільнилося місце друкарки. Мене взяли з випробувальним терміном – сертифікат про навчання на комп’ютерних курсах став у пригоді, хоча на той час в суді не було комп’ютерів. Звісно, що в мене не було досвіду, я навіть не знала, як включати друкарську машинку, але потрібна була робота. Друкувати необхідно було серйозні документи – ухвали, постанови, вироки, рішення. Щодня доводилося докладати максимум зусиль, щоб навчатися друкувати швидко і грамотно, зарекомендувати себе здібним працівником і залишитися на цій роботі. До цього часу я взагалі не була знайома ні з юриспруденцією, ні з роботою суду. В суді був чудовий невеликий дружній колектив – як родина. Досвідчені працівники – розумні, відповідальні, старанні люди з великим стажем роботи в суді, на яких хотілося рівнятися, – передавали свій досвід наступникам. Працювати в юридичній сфері мені сподобалося. І це зіграло вирішальну роль у виборі професії юриста. Я здобула вищу освіту в Юридичній академії України імені Ярослава Мудрого (Національний університет) у Харкові. Поєднувала роботу і навчання, часто доводилося вчити матеріал ночами. Працювала в суді секретарем судових засідань, помічником судді. Отже, професію юриста я обрала вже тоді, коли побачила роботу професіоналів у цій сфері. Це цікава і водночас складна справа, яка вимагає постійного вдосконалення знань, самоосвіти, наполегливості, витримки.
Звільнилася з Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області у зв’язку з відставкою голови суду, в якої я була помічником на час виконання нею повноважень. Потім пройшла конкурсний відбір на посаду юриста в громадській організації «Десяте квітня», партнером якої є Агентство ООН у справах біженців. На цій роботі мене оточують юристи-професіонали, а сама організація має міцний фундамент якості надання допомоги.
Якого досвіду набули в процесі своєї роботи, чого вчить ця професія і якими якостями має бути наділений юрист для того, аби бути затребуваним, успішним і компетентним?
– За час роботи отримала практичний досвід у сфері цивільного, трудового, сімейного, адміністративного, господарського, кримінального права. Я навчилася самоорганізації, витримці, умінню долати труднощі, відповідальності, старанності, рішучості. У цій професії перш за все треба залишатися людиною – чесною, порядною, відвертою, відповідальною.
А щоб бути затребуваним, необхідно надавати якісні послуги, мати хороші знання та практичний досвід, позитивні кейси вирішення справ, поважати людей. Юрист повинен вміти пояснити складні юридичні поняття, правові норми, дати поради простою та зрозумілою мовою, вміти вислухати, бути рішучим. Знання і досвід самі собою не приходять, це постійна наполеглива праця.
3.Чим складна Ваша робота і що в ній надихає, приносить задоволення? Чи є можливості для професійного зростання?
– Є відомий вислів Конфуція: «Оберіть професію до душі, і ви жодного дня не будете працювати». Моя професія дійсно була обрана мною за покликом серця, і це є рушійною силою в роботі. Потрібно любити свою роботу і прагнути допомагати людям якнайкраще.
Юрист відповідальний за те, що він радить людині, яку консультацію надає, які документи складає, який спосіб захисту обирає тощо. Один із головних принципів у роботі – не нашкодити. Це дуже відповідально. Потрібно досконало розібратися в питаннях, з якими до тебе звертаються, знайти спосіб вирішення проблем. Зараз я працюю з внутрішньо переміщеними особами, які вимушені були змінити місце проживання через військову агресію рф. У кожного з них своя складна і важка життєва історія. Треба знаходити вихід з різних стандартних і нестандартних ситуацій. Через війну з’явилися питання, які потребують законодавчого врегулювання, прийняття нових законів. Є деякі питання, які наразі ще не можна вирішити.
Кожне звернення для мене важливе, і я намагаюся допомогти комплексно і максимально, на всі 100 відсотків. Результати роботи надихають, адже докладені зусилля не були марними. Це приносить задоволення.
Можливості професійного зростання у юриста є завжди. Він може бути і нотаріусом, і адвокатом, і прокурором, і слідчим… Окрім того, кожен у своїй діяльності може вдосконалюватися. Мені завжди подобалося отримувати нові знан-ня, я проходила різні курси.
Чим займається громадська організація «Десяте квітня»? Де розташований офіс в Олександрії і де особисто Ви надаєте юридичні консультації у сферах сімейного, адміністративного, трудового, цивільного права?
ГО «Десяте квітня» створена заради захисту прав людини та розвитку суспільства, співпрацює у партнерстві з Агентством ООН у справах біженців, захищає права вразливих груп: біженців, внутрішньо переміщених осіб, осіб без громадянства та інших, хто не здатен зробити це самостійно. Організація надає юридичну, психологічну та соціальну допомогу. ГО неодноразово надавала речову допомогу переселенцям – матраци, ковдри, постіль, посуд, гігієнічні набори, одяг, взуття, забезпечувала місця компактного проживання побутовою технікою. В Олександрії юридичні консультації надаються в приміщенні ЦНАПу Олександрійської міської ради, в Центральній бібліотеці, в Олександрійському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Офіс «Десятого квітня» знаходиться за адресою: м.Олександрія, пл.Соборна, 10 (комп’ютерна академія «Шаг»). Попередньо на прийом можна записатися за телефоном: 096 165 70 01 (з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 18:00).
