17.03
2023

Нещодавно у міськраді відбулося цікаве засідання постійної комісії з питань комунальної власності та житлово-комунального господарства. «Цікаве», бо на ньому обговорювалося питання, яке хвилює всіх олександрійців, що живуть у будинках, де є централізоване опалення. Це питання нарахування оплати за опалення місць загального користування.

З цією проблемою до редакції вже багаторазово зверталися олександрійці. Ось один з листів, що прийшов на нашу адресу від мешканців будинку № 36 на пр. Будівельників. “У нас на під’їзді вивісили об’яву, в якій КП “Теплокомуненерго” звертається до абонентів своєї мережі і повідомляє, що у жовтні 2022 року зроблено “розподіл згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів комунальних послуг”. У ньому говориться, що споживачам, “які користуються послугами централізованого опалення, зменшено нарахування, а споживачам, які відключені від нього, збільшено нарахування за загальнобудинкові потреби”.
Хочемо зазначити, що переважна більшість мешканців уже 19 років не вважаються їхніми абонентами. Проте їм виставили рахунки за абонентське обслуговування, та ще й які! Наприклад, за 3-кімнатну квартиру вийшло майже 1,5 тис. гривень за три місяці! У деяких квартирах вартість автономного опалення нижча, ніж оця абонплата від ТКЕ.
Комунальники посилаються на наказ від 2018 року, де вказано, що можна брати плату за опалення місць загального користування. Але ж у реальному житті все не так. У нас ніхто не опалює місця загального користування. У нашій 5-поверхівці батареї у під’їзді не гріють, бо відключені ще десь з 1996 року.
І такі оголошення висять по всьому мікрорайону Перемога, де у переважній більшості мешканців уже давно стоїть індивідуальне опалення, а у під’їздах немає батарей. Чи не задорого зацінили свої послуги тепловики? Як може неіснуюче опалення під’їзду та підвалу коштувати більше, ніж опалення усіх квартир? Це чиясь недбалість чи цілеспрямоване знущання над мешканцями?
Ті, у кого немає субсидій, не хвилюються – хай собі вивішують, що хочуть, а ми за холодне повітря платити не будемо. А ось субсидіанти хвилюються і обурюються – суми виставлені вражаючі.
І ще питання: чому абоненти ТКЕ платять менше, ніж ті, у кого автономне опалення? Виходить, що неабоненти мають платити за абонентів? Це що, якась нова справедливість по-Олександрійськи?
Пам’ятаємо, як на початку 2000-х, коли припинилася подача тепла у наші домівки, ми влазили у великі борги, брали кредити, щоб встановлювати індивідуальне опалення, а тепер виходить, що ми ще й винні залишилися комунальникам.
Якщо комунальники не припинять це зухвале здирництво, будемо вимушені звертатися до вищих інстанцій”…
Мабуть, під цим листом могли б підписатися тисячі городян – і абонентів, і неабонентів ТКЕ. Люди обурені ще й тому, що ніхто ніяких роз’яснень їм не дав, не пояснив суть постанови та методику обчислення. Кореспондент «ОТ» намагався з’ясувати, що до чого, але керівник КП “Теплокомуненерго” Алла Грибачова відіслала його до постанови – читайте, мовляв, там усе написано. Ну, звісно ж, чому тоді дивуватися, що люди звинувачують у всіх гріхах комунальників та відмовляються сплачувати рахунки…
– Є законодавчі акти, є нормативи, є методика обчислення нарахувань за надане і спожите тепло. Ми їх не можемо порушувати. Ми, як надавачі послуг, маємо їх дотримуватися. Так само і споживачі послуг мають їх виконувати, – ось таку «мантру» від теплопостачальників, написану, як під копірку, можна знайти у матеріалах ЗМІ на цю тему.
А ось що розповів голова постійної комісії міськради Михайло Матвієнко: “Це питання вже давно хвилює і цікавить депутатів міськради. До нас теж звертаються обурені люди, які не розуміють, за що мають платити. Тому ми й зібрали засідання комісії, щоб вислухати директора КП “Теплокомуненерго” та вирішити, як нам діяти далі.
Вона розповіла про законодавчі акти, якими оперує комунальне підприємство, але питань залишилося багато і, скоріш за все, вони мають бути направлені не виконавцям законодавчих актів, а саме до законотворців. Наприклад, мені незрозуміло, чому ті, хто має індивідуальне опалення, мусить платити за опалення місць загального користування (МЗК) більше, ніж ті, у кого централізоване опалення?
Далі. У постанові вказано, що, якщо у МЗК немає систем опалення, але воно передбачене технічною документацією, то управляюча компанія повинна її відновити. Зрозуміло, що це відбуватиметься за рахунок мешканців, але не зрозуміло, як бути, наприклад, тим, хто придбав квартиру вже після того, як ці системи вийшли з ладу, або були вирізані? Чому вони повинні сплачувати за чиїсь «гріхи»?
На жаль, міська влада не уповноважена вносити будь-які зміни у законодавчий документ, але звернутися до Міністерства регіонального розвитку громад та територій, яке розробляло документ, ми можемо.
Тож ми хочемо у зверненні описати всі названі проблеми і запропонувати міністерству їх розглянути та внести зміни у методику нарахування.
Отже, на засіданні було вирішено вивчити питання можливості прийняття Програми по раціональному використанню послуг КП «Теплокомуненерго», а також запропонувати управлінню ЖКГ розробити проєкт звернення до Міністерства розвитку громад та територій України з пропозицією про вдосконалення цієї Методики та подати його на затвердження міській раді…
А поки депутати готують звернення, ТКЕ справно виставляє рахунки, люди нервують, а питань стає все більше. Чому не можна створити комісію (депутатську, громадську, міжвідомчу – назвіть, як хочете) для обстеження житлового фонду на предмет наявності систем опалення (тих самих батарей) у під`їздах домівок? Батарей, які мають бути відновлені, ще немає (коли будуть і чи будуть колись взагалі – невідомо), а нарахування вже йдуть.
І чи не було б логічно спочатку встановити демонтовані прилади опалення, а вже потім робити нарахування? Поки ж виходить, що люди платять за послуги, яких не отримують.


Б. Миронов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень