Лiтератори отримали квитки Спiлки письменникiв
Нещодавно Кіровоградська обласна організація Національної спілки письменників України відзначила своє 40-річчя. Відлік своєї діяльності вона веде від 3 грудня 1984 року – того дня до обласного центру завітала велика делегація українських письменників, яка на засіданні разом з місцевими колегами ухвалила рішення про створення письменницького осередку на Кіровоградщині. Першим головою Кіровоградської обласної організації НСПУ став Григорій Клочек. Письменницька організація була створена за ухвалою Президії СПУ, першим секретарем якої тоді був Павло Загребельний. До цього кіровоградські письменники-спілчани перебували на обліку Одеської організації, входили до обласного літоб’єднання «Степ», заснованого ще у 50-ті роки.
Наразі до лав Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України входить вже 32 літератори.
Урочистості з нагоди ювілею організації пройшли у літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого в Кропивницькому. Привітати письменників Кіровоградщини з річницею створення обласного осередку до музею завітала творча спільнота, посадові особи обласної ради та ОВА, а також голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.
Родзинкою заходу стала презентація видання про історію та сучасність обласної організації НСПУ «Літературна Кропивниччина». Очільниця обласної організації НСПУ Надія Гармазій подарувала екземпляри цієї книги представникам Кіровоградської обласної ради, обласної військової адміністрації, бібліотечних та музейних установ Кропивницького.
А голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський вручив посвідчення кропивницьким письменникам і поетам, прийнятим до лав КОО НСПУ протягом останнього часу – Петру Мельнику, Сергію Полуляху, Анатолію Каретному, Олені Павленко та Аліні Шевченко.
19-річна Аліна Шевченко – письменниця, авторка чотирьох книг, журналістка, головна редакторка журналу «Олександрійський маяк», засновниця та керівниця Всеукраїнської спільноти з видавничою майстернею «Pantheon. Література та мистецтво», співзасновниця ГО «Звершення» (Київ), громадська діячка.
Народилася в селі Гайок Олександрійського району, закінчила Ізмайлівську школу. Випускниця Кіровоградської малої академії наук, «Школи універсального журналіста» на базі НУ «Острозька академія». Навчається у Національному університеті біоресурсів і природокористування України (м. Київ). Живе у Кропивницькому, працює в Кіровоградській обласній дитячій бібліотеці ім. Т.Г. Шевченка.
Друкується з 13 років. Оповідання виходили у багатьох часописах, серед яких «Літературний Чернігів», «Дзвін», «Золота пектораль», «Дніпро», «Курінь», «Дебют-газета» та ін.
У 14 років видала свою першу книгу – збірку оповідань «Цвіт першої надії». Потім були книги «Мелодія мовчання» (2021), «Небесна сповідь» (2023), повість «Намальована Діана» (2024). Лауреатка багатьох Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів та премій.
Рекомендацію до вступу в НСПУ Аліні Шевченко надала очільниця обласної організації Надія Гармазій.
«Відтепер офіційно, – прокоментувала Аліна свій вступ до лав Спілки письменників України. – Пам’ятаю, як ще школяркою мріяла стати членом НСПУ, начитавшись біографій письменників. Мрії здійснюються, навіть коли здається, що запізно, та насправді все у цьому світі вчасно.
Не говоритиму, як ніби це перше й останнє досягнення (багатьох знаю, які над усе ставлять членство). Чомусь досі вступ у Спілку є феноменом, але, на щастя, непоодинокі феномени текстів мала честь бачити у наших виданнях, книгах видавничої майстерні «Pantheon. Література та мистецтво». Але й тут кожному своє. Аби праця була якісною, а тексти – справжніми».
Надія Гармазій відзначила: «У темні часи видно світлих людей. Війна перетворила кожного, хто має в собі іскру, на світлоносця. Бо в ці непевні часи єдине, в чому можна мати певність, – це людяність і готовність допомогти, підтримати, творити. І ми це відчули, адже під час урочистостей з нагоди 40-річчя Кіровоградської обласної організації НСПУ ви, дорогі друзі, попри блекаут, зігріли нас своєю увагою. Так, так, у час урочистостей ми в Літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого при світлі ліхтариків зігрівали один одного своїм теплом. Без пафосу і вичурності. І ця атмосфера тільки випрозорила сенси письменництва в контексті нашого сьогодення: мистецтво слова має берегти світло.
Голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський нагородив літераторів грамотами та медалями, вручив членські квитки новим колегам – нас тепер стало 32. Почесною гостею нашого свята стала голова благодійного фонду, громадська діячка Марія Чорна, яка вручила нашій організації подарунки – вітаміни, аби письменники залишалися завше у чудовій формі і творили попри всі наші блек-аути й інші випробування.
У свою чергу ми презентували гостям свята та нашим партнерам книгу-альбом “Літературна Кропивниччина”. Хай наша сорокарічна історія в слові надихає ,мотивує, підтримує вас. І пам’ятаймо: історія триває…»
І трошки про книгу «Літературна Кропивниччина», що вийшла з нагоди 40-річчя обласної організації Національної спілки письменників України. У ній читачеві презентовано основні віхи та імена, а також хроніка літературно-мистецького життя нашого краю.
Книга побачила світ у видавництві «Код» завдяки меценатській підтримці письменника, члена НСПУ Анатолія Каретного. Видання містить 64 сторінки та складається з кількох розділів, ілюстрованих великою кількістю архівних фотоматеріалів, які дозволяють відстежити динаміку культурного життя Кіровоградщини. Ці світлини зберігаються у фондах Літературно-меморіального музею І.Карпенка-Карого. Авторкою ідеї та упорядницею книги є голова Кіровоградської обласної організації НСПУ Надія Гармазій.
На сторінках «Літературної Кропивниччини» міститься інформація про літературні премії, конкурси, а також наради молодих літераторів, засновані Кіровоградською обласною організацією НСПУ. Значна увага приділена висвітленню видань, чільне місце серед яких посідає часопис «Вежа». Окремо презентовано літературне об’єднання «Степ». Книга містить біографічний довідник письменників, що перебувають на обліку Кіровоградської обласної організації НСПУ – всього 29 імен.
Сьогодні, під час воєнного стану, Кіровоград-ська організація НСПУ зосередилася на допомозі авторам, на організації благодійних заходів, на популяризації української літератури за кордоном. Літератори демонструють, що українська культура жива і незламна. Вони запустили низку нових проєктів, спрямованих на підтримку української літератури. Це і благодійні аукціони, кошти з яких передають на потреби армії, і літературні заходи для дітей і молоді, і співпраця з українськими біженцями за кордоном. «Ми переконані, що культура – це наша зброя, і ми маємо її використовувати повною мірою», – підкреслила Н.Гармазій.
О.Маріїнська
Залишити відповідь