З якими питаннями звертаються до Вас люди? Це тільки внутрішньо переміщені особи, чи є і місцеві? На яку допомогу від Вас і від «Десятого квітня» вони можуть розраховувати? Чи є ці послуги безкоштовними?
– Звертатися за юридичною допомогою можуть внутрішньо переміщені особи, також консультуємо і місцевих мешканців. Послуги надаються безкоштовно.
Переселенців цікавлять питання з відновлення втрачених правовстановлюючих документів; встановлення фактів, що мають юридичне значення (факт смерті, народження, належності правовстановлюючих документів тощо); отримання статусу внутрішньо переміщених осіб; соціальні та пенсійні виплати (невиплата, відмова в призначенні допомоги на проживання, відмова в переведенні пенсії з окупованих територій); питання пошкодженого/знищеного майна(складання у зв’язку з цим заяв до правоохоронних органів) у сфері житлового, сімейного права, трудових відносин тощо.
Окрім юридичних консультацій, юристи ГО «Десяте квітня» складають заяви, звернення, позовні заяви.
Наприклад, до нашої організації звернулися переселенці з АРК, їм було відмовлено в переведенні пенсії, оскільки пенсійна справа залишилася на окупованій території. Довелося захищати їхні права в судовому порядку. Наразі вони вже отримують пенсію.
Наша організація намагається бути уважною до кожного, тому до проблеми людини підходимо комплексно, намагаємося вирішити не лише юридичні питання , а й інші супутні. Так, до юриста звернулися пенсіонери (у яких двоє дорослих синів померли, і вони залишилися самі), які через війну вимушені були залишили свою затишну домівку. Їм близько трьох місяців затримували виплату допомоги на проживання, було з’ясовано причини. А в цей час допомогли отримати продукти харчування, ГО надала обігрівач, звернулася до організації, яка надала грошову допомогу.
В іншому випадку склалося так, що під час війни мати та бабуся евакуювалися з зони бойових дій окремо від своїх малолітніх дітей, які перебували в лікарні і теж були евакуйовані. Вже перебуваючи за новим місцем проживання, вони безрезультатно намагалися їх розшукати. Ми допомогли в оформленні звернень, зокрема до Уповноваженого ВРУ з прав людини. Юрист знайшла контакти соціальної служби, дізналася про загальну ситуацію. Мати та бабуся мали можливість розпочати спілкування з дітьми. Родина знову разом.
З чого складається Ваш звичайний робочий день?
– Ведення прийому, надання юридичних консультацій, складання та друк різних документів, поїздки до місць компактного проживання переселенців, відрядження, участь у нарадах, обговореннях. Часто доводиться з’ясовувати як в телефонному режимі, так і через пошук в Інтернеті місця евакуації різних організацій, з якими пов’язані відносини в переселенців та в які потрібно направити запити. Це, зокрема БТІ, органи місцевого самоврядування.
Професія юриста дуже затребувана, у вишах завжди величезний конкурс на цю спеціальність. Але ж, напевно, у ній, як і скрізь, є міфи і реальність. Якщо можна, наведіть приклади.
– Професію юриста часто романтизують та ідеалізують. Але в реальності вона не така вже легка. За гарними картинками і фото успішних юристів криється велика праця. Ця справа вимагає великої працездатності та відданості. Зазвичай студенти вступають на цю спеціальність, бо не знають, куди вступати, а юрист – це ж так престижно! У фільмах чи книжках юристів он як зображують! І лише маленький відсоток абітурієнтів вступає вчитися за справжнім покликом і надалі працює за цією професією.
Починаючи від вступу до вишу, з перших курсів навчання, багато хто потрапляє в сувору реальність. Без докладання значних зусиль цю професію не освоїш. Не менше сил потрібно і після того, як отримав диплом і почав працювати.
Наразі моя старша дочка навчається на двох спеціальностях, одна з них юрист. Тому вона реально розуміє, що не все так легко і просто.
Робота з людьми вимагає багато душевних, фізичних і моральних сил, вона дуже енергозатратна. Як відновлюєте сили? На що вистачає вільного часу?
– Я віруюча людина, все, що я маю в житті, завдячую Богу. Він допомагає мені відновити мої сили. Прогулянки на свіжому повітрі, час, проведений з сім’єю, у колі друзів без сумніву є тим, що додає натхнення. Іноді графік роботи настільки інтенсивний, що важко збалансувати робочий та особистий час.
9.Якби була можливість повернутися у минуле, чи обрали б знову професію юриста?
– Так, обрала б! Однозначно, оскільки я живу цим і вкладаю свої ресурси в улюблену справу.
Ваші побажання колегам з нагоди Дня юриста.
– Наразі лише одне побажання: мирного неба, Перемоги, міцного здоров’я, щоб рідні та близькі були поруч.
Ярослава Волошко
Залишити відповідь