Прокуратура і війна
Про те, як працює прокуратура під час воєнного стану, ми попросили розповісти керівника Олександрійської окружної прокуратури Артема Моргая.
(Нагадаємо, що починаючи з 2021 року територіальна юрисдикція окружної прокуратури поширюється на Олександрійський, Онуфріївський, Петрівський та Світло-водський райони).
– Робота нашої установи не зупинялася, незважаючи ні на що, адже прокуратура стоїть на захисті інтересів громадян, держави, суспільства, – розповів Артем Сергійович. – Завдання, які покладалися на нас у мирний час, ніхто не відміняв, проте під час воєнного стану до них додалися й інші. Зокрема, робота з вимушеними переселенцями по збору інформації, яка стосується воєнних злочинів країни-агресора. І якщо ми говоримо про підсумки року, що минув, то почну саме з цієї теми.
На території, підпорядкованій окружній прокуратурі, проживало майже 15 тисяч ВПО. Нашим завданням було провести роботу з ними для з’ясування фактів пошкоджень рухомого та нерухомого майна або їх повного знищення внаслідок ракетно-бомбових ударів та воєнної агресії Російської Федерації, а також порушення нею законів та звичаїв війни, що призвели до смерті людей. Прокуратурою опрацьовуються списки зареєстрованих громадян, організовуються зустрічі для їх допиту. На даний час нами відпрацьовано більше 1,5 тисячі громадян, з яких частина погодилася дати покази у якості потерпілих, у тому числі для використання їхніх свідчень у міжнародних судових інстанціях, зокрема Міжнародного кримінального суду. Наразі прокураторую та органами поліції вже внесено до єдиного реєстру досудових розлідувань більше 200 кримінальних проваджень за ч. 1.2 ст. 438 КК України, у яких проведено ряд слідчих дій, пов’язаних зі збиранням доказів воєнних злочинів. Усі ці факти ми опрацьовували та направляли до Служби безпеки України для здійснення подальшого досудового розслідування.
Стосовно інших напрямків роботи, то за минулий рік до суду скеровано 11 кримінальних проваджень за злочини у бюджетній сфері. Наприклад, це стосувалося будівництва медичних амбулаторій у Червоній Кам’янці та Пантаївці. Як з’ясували наші слідчі, те, що було відображено на паперах будівництва, і те, що було виконане в реальності, значно відрізнялося одне від одного і, зрозуміло, не на користь держави.
Взагалі способів “дерибанити” народні кошти існує багато. Наприклад, з цього ж списку справ одне стосувалося прокладання тротуару в Світловодську. Як з’ясовувалося, при виконанні робіт був застосований асфальт, який не відповідав нормам ДБН. Таким чином, підрядна організація “заощадила” на матеріалах 1 млн гривень.
Зараз у нашому провадженні ще три справи, по яких повідомлено про підозру посадовим особам. Це заволодіння державними коштами та махінації на будівництві.
Також однією з важливих ділянок нашої роботи є запобігання корупції. Ми постійно відслідковуємо порушення адміністративного характеру. В основному це стосується невчасного подання декларації, порушення правил її подання або внесення недостовірних відомостей.
Що стосується кримінальної корупції, то тут прокуратура також не стоїть на місці. До суду скеровано 9 обвинувальних актів. Як приклад, можна виділити кримінальне провадження у сфері земельних відносин.
Так, в селі Бандурівці виявлено організовану злочинну групу. Колишній голова сільради у змові з депутатом сільради та землевпорядником роздавали земельні ділянки своїм наближеним особам. Робилося це таємно, без рішення сесії. У підсумку таких оборудок державі нанесено шкоди в сумі 900 тис. гривень. Зараз матеріали справи скеровані до суду. Якщо провина обвинувачуваних буде доведена, то їм загрожує від 3 до 6 років позбавлення волі.
Займалася прокуратура у минулому році й питанням міського сміттєзвалища. Виявлені факти порушення екологічного законодавства, через що відбулося забруднення ґрунту і підземних вод. За вказаним фактом у 2021 році проти директора підприємства, який займався сміттєзвалищем, скерований до суду обвинувальний акт, який на даний час перебуває на розгляді. У зв’язку з цим уже протягом 2022 року повідомлено про підозру колишньому директору УЖКГ міста за неналежне виконання службових обов’язків, що призвело до вищевказаних збитків.
У лісовій сфері виявлено 12 фактів незаконної вирубки лісових насаджень. Вісім матеріалів уже скеровані до суду, ще чотири готуються. Загальні збитки, нанесені державі, по тих провадженнях, що передані до суду, оцінюються у більше ніж 800 тис. гривень.
21 провадження стосується браконьєрства. Більшість з них – це незаконний вилов риби у Дніпрі, але подібні факти виявлені і на річці Інгулець. Загальна сума збитків сягає 2,6 млн гривень.
Також за сприяння нашої прокуратури було повернуто державі право розпорядження земельною ділянкою водного фонду Іскрівського водосховища загальною площею 724 гектари. До цього нею користувалися приватні особи без правоустановчих документів.
Отже, прокуратура, як і раніше, стоїть на охороні закону та продовжує виконувати свою роботу професійно та якісно.
В. Петренко
Залишити відповідь