Врожай i цiни
Як проходить збір врожаю в нашому районі та чому зростають ціни на продукти харчування? Про це у матеріалі нашого кореспондента.
Після вересневих дощів, які завадили аграріям своєчасно завершити осінню кампанію, минулого тижня роботи продовжилися. Як розповів начальник відділу агропромислового розвитку та екології Олександрійської РДА Олександр Ткаченко, незважаючи на всі труднощі, що постали перед сільгоспвиробниками з початком війни, навесні у поля вийшли всі аграрні господарства, розташовані у нашому районі.
– Звичайно, були побоювання, що під час війни можливі будь-які сценарії, які можуть завадити працювати аграріям, проте все обійшлося, – каже Олександр Миколайович. – Ранні зернові зібрані 100-відсотково. Врожайність по культурах склалася наступна: озимий ячмінь – 48,7 центнерів з гектара, озимий ріпак – 22,6, горох – 20,6, ярий ячмінь 27,4, озима пшениця – 42,3.
За даними на 16 жовтня соняшнику зібрано 71 відсоток від прогнозованих площ збирання, при цьому врожайність склала 23,7 центнера з гектара.
Під урожай 2023 року вже посіяно 94 відсотки озимого ріпаку від запланованого, також ведеться сівба озимої пшениці та ячменю.
Паливом і посівним матеріалом аграрії забезпечені у необхідній кількості.
Стосовно зростання цін, то це питання не до аграріїв, а до тих, хто закуповує і перепродує врожай. Адже окрім об’єктивних чинників, як-то, наприклад, зростання цін на паливно-мастильні матеріали або посівний матеріал, є й інші, іноді геть не зрозумілі. Я теж, як і всі споживачі, ходжу до магазинів і теж дивуюся, чому це зненацька яйця, що стали все горезвісними мемами у соцмережах, так стрімко подорожчали? Що можна сказати напевно – врожаю для забезпечення потреб держави вистачить…
У свою чергу керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова повідомила, що у Кіровоградській області врожаю пшениці вистачить і для забезпечення хлібом жителів регіону, і для наступної посівної: “Для внутрішніх потреб області використовується всього 10% (максимум), зібраного врожаю. Якщо казати про продовольчу безпеку, жителі нашої області разом з переселенцями достатньо забезпечені”…
А ось що кажуть столичні експерти з приводу росту цін на продовольство. Через війну в Україні зростають ціни, зокрема на продукти. Серед причин – значне подорожчання енергоносіїв, пального, яке сьогодні майже повністю імпортується, та емісія гривні. Стосовно подорожчання яєць, то за повідомленням Кабінету Міністрів, внаслідок російської збройної агресії проти України було втрачено близько 20% їх промислового виробництва.
Від початку року станом на кінець серпня (за вересень даних поки що немає), згідно з інформацією Державної служби статистики, «продуктова» інфляція склала 25%. За вісім місяців цього року соняшникова олія подорожчала на 13,8%. Ціни на овочі від початку року зросли аж на 58,5%. Приблизно на стільки ж подорожчали фрукти – на 60,2%.Експерти пояснюють це тим, що значна частина півдня України опинилася під російською окупацією, а це унеможливило постачання сезонної продукції з регіону, де традиційно її виробляють найбільше.
«У нас просто фізично випав величезний регіон. Херсонщина завжди була овочевою столицею України, – зазначає економічний експерт Олег Пендзин. А ось зниження цін на овочі та фрукти наприкінці літа пов’язане з врожаєм на решті території країни, що не є окупованою. Дуже чітко прослідковується сезонний фактор цін на продовольство. І цей рік не був винятком, оскільки коли на ринок масово починає приходити продукція з відкритого ґрунту, то, звичайно, вона перебиває по цінах будь-який парник, будь-який імпорт».
Ціни на овочі, зокрема на так званий борщовий набір, для українців є певним маркером. Ще одним маркером є сіль. У травні найбільший в Україні виробник солі – державне підприємство «Артемсіль», розташоване в Соледарі Донецької області, через постійні обстріли з боку ворога припинив діяльність. У результаті на вітчизняному ринку виник дефіцит цього продукту, а ціни на нього злетіли. Утім ситуацію вдалося вгамувати завдяки збільшенню імпорту.
Ще одним стратегічним продуктом є гречка. Вона почала серйозно дорожчати ще у 2019-му. Напередодні вторгнення, у лютому 2022 року, її середня роздрібна ціна складала понад 50 гривень за 1 кілограм. Улітку її ціна подекуди доходила до 100 гривень за кілограм. Проте останнім часом гречка дешевшає, зараз вона коштує в середньому 78 гривень за 1 кілограм і до кінця року навряд чи буде дорожчати. Це пов’язане з тим, що на внутрішньому ринку утворився надлишок. Її завжди брали або Росія, або Білорусь. З ними ми зараз не торгуємо, тому вся вироблена гречка залишилася в країні.
Та в перспективі це не дуже добре. «Результат буде наступним: ціна впаде, виробник не посіє гречку наступного року, і в нас буде шалений дефіцит гречки. Через відсутність постачань із Росії та Білорусі взяти її не буде звідки, і думаю, що наступного року ціна на гречку дуже сильно зросте», – переконаний Пендзин.
«Ціни будуть зростати – це навіть не прогноз, а констатація факту. Цього року інфляція складе приблизно 30%. І стільки ж наступного року. За такої інфляції деякі продукти харчування можуть дорожчати і на 50%, і на 70%, і на 100%», – каже економіст Олексій Кущ.
Щодо інших продуктів харчування, то до кінця поточного року подорожчають фрукти і особливо овочі, вважає він. Також дорожчатиме хліб.
«Ціна на хліб зростатиме, оскільки в неї велика частка вартості газу, електроенергії. Також дорога логістична складова», – говорить Олексій Кущ.
З початку 2022 року хліб в Україні вже подорожчав на 29%, і, як прогнозують експерти, до кінця року ціни на нього зростуть ще мінімум на 7-8% (тобто загалом за рік – 36-37%).
Скоріш за все, далі дорожчатимуть і курячі яйця. До цього їхня ціна спадала через перевиробництво, спричинене блокуванням експорту. У серпні ціни поповзли вгору, і якщо в липні десяток яєць коштував менше 30 гривень, то сьогодні – вже понад 45.
«Зараз виробництво скоротилося, ціна на комбікорм зросла, ціна на яйце теж пішла вгору. Я думаю, що вона далі буде зростати, і яйця дуже сильно подорожчають до кінця року, – зазначив Олег Пендзин. – 70% ціни яйця – це комбікорм. Треба дивитися, що буде з ціною кукурудзи. Якщо кукурудза сильно підскочить у ціні, чекайте значного подорожчання яєць – десь ще на 15-20%».
Поки що незрозуміла ситуація із соняшниковою олією. Вона є одним із найголовніших продуктів вітчизняного експорту, і якщо можливостей для вивезення найближчим часом знайдено не буде, олія залишиться на внутрішньому ринку, а ціни, відповідно, якщо й не впадуть, то й не зростуть. Та попит на неї є за кордоном.
Як бачимо, прогнози невтішні, навіть «стриманий» в оцінках Національний банк України, вважає, що ціни на харчові продукти до кінця 2022 року зростуть на 31%. Єдине, що додає оптимізму – ствердження чиновників усіх рівнів про те, що голоду в країні не буде!
Г. Сергєєв
Залишити відповідь