8.09
2022

Незважаючи на війну, в Олександрійській громаді не припинялася і не припиняється робота міського територіального центру. Як розповіла його директор Олена Грінчак, на сьогоднішній день установа надає соціальні послуги громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах та не можуть самостійно подолати негативний вплив ситуацій, зумовлених такими чинниками, як: похилий вік, інвалідність, невиліковні хвороби, що потребують тривалого лікування, бездомність, малозабезпеченість – і потребують надання соціальних послуг за місцем проживання чи в приміщенні територіального центру.

– Для тих, хто вперше звертається за допомогою, пояснюю, що для її отримання спочатку подається заява до управління соціального захисту населення міськради, яке визначає право на обслуговування на підставі акту оцінки потреб, що складається фахівцями територіального центру. Для цього ви можете самостійно звернутися до управління або (якщо маєте можливість) відразу до фахівців територіального центру, які допоможуть у зборі необхідних документів, а потім передадуть їх до управління, – розповідає Грінчак.
– До уваги береться майновий та сімейний стан заявника, склад родини та їхні доходи за попередній квартал перед зверненням. Після отримання рішення від управління соціального захисту складаємо індивідуальний план надання соціальних послуг та підписуємо з людиною договір.
Треба відзначити, що раніше рішення про надання послуг на безоплатній основі приймалося з урахуванням сімейного стану, тобто на безкоштовному обслуговуванню перебували громадяни, які не мали рідних, а тепер до уваги береться лише матеріальне становище особи або сім’ї.
Соціальні послуги в терцентрі надаються безкоштовно, платно та з установленням диференційованої плати. На якій основі буде отримувати громадянин соціальні послуги, залежить від сукупного доходу, фінансового стану підопічного. Для цього є норми, встановлені відповідною постановою Кабінету Міністрів. Наприклад, якщо ваша пенсія менше 4,054 гривень (два прожиткових мінімуми для осіб, що втратили праце-здатність), то соціальні послуги будуть для вас безкоштовними. Якщо від 4,054 до 8,108 (чотири прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність), то 25 відсотків за надані соціальні послуги вам компенсує держава.
Тим, у кого пенсія вище 8,108 гривень, соціальні послуги будуть надаватися платно. Така категорія людей у нашому місті невелика. Як це не прикро, більшість наших пенсіонерів та інвалідів мають значно меншу пенсію. Проте треба зазначити, що розцінки на соціальні послуги центру на порядок нижчі, ніж у будь-яких приватних чи комунальних установах. Наприклад, вартість одного сеансу масажу – 10 гривень! Жіноча стрижка коштує 25, чоловіча – 17 гривень.
Важливо знати, що вимушено переміщені особи також мають право на безкоштовне обслуговування.
Робота центру розподілена між трьома відділами. Перше відділення займається наданням допомоги вдома – це 410 підопічних, яких обслуговує 3 соціальні фахівці та 41 соціальний працівник. До їхніх обов’язків входить допомога маломобільним людям, які не здатні до самообслуговування, а саме: придбання продуктів та ліків, приготування їжі, прибирання житла, виконання гігієнічних процедур.
Також вони займаються комунікацією та захистом інтересів отримувачів соціальної послуги в державних і місцевих органах влади, в установах, організаціях, підприємствах. Це, наприклад, сплата та звірка комунальних послуг, вирішення питань з оформленням субсидій, пільг, сприяння в отриманні медичних послуг тощо.
Треба віддати належне нашим працівникам, які роблять цю важку, але важливу справу. Адже окрім фізичного навантаження, інколи доводиться отримувати і моральне. Підопічні (а це зазвичай хворі люди) бувають різними за характером, за проявом емоцій. Тож треба мати неабияку витримку, щоб стримано і якісно виконувати свої обов’язки.
Друге відділення займається адресною натуральною та грошовою допомогою. У ньому працюють перукар, швачка, прачка, 2 робітники комплексного обслуговування та водій служби соціального таксі.
Третє відділення займається організацією денного перебування підопічних. В ньому працює три фахівці та медична сестра з лікувальної фізкультури. Підопічні за бажанням отримують соціальні послуги з вимірювання тиску, ваги, можуть скористатися послугами тренажерного залу, масажу та магнітотерапії. Для них також працює Університет третього віку, до якого входять факультети: філософії, літературний, прикладного мистецтва, здорового способу життя, фінансової та комп’ютерної грамотності. З середини вересня за бажанням наших підопічних розпочинає роботу новий філологічний факультет – української та англійської мови. Факультети користуються великою популярністю серед активної частини олександрійських пенсіонерів. Для тих, хто не хоче сидіти, як-то кажуть, у чотирьох стінах, хто хоче спілкування, – це добра нагода вийти у “світ”. І не тільки вийти, а навчитися чомусь новому. Наприклад, як працювати з гаджетами, спілкуватися через застосунки Viber, Telegram, зареєструватися у “Дії”, замовити ліки за найпривабливішою ціною зареєструвавшись у застосунку “Доступні ліки”, переказати горошові кошти рідним, заплатити за комунальні послуги. Ця тема настільки користується попитом, що заняття відвідують і наші працівники.
Слухачі університету не тільки прагнуть спілкування, а й хочуть бути корисними, особливо зараз – під час війни. Вони допомагають плести маскувальні сітки, самостійно в’яжуть килимки, шкарпетки для військових. Зараз займаються збором кришок від пластикових пляшок. Кошти від цієї зданої вторинної сировини підуть на потреби військових.
Якщо говорити мовою цифр, то з початку року на обліку в терцентрі перебуває 1884 особи. За цей період робітниками відділення адресної допомоги надано 3579 послуг, серед яких перукарські послуги, ремонт та пошиття одягу, прання, прибирання, ремонтні роботи, обробіток земельних ділянок, косіння трави, рубання дров, транспортні послуги “соціальним таксі” тощо.
Натуральної спонсорської допомоги надано у вигляді одягу, взуття б/в на суму 2,2 тис.грн; благодійного хліба на суму 37 тис.грн; гігієнічних наборів на суму 25,4 тис.грн; продуктових наборів на суму 127,7 тис.грн; грошової допомоги на суму 10,2 тис.грн.
Завдяки допомозі місцевої влади, нам нарешті зробили опалення у приміщеннях, якого не було, мабуть, останніх десять років. Поміняли вікна на металопластикові, освітлення – на енергозберігаюче, зробили ремонт у туалеті, актовий зал пристосували для занять у групах.
Окремо треба сказати про напрямок роботи з так званою категорією безхатченків. У нас є фахівець, який спеціалізуються саме за цим напрямком. Його “клієнти” це люди асоціальні, без місця реєстрації та проживання, часто без документів. Їх відновлення – кропітка робота, яка потребує комунікації з різними установами, а також особливого підходу до самих підопічних, які не люблять спілкування з державними установами.
Зараз ми маємо повноваження надавати реєстрацію місця проживання цих людей за адресою територіального центру. Це дає змогу засвідчити особу, призначити пенсію або соціальну допомогу, оформити за потреби групу інвалідності та почати процедуру відновлення документів. Ми, як куратори цього процесу, “ведемо” підопічних по всьому ланцюжку оформлення через державні органи.
Знання цих процедур зараз добре допомагає нашим фахівцям під час роботи з вимушеними переселенцями, адже багато з них прибули до нашого міста, не маючи при собі нічого, навіть документів.
На жаль, військовий стан не дозволяє проводити масові заходи, проте ми і в таких умовах, з дотриманням безпекових умов, намагаємося проводити якнайбільше заходів для наших підопічних. Так, у рамках Міжнародного дня благодійності, який щороку відзначається 5 вересня, у територіальному центрі відбулася акція. У цей день всі наші підопічні, хто звернувся в територіальний центр, отримали за бажанням безкоштовні послуги перукаря, прачки, спеціаліста з точіння ножів та ножиць, а також скористалися послугами бібліотеки, тренажерного залу, отримали гуманітарну допомогу.
За останні дні 30 бажаючих працівників та підопічних територіального центру щепилися від коронавірусу. Для них це була третя, бустерна доза, зроблена вакцинами CoronaVac або Pfizer. Для зручності мобільна бригада виїздила до терцентру, де і провела кампанію з імунізації.
На наступному етапі в соціальній установі планують вакцинувати й інших співробітників та охочих підопічних, за необхідності, для маломобільних, вакцинацію буде проведено вдома за місцем проживання.
Наприкінці хотілося б сказати, що практика нашої роботи показує, що багато людей не знають про можливість отримання в територіальному центрі різних соціальних послуг. Тож звертаюся до всіх, кому потрібна допомога та підтримка, – приходьте до нас, ми обов’язково допоможемо!
Чекаємо на вас за адресою:
м. Олександрія, вул. Першотравнева,9 (Будинок побуту ІІ поверх), працюємо в робочі дні з понеділка по четвер з 8.00 до 17.00, обідня перерва з 12.00 до 12.45, в п’ятницю з 8.00 до 15.30, обідня перерва з 12.00 до 12.30.

В. Петренко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень