6.03
2015

Тарифний зашморг

Рубрика: Новости. Автор: Админ

Ще на початку року наш уряд суворо попередив народ про підвищення тарифів на енергоносії та комунальні послуги. Як відомо, з 1 квітня новий рахунок кількаразовому підвищенню вартості відкриє електроенергія, за нею – ціна на газ і тарифи на централізоване теплопостачання, яке також найближчим часом зросте в середньому на 60 відсотків.
Втім, за великим рахунком, лякає навіть не стільки сам факт стрімкого підвищення тарифів ЖКП в умовах обвальної інфляції і спричиненого нею різкого зубожіння простих громадян, як легкість, з якою уряд країни раз по раз іде на ці кроки, натомість не пропонуючи абсолютно нічого, крім хіба що соціальної реклами типу «Субсидія йде за людиною». І щоразу посилається на безумовні вимоги Міжнародного валютного фонду, від якого чекає не дочекається обіцяного чергового кредиту, разом з тим замовчуючи, що МВФ насправді вимагає не стільки підвищення тарифів, як дієвого реформування ЖК-сфери. І хоча постійні й необмежені нічим тарифні зростання насправді не мають нічого спільного з реформуваннями, але таким чином створюється видимість кипучої діяльності нашого уряду.


Як повідомляють вітчизняні ЗМІ, наприкінці минулої осені й на початку зими ЖК-послуги після підвищення тарифів не оплатили близько 30% українців (це за даними Державної служби статистики). В реальності ж даний показник більший, вважають фахівці. Для порівняння: у 2013 р. він складав всього 1,2%. Але ж минулорічні підвищення тарифів на газ і тепло у порівнянні з обіцяними майбутніми у 4-7 разів (нехай навіть не відразу, а впродовж найближчих років) – то були лише дитячі забави. І тут різні фахівці одностайні в одному:
«Різке підвищення тарифів на газ для населення призведе до того, що українці перестануть платити за житлово-комунальні послуги і від цього постраждає сфера ЖКГ. Ми можемо повернутися у 90-і роки, коли борги у комунальній сфері становили 90%», – вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.
«Якщо всі подальші підвищення тарифів будуть видаватись за волю народу, то люди просто ігноруватимуть платіжки з величезними сумами, і ми всі прийдемо в ситуацію, звідки виходу не буде. Держава Україна навряд чи проіснує до кінця року. Ще одне різке підвищення тарифів, на якому наполягає Міжнародний валютний фонд, призведе до масових протестів, Майдану-ІІІ і в підсумку – до остаточного розвалу», – ще похмуріше висловився професор Національної академії державного управління при Президентові України Геннадій Рябцев у коментарі ЗМІ.
Нагадаємо: голова Національного банку України В.Гонтарєва першою заявила, що Україна узгодила з МВФ підвищення тарифів на газ для населення на 280%, на тепло – на 66%. Нічого собі, скажемо ми. Але відразу ж з’являється думка, що високопосадовець трохи злукавила, пом’якшивши справжній стан речей: адже собівартість гігакалорії майже на 90% визначає вартість газу. І якщо майже втричі подорожчає газ, то щонайменше такого ж зростання у ціні неминуче слід чекати і від теплопостачання. А якщо взяти до уваги електроенергію і пальне, то обов’язково зростуть тарифи на водопостачання, обслуговування прибудинкових територій – одним словом, замкнене коло. Таким чином, з олівцем у руках на папері вимальовується зовсім невтішна картина: коли уряд зробить все, що він нам наобіцяв у тарифних планах, то плата взимку за 2-кімнатну квартиру середніх розмірів скоро становитиме 1650-1850 гривень. Це за найскромнішими підрахунками.
Примітно, що екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко на одній з недавніх прес-конференцій у Києві заявив: «Перш ніж говорити про якісь «ринкові ціни» на газ, підвищення ціни на нього для населення, необхідно цей ринок газу спочатку створити. На сьогодні такого ринку в Україні не існує».
«У населення немає довіри до тарифів, – продовжує екс-міністр. – Арбітром відносин між споживачем і монополістом повинна стати Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕ). Ви довіряєте такому арбітру? Це нормально, коли 24-річний товариш призначається керуючим цієї комісії? Споживача сьогодні кинули один на один з монополіями. Тарифи в Україні необгрунтовано завищені, розрахунки собівартості послуг енергогенеруючими компаніями викликають безліч запитань.
А надання субсидій неплатоспроможним верствам населення – це тупиковий шлях: не можна платити субсидії вічно. Сформована ситуація в ЖКГ України – один з «комуністичних заповідників», який у підсумку не просто ускладнює життя українців, але й стає національною загрозою.
Отож є альтернатива: або буде прозора державна система регулювання монополій, яка захищатиме споживача і поверне його довіру, або актуальним стане гасло націоналізації енергетичних активів. І я особисто це підтримаю, бо вважаю, що вони несправедливо потрапили не в ті руки, і така ситуація є загрозою національній безпеці країни», – сказав міністр.

О.Іванченко

, , , , .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень