Вікторія Косяк про роботу депутатів
Вже більше як півроку в Олександрійській міській раді працюють народні обранці 8-го скликання. Тож час підвести проміжні підсумки і дізнатися про роботу депутатського корпусу. Для цього ми зустрілися з секретарем міськради Вікторією Косяк.
– Вважаю, що депутатський корпус цього скликання підібрався гідний. Депутати, і особливо молоді – ті, хто прийшов до міськради в перший раз, працюють надзвичайно активно. Видно, що люди переживають за своє місто, вони сповнені ідей, можна сказати – у них жага діяльності й очі горять.
– А як взагалі формується діяльність депутатів?
– Насамперед, вона формується в процесі спілкування зі своїми виборцями. Саме тут визначаються проблемні питання.
– Практика попередніх років свідчить, що ці питання найчастіше стосуються вирішення комунальних проблем – вивіз сміття, ремонт доріг тощо. Як депутати мають їх вирішувати?
– Вирішувати такі питання депутат повинен не власними коштами, хоча, якщо він має бажання і можливості, то це його справа. Депутати місцевих рівнів – це такі собі волонтери, які працюють не за зарплату, а відповідно до переконань. Їхнє завдання – знайти шляхи вирішення питання, сформувати запит до відповідної служби. Якщо це більш складне питання і потребує ухвалення по ньому відповідного рішення ради, депутат вносить проєкт рішення на розгляд ради, попередньо обговоривши його у депутатських комісіях.
На сьогоднішній день таких проєктів рішень виноситься мало. Натомість, частина з уже поданих проєктів носять, на мою думку, більш політичний характер. Зокрема, вони не мають конструктивної складової і реально мало впливають на життєдіяльність громади та її жителів. Можливо, це робиться заради піару. Але це право депутата, яким він повноцінно користується.
А щодо депутатських обов’язків, ще раз повторю: серед них немає встановлення лавочок або прибирання сміття. Їхнє завдання – зробити так, щоб відповідні служби, підприємства і організації виконували свої функції, в тому числі встановлювали лавочки чи вивозили сміття.
– Але якісь кошти виділяються на роботу депутатів?
– Так, є депутатський фонд, кошти на який були виділені з міського бюджету. На цей рік сума склала 30 тисяч гривень на кожного депутата. Кожен з них має право на свій розсуд направити кошти на потреби своїх виборців, але не на свою діяльність. Ці питання регламентуються відповідним положенням, а кошти проходять через управління соціального захисту населення. У переважній більшості випадків – це матеріальна допомога на лікування громадян, які звертаються до депутатів.
– З якими питаннями найчастіше звертаються до народних обранців?
– Найбільше запитань стосується комунальної сфери – це облаштування територій дитячими майданчиками, асфальтування прибудинкових територій, освітлення вулиць.
На другому місці асфальтування вулиць. На третьому – надання інформації з різних питань. Наприклад, просять надати інформацію щодо тарифів, правил установки лічильників і таке інше. У такому випадку депутат надає звернення або запит до відповідної установи чи служби.
– У депутатів є графіки прийомів, але практика показує, що їх ніхто не дотримується – депутати часто їх ігнорують, а виборці навіть не знають дні, години, місце прийомів. Може, потрібно скасувати графіки або змусити депутатів їх дотримуватися?
– Відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», в обов’язки депутата входить визначити дні, години та місце прийому виборців. Змусити депутата чітко дотримуватися графіку ніхто не має права – це його особиста справа. Однак, від того, наскільки депутат близький до виборця, в тому числі і за допомогою прийомів, залежить його репутація.
А скасувати прийомні години не в наших повноваженнях. Можу сказати зі свого особистого прикладу, у мене завжди чимало роботи, але люди йдуть постійно, і як правило, попри встановлений графік. Звичайно, я нікому не відмовляю в прийомі, якщо на той час я не перебуваю на нарадах чи засіданнях комісій і т. ін. Але краще було б, якби люди все ж таки дотримувалися графіку прийомів, бо через таку невпорядкованість доводиться переносити свою заплановану роботу або відкладати її на позаробочий час. Це, погодьтеся, не дуже зручно.
– У липні пройшли звітно-виборні збори в квартальних комітетах. Депутати брали у них участь?
– Ми запрошували всіх депутатів взяти участь у зборах відповідно до свого виборчого округу. На жаль, з 38 взяли участь тільки 22. І дуже шкода, адже на таких заходах збирається чимала кількість жителів, і тут вони піднімають найболючіші свої проблеми. Знову ж таки – бути присутнім чи ні вирішує сам депутат, і це особисто його справа.
У той же час хочу відзначити роботу депутатів Романа Жосана, Юрія Котова, Євгенія Моцного, які найактивніше відвідували звітно-виборні збори. Депутати спілкувалися з мешканцями, розбиралися з наболілими проблемами, шукали шляхи їх вирішення.
Якщо подивитися на цифри, то всього на розгляд сесій було винесено 248 питань, кількість депутатських звернень – 158, у тому числі депутатських запитів – 32. Найбільше звернень/запитів надійшло від Віталія Заріцького – 29, Олени Богоявленської – 15. Я особисто подала 27.
Серед піднятих питань найбільше стосуються благоустрою територій – 46, будівництва та ремонту вулиць, доріг – 23, надання інформації для забезпечення роботи депутата чи створення депутатських комісій – 11.
– Судячи з публікацій на сайті міськради, дуже багато уваги вами приділялося прийняттю Статуту Олександрійської громади. Подібні документи були і раніше, але вони носили декларативний характер і припадали пилом на полицях.
– Ось тому ми і вирішили, що новий Статут нашої громади повинен бути максимально наближений до людини, щоб це було конкретне керівництво до дій. Адже статут громади можна порівняти з конституцією у державному масштабі.
Над його розробкою працювала робоча група у складі депутатів, працівників міської ради та представників громадськості. Розробка нового Статуту зайняла чимало часу, причому неробочого, усі члени робочої групи активно над ним працювали, і, сподіваюся, цей основоположний документ буде прийнятий на найближчій сесії.
С. Сергєєв
Залишити відповідь