21.04
2022

Про сьогоднішні проблеми соціальної сфери Олександрії, про роботу закладів культури, освіти та допомогу переселенцям в інтерв’ю для “ОТ” розповіла заступник міського голови Ірина Чемерис.

– Що відбувається зараз у культурному середовищі Олександрії? Чим займаються його працівники?
– Сказати, що культурне життя у місті зупинилося з початком війни, буде не зовсім вірно. Пауза була перші дні, а після співробітники культури активно долучилися до роботи по підтримці нашої армії та переселенців.
Природньо, що під час війни не до розваг, вистав та концертів, проте як не було б нам усім важко, а життя має продовжуватися і суспільство чекає від діячів культури підтримки і натхнення. Людям потрібна віддушина, тож місцева влада має відповісти на запит суспільства. Зараз ми готуємо серію вуличних концертів від наших митців. Плануємо перший пробний виступ провести вже цього тижня напередодні Великодня. Під час його проведення волонтерами буде організований збір коштів на підтримку наших воїнів. Якщо захід пройде успішно, будемо проводити їх і надалі.
Бібліотеки проводять різноманітні заходи, зустрічі, майстер-класи, які цікаві не тільки місцевим жителям, а й переселенцям. Краєзнавець Ольга Божко проводить екскурсії по видатних місцях Олександрії для всіх охочих. Це сьогодні особливо актуально через велику кількість людей, що зупинилися у нашому місті. У звичайному режимі працює наш музейний центр.
З 1 квітня Міністерство культури та інформаційної політики України дозволило проводити масові заходи, але ми поки що тримаємо паузу: справа в тому, що укриття наших закладів культури не розраховані на велику кількість людей. У театрі взагалі немає бомбосховища, а в укритті ПК “Світлопільський” не можна одночасно розмістити під час тривоги і відвідувачів закладу, і мешканців навколишніх будинків.
Що стосується позашкільної освіти, то у режимі онлайн працюють музична та художня школи. Але якщо потрібна консультація, то їх проводять наживо.
– Як працює освітянська галузь міста?
– Багато освітніх закладів зараз зайняті під житло для переселенців. Школи, як і по всій країні, працюють онлайн, а у дитсадках відкрили шість груп для працюючих батьків. Зараз там 64 дитини, і поки що цього достатньо. Якщо буде потреба, відкриємо ще. Групи працюють у дитсадках, які розташовані по всій лінії міста, щоб батькам було зручніше водити дітей до найближчої дошкільної установи.
Також у місті працюють спортивні секції та гуртки. Так, наприклад, у секціях зараз тренується 897 дітей, з яких 47 – переселенців.
– Кількість переселенців у місті зростає з кожним днем, а чи достатньо ресурсів для їх розміщення?
– Чотири гуртожитки освітніх установ обласного підпорядкування вже заповнені і зараз іде мова про те, щоб і кілька дитсадків пристосувати не лише для ночівлі приїжджаючих, а й для більш тривалого проживання. До цієї роботи підключилися міжнародні організації ООН і Юнісеф, які пропонують свою допомогу. Також розглядаємо варіант розміщення переселенців в одному з корпусів дитячої лікарні, з цією ж метою плануємо зробити ремонт в одному зі студентських гуртожитків, де останнім часом ніхто не проживав. Міжнародні організації готові виділити на це кошти.
– Нещодавно міський голова Сергій Кузьменко сказав, що міська влада планує організувати допомогу проїжджим переселенцям. Яким чином це буде зроблено?
– Через наше місто щодня проходять кілька евакуаційних потягів. Часто в них їдуть люди, які, тікаючи під обстрілами від бойових дій, мають при собі лише мінімум необхідного. Тож Укрзалізниця звернулася до нас із проханням організувати на вокзалі під час зупинки потягів роздачу води, засобів гігієни, продуктів. Місцева влада взялася організувати цю роботу. Ми звернулися до волонтерів, підприємців, і вже зараз іде збір необхідних речей, а безпосередньо роздачею займуться працівники вокзалу і волонтери.
– Як справи з соціальним захистом? Усі пільги виплачуються, допомога малозахищеним та людям з інвалідністю надається?
– Пенсії, субсидії виплачуються своєчасно і в повному обсязі. Є проблеми з виплатами переселенцям. Справа в тому, що через велику їх кількість з’являються черги та “зависає” програма.
Проте співробітники ЦНАПу та відділу соцзахисту працюють без вихідних і роблять все можливе, щоб переселенці відчували якнайменше незручностей. Іноді доводиться починати робочий день за півтори години до початку прийому, щоб встигнути внести відомості до реєстрів, які дають збої в робочі часи.
Усього ж за даними на 18 квітня у місті зареєстровано 4,6 тисячі переселенців.
Також, як повідомляв міський голова Сергій Кузьменко, благодійний фонд “Турбота” щодня дворазово годує всіх бажаючих переселенців. Спочатку кількість обідів складала близько 500, але щотижня їх кількість збільшується на 120-130. Годувати таку кількість людей не просте завдання, але це буде робитися, поки переселенці не почнуть отримувати державну допомогу.
Минулого тижня було ухвалене рішення, яке даватиме можливість переселенцям похилого віку отримувати соціальні послуги вдома. Це дозволяє міському територіальному центру безоплатно надавати переселенцям соціальні послуги по догляду вдома без врахування доходів. У першу чергу мова йде про громадян похилого віку та інвалідів, які терміново потребують допомоги.
Також нашим завданням є максимальне інформування цих людей. Окрім існуючої гарячої лінії, яку ми запустили буквально у перші дні війни (Треба додати, що Ірина Чемерис була не тільки одним з ініціаторів її створення, а й сама перші дні чергувала на лінії. – Авт.), минулого тижня відкрили власний Телеграм-канал для переселенців. Тут оперативно надаватиметься інформація з питань вільного житла та вакантних посад для переселенців, які тимчасово проживають в Олександрійській громаді. Також висвітлюватимуться офіційні новини, що стосуються організації життя та побуту внутрішньо переміщених громадян.
Для зворотного зв’язку у цьому каналі буде публікуватися телефон створеного нами кол-центру, де кожний зможе отримати відповідь на свої запитання. Це допоможе також більш чітко розуміти, які потреби і проблеми виникають у переселенців, і реагувати на них. Зараз для чергування на гарячій лінії підшукуємо волонтерів, які мають досвід такої роботи.
Ще треба зазначити, що в одному із дитячих садочків міста ми організували рехаб – центр, де люди з першої хвилі біженців допомагають тим, хто зараз тікає від війни. Ці активісти налагодили контакти з міжнародними організаціями, з нашими волонтерами і тепер мають можливість допомогти таким же, як і вони. Зараз вони вже вийшли на самостійний рівень матеріального забезпечення – самі забезпечують центр одягом, їжею, медикаментами та всім іншим, що першочергового потрібне переселенцям.
– У місті працює вже кілька центрів допомоги. Хто координує їхню роботу?
– Це якраз входить у мої обов’язки. Таких центрів у нас чотири, і для їх злагодженої роботи потрібна організація взаємодії (Координати центрів та напрямки роботи опубліковані на сторінці “ОТ”. – Авт.). В одному тільки координаційному центрі волонтерів, що розташований у приміщенні колишнього банку «Надра» по пр. Соборному, 66 щодня проводиться величезний обсяг роботи, направлений на допомогу постраждалим від війни. Тож віримо у перемогу і працюємо для неї!

С. Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень