23.11
2018

О шостій ранку 240 депутатів проголосували за бюджет на 2019 рік. Депутатам знадобилася година, аби розглянути сам бюджет, і вся ніч, щоб дійти згоди щодо змін у бюджетне і податкове законодавство. Доходи і видатки бюджету перевищують 1 трильйон гривень, але між ними є розрив у майже 90 млрд грн, тож дефіцит бюджету наступного року становитиме 2,3% ВВП.

пенсійне посвідчення

Повыдомляє ВВС Україна.

Бюджет передбачає, що у 2019 році українська економіка зросте на 3% при інфляції у 7,4%. Між першим і другим читанням як доходи, так і видатки бюджету зросли на 18 млрд грн. Чи не найбільшим джерелом такого підвищення – аж на 9 млрд грн – стало очікуване зростання рентних платежів за видобуток газу через рішення уряду про підвищення цін на газ для населення.

Депутати також не зрадили своїй багаторічній практиці розглядати зміни до Бюджетного і Податкового кодексів фактично, паралельно із розглядом проекту бюджету, який має враховувати ці зміни. За кілька годин до розгляду проекту бюджету і ще до півночі депутати ухвалили зміни до Бюджетного кодексу, які впливають на низку норм проекту бюджету. Зміни мали 185 поправок, і остаточний варіант кількох із них ухвалювався з голосу. До того ж попри те, що зміни і доповнення до законів України про оподаткування мають вноситися не пізніше, аніж за шість місяців до початку нового бюджетного року, і набувати чинності з початку нового бюджетного року, цьогоріч податкові зміни вчергове ідуть одночасно із бюджетним процесом.

Але цього разу у проект бюджету до другого читання уряд навіть вніс зміни, що визначалися законопроектом, ухваленими лише у першому читанні. Тож після кількох перерв, що тривали більшу частину ночі, депутати спочатку розглянули ці зміни до Податкового кодексу, і через годину вже внесли їх у проект бюджету.

Зокрема, йдеться про такі зміни:

  • підвищення рентної плати за використання лісових ресурсів, користування надрами,
  • підвищення акцизу на тютюнові вироби (має відбутися з 1 липня 2019 року),
  • підвищення ставки екологічного податку,
  • збільшення екологічного податку,
  • запровадження ПДВ на посилки вартістю у понад 100 євро (за кожну).

Цей же закон передбачає подовження до 2022 року пільг при ввезенні електромобілів. Раніше передбачалося, що нульовий ПДВ і акциз на такі авто діятиме до кінця поточного року.

Крім того, між першим і другим читанням доходи бюджету наступного року були збільшені за рахунок додаткових 2 млрд грн, які має перерахувати до казни Нацбанк. Загалом НБУ має перерахувати до бюджету 47,6 млрд грн.

Від розмитнення “євроблях” згідно із нещодавно ухваленим законом у бюджет має надійти ще майже 1 млрд грн.

Бюджет пересічного українця

Мінімальна зарплатня з 1 січня 2019 року має зрости до 4173 гривень, що на 450 грн більше “мінімалки” на кінець поточного року.

Прожитковий мінімум з 1 січня 2019 року становитиме 1853 гривень, а наприкінці року зросте до 2027 гривні.

Сума видатків на комунальні субсидії, виділена у бюджету на 2019 рік, становить 55,1 млрд грн. Із них 20 млрд грн вперше передбачено для виплати субсидій “живими грошима”. Їх отримають ті, хто оформлюватиме субсидію у січні 2019 року.

Загальна сума субсидій у 2019 році співставна із видатками на субсидії у 2018 році, хоча ціни на газ, а також опалення і гарчу воду зростуть. В уряді кажуть, що тут немає протиріччя, адже виплата субсидій стане більш адресною, а доходи українців зростатимуть.

Головні видатки і цікавинки бюджету 2019

Чи не найбільша видаткова стаття бюджету – виплати за державним боргом, які загалом заберуть близько 40% доходів. Загальні виплати за державним боргом у 2019 році за рахунок коштів державного бюджету становлять майже 417, 5 млрд грн. Із них майже 180 млрд грн, або понад 6 млрд доларів – виплати за зовнішнім боргом.

У той таки час уряд розраховує запозичити майже 375 млрд грн як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку.

Понад 5% ВВП, або майже 212 млрд грн має бути витрачено на оборону і безпеку держави.

Трохи менше, ніж силові відомства, отримає Пенсійний фонд на покриття свого дефіциту – понад 167,5 млрд грн.

Фінансування будівництва доріг – понад 56 млрд грн.

У 2019 році уряд сподівається отримати від приватизації понад 17 млрд грн. Це трохи менше, ніж у попередні роки, коли очікування були на рівні понад 20 млрд грн. Але з огляду на те, що ті плани виконувалися на 1-2%, 17 млрд грн від приватизації також може бути надто оптимістичною цифрою.

Фонд президента з підтримки наукових та освітніх програм для молоді отримає 1 млрд грн. Цей фонд було створено президентом 6 листопада цього року. Відтак, видатки на фінансування цього фонду з’явилися у бюджеті між першим і другим читанням.

Для порівняння – так само 1 млрд грн виділено Міноборони на забезпечення “живучості та вибухонебезпеки арсеналів, баз і складів ЗСУ”.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень