27.07
2023

Цьогоріч Олександрійська дитяча художня школа (ОДХШ) відзначає півстолітній ювілей. Звучить солідно, і закладу справді є чим пишатися. Багато це чи мало – вирішуйте самі, але тут варто зазначити, що і перший директор, і дехто з перших викладачів, і перші випускники, дякувати Богові, ще серед нас і можуть розповісти багато цікавих історій про школу та її життя.

Починаючи з часів, коли “художка” працювала у підвалі на Луначарського і дотепер, коли вона розміщується в історичній будівлі на Бульварній, змінилося багато чого – часи, лад, директор і викладачі, звичайно, виросли нові покоління учнів, а у програмі з’явилися нові дисципліни. Незмінним залишається лише високий рівень знань, умінь та навичок, який дає цей заклад початкової мистецької освіти. А все тому, що тут бережуть традиції старої академічної школи. А класика, як відомо, вічна.
Отже, 50 років тому в Олександрії було вирішено відкрити художню школу, адже музична в нашому місті вже працювала. До цього моменту в Олександрії не було спеціалізованого навчального закладу такого спрямування, діяли лише декілька майстерень місцевих художників – Я.Серебрієра, В.Дяченка та інших.
На початку 1970-х місцева влада помітила талант і організаторські здібності Степана Ніколенка – викладача наочної агітації Олександрійського культосвітнього училища, і запропонувала йому взяти на себе створення в місті художньої школи. Степан Федорович заснував художню школу і очолював її з моменту відкриття у 1973 до 2012 року.

26 липня 1973 року Олександрійська дитяча художня школа була урочисто відкрита у підвалі п’ятиповерхового житлового будинку на вулиці Луначарського, 28 (сьогодні – Софіївська) і багато років працювала саме у цьому приміщенні, де отримали початкову мистецьку освіту декілька поколінь олександрійців. Першими викладачами школи були талановиті художники В.Дяченко, В.Коляда, М.Хорольська, В.Посипай, Т.Михайлова.
Багато випускників Олександрійської художньої школи стали професійними митцями і викладачами, дехто з них і сьогодні працює в альма матер. Їх жартома кличуть другим поколінням вчителів закладу. Серед них – заслужений художник України Олександр Охапкін, Наталія Жеребило та інші. Серед викладачів ДХШ 80-90-х можна виділити учнів О.Охапкінка – Анатолія Лигуна та Ларису Талман, а також Костянтина Гончаренка, Олену Якименко, Олену Тонофрей, Тетяну Усенко.
У 2002 році художня школа змінила адресу – переїхала до приміщення колишнього дитячого садочка на вулиці Бульварній,7 (тоді – Свердлова). Будівля, де заклад працює і зараз – пам’ятка архітектури місцевого значення. Це колишній житловий будинок початку ХХ століття. Школа перебуває у комунальній власності та підпорядкована управлінню культури і туризму Олександрійської міської ради.
Сьогодні в художній школі працюють п’ять викладачів вищої категорії, не враховуючи директора: Олександр Охапкін, Юлія Надточа, Костянтин Колісник, Світлана Микита і Наталія Колісник. За кожним педагогом закріплений клас, який він веде до завершення 4-річного навчального процесу. Окрім занять, колектив школи популяризує образотворче мистецтво в ході виставок робіт учнів та викладачів, бесід та лекцій, майстер-класів, участі в культурних заходах.

За 50 років Олександрійська дитяча художня школа має понад 1000 випускників. 468 з них стали професіоналами в образо-творчому мистецтві різних напрямків (живопис, графіка, дизайн, скульптура, архітектура). Учні школи – постійні учасники і неодноразові переможці Всеукраїнських та міжнародних конкурсів дитячої творчості у Польщі, Канаді, Данії та інших країнах. Стіни закладу прикрашають численні грамоти, дипломи, Подяки та нагороди, кращі роботи учнів. Щороку 30-40 відсот-ків випускників продовжують навчання у вишах художньо-образотворчого спрямування.

Святкування 50-річчя художньої школи пройшло 2 червня в Олександрійському театрі. Захід сумістили із випускним. У холі театру організували виставку робіт учнів. Гостями заходу стали представники влади, колеги зі сфери культури, мистецтва, реставрації, колишні випускники, батьки учнів. Виступаючі вітали директора школи Вікторію Носову, викладачів (серед яких заслужений художник України Олександр Охапкін), випускників, учнів із ювілеєм та вручали подарунки. Випускникам 2023 року були вручені свідоцтва про закінчення пов-ного курсу навчання Олександрійської дитячої художньої школи.
Вікторія Носова очолює Олександрійську дитячу художню школу з 2013 року. Вона – викладач декоративної композиції.
«До цього заходу ми готувалися півроку, – розповіла Вікторія Юріївна. – Ще у лютому почали запрошувати на відзначення ювілею випускників минулих років. На жаль, багато з них зараз за кордоном, тому приїхати вони не змогли, але прислали відеозвернення, які були показані на урочистостях 2 червня. Вітали художню школу з ювілеєм один із перших випускників Віталій Чернуха – головний архітектор Черкас та київський підприємець Святослав Воробченко – він був у другому випуску. Обидва приїхали особисто. Приємно було бачити на святі Ганну Тимофієнко – директорку художньої школи ім. Осьмьоркіна міста Кропивницького та Євгенію Малявкіну – голову Спілки директорів мистецьких шкіл Кіровоградської області, очільницю музичної школи №1 ім. Нейгауза.
Ми ретельно готували виставку робіт учнів – намагалися максимально повно представити на ній усі дисципліни, які викладаються у навчальному закладі. Тож у театрі наші гості могли побачити кращі твори з живопису, станкової композиції, декоративної композиції, зокрема – паперової пластики, скульптури.
Кількість учнів художньої школи в останні роки приблизно однакова – 120-125 осіб. На навчання приймаємо з 10-11 років, і впродовж 4 років учні вивчають рисунок, живопис, станкову та декоративну композицію, скульптуру, історію образотворчого мистецтва і паперову пластику. Усі дисципліни веде один викладач, він же – класний керівник. Лише паперову пластику та історію образотворчого мистецтва викладає Наталія Колісник.
Наша школа – одна з небагатьох в Україні, яка дає якісну академічну базу, а це надійний фундамент. Багато художніх шкіл сьогодні відступили від академічної школи навчання. А у нас жорсткі вимоги, критичне ставлення, класична манера викладання – і це дає якісні високі результати. Ми дотримуємося старих традицій і бережемо їх. Звичайно, вимоги витримують не всі, тож до випуску навчаються лише ті, хто дійсно може і хоче».
Людина має бути успішною в житті, і в цьому чималу роль відіграє вдалий вибір саме своєї професії. Завдання художньої школи – сформувати міцне підгрунтя для цього вибору, розкрити творчий потенціал кожної особистості. Тож можна бути впевненими: Олександрія і надалі даватиме вдалий старт талановитим художникам, скульпторам, реставраторам, архітекторам, які завжди з ностальгією та гордістю згадуватимуть щасливі роки навчання в Олександрійській дитячій художній школі.

Олена Карпачова, випускниця ОДХШ

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